Klausův extajemník Jakl doplní Radu pro rozhlasové a televizní vysílání - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Klausův extajemník Jakl doplní Radu pro rozhlasové a televizní vysílání

, čtk,
Klausův extajemník Jakl doplní Radu pro rozhlasové a televizní vysílání
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Ke jmenování do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) dnes Sněmovna navrhla tajemníka bývalého prezidenta Václava Klause Ladislava Jakla, kterého nominovalo hnutí SPD. Do Rady Českého rozhlasu poslanci zvolili textaře Jana Krůtu. Obě rady tak budou kompletní.

Jakl dostal ve druhém kole tajné volby 88 hlasů, ke zvolení jich bylo nutných 82. Jeho protikandidát, někdejší mluvčí ODS Milan Bouška obdržel 66 hlasů. Výsledky oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Radu tvoří 13 členů, které na návrh Sněmovny jmenuje a odvolává premiér. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání mimo jiné uděluje, mění a odnímá licence k provozování vysílání, dohlíží na pluralitu programové nabídky a informací a dbá na obsahovou nezávislost vysílání. Rada sleduje obsah rozhlasového a televizního vysílání, za porušení vysílacích zákonů ukládá sankce.

Souhlasíte s jmenováním Ladislava Jakla do RRTV?

Ve druhém kole volby člena Rady Českého rozhlasu porazil Krůta s bývalého ředitele Televizního studia Ostrava Ilju Racka. Krůtu volilo 90 poslanců, Racka 60 členů dolní komory.

Devítičlenná rada Českého rozhlasu má podle zákona o Českém rozhlase zajistit kontrolu média veřejností. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtů rozhlasu.

Majitel televize Nova zvažuje změny: možný je i prodej celé společnosti

 Televize Nova, ilustrační foto

Přečtěte si také:

Čína se aktivně snaží ovlivňovat média po celém světě, varují Reportéři bez hranic

Štěpánek do vysílací rady kandidovat nebude, část poslanců ANO ho odmítla podpořit

Vysílací rada: Soukup ve svých pořadech porušoval zákon. Před volbami zvýhodnil Zemana