Kdo neuspěl v soutěži o šéfa ÚOHS? Ekonom Donath či expertka na veřejné zakázky Jungová - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Kdo neuspěl v soutěži o šéfa ÚOHS? Ekonom Donath či expertka na veřejné zakázky Jungová

,
Kdo neuspěl v soutěži o šéfa ÚOHS? Ekonom Donath či expertka na veřejné zakázky Jungová
Zdroj: profimedia.cz

Týdeník Euro získal seznam deseti uchazečů o post nového předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Vláda včera po sérii pohovorů s kandidáty vybrala na post nového šéfa antimonopolního úřadu favorita výběrového řízení, současného náměstka ministra vnitra pro oblast legislativy Petra Mlsnu. Dosud bylo v médiích zveřejněno dalších pět jmen kandidátů: Robert Neruda, Vladimír Kremlík, Michal Petr, Kamil Rudolecký, Jan Sixta a Hynek Brom.

Z předkládací zprávy vlády o průběhu otevřeného výběrového řízení vyplývá, že dalším neúspěšným kandidátem byl ještě ekonom Daniel Donath, který v minulosti působil ve Washingtonu, Londýně i Bruselu, vystudoval ekonomii na amerických univerzitách a mimo jiné před šesti lety pracoval také jako ekonom v ČEZu.

Další neúspěšnou uchazečkou byla vedoucí oddělení veřejných zakázek Univerzity Palackého v Olomouci Petra Jungová. „O oblast veřejných zakázek se zajímám 15 let. Zakázkama hrozně žiju. Myslím, že jsem odborník, volá mi kdekdo z celé republiky, mám co nabídnout,” zdůvodnila týdeníku Euro svůj zájem stát se novou šéfkou antimonopolního úřadu.

Výběrová komise složená z místopředsedkyně vládního Výboru pro personální nominace Yvony Charouzdové, ředitele odboru práva veřejných zakázek ministerstva pro místní rozvoj Vlastimila Fidlera a státního tajemníka ministerstva vnitra Josefa Postráneckého ji ale nakonec nevybrala ani mezi tři nejúspěšnější kandidáty.

Těmi se kromě Mlsny stali Michal Petr, který už na ÚOHS působil od roku 2003, od roku 2010 pak dokonce jako místopředseda, a také Jan Sixta, státní tajemník na ministerstvu zemědělství. Předposledním neúspěšným kandidátem pak byl Pavel Král, ředitel právního odboru Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, který na ÚOHS působil mezi lety 2011-2017.

Jméno jedenáctého kandidáta není známé, jelikož ten odmítl udělit souhlas se zveřejněním svého jména ve vládní předkládací zprávě. Týdeník Euro o jméno na základě zákona o svobodném přístupu k informacím Úřad vlády požádal, ale zatím bez úspěchu.

Vítězný uchazeč Petr Mlsna podle výběrové komise splnil veškeré podmínky a požadavky výběrového řízení. „Vedle prokázání odborné znalosti problematik spadajících do kompetence ÚOHS, včetně právních předpisů a jejich odpovídající schopnosti interpretace (mimo jiné podle smyslu a účelu těchto předpisů), byla výběrovou komisi hodnocena koncepce, která měla systematickou strukturu, byla orientována na cíl, byla dostatečně konkrétní a jasně zahrnující dílčí cíle, které by uchazeč v pozici předsedy ÚOHS prosazoval. Výběrová komise dále vyzdvihuje konkrétně definovaný cíl spolupráce s neziskovým sektorem, spolupráce s dalšími subjekty (vysoké školy – právní, ekonomické, technické) a odformalizování postupu řízení,” popisuje komise v předkládací zprávě.

Mlsnu by měl teď potvrdit jako nového předsedu ÚOHS prezident Miloš Zeman. Vzhledem k tomu, že ho už dřív uvedl jako vhodného kandidáta na tento post, dá se na Hradě očekávat bezproblémové schválení, a Mlsna se tak 1. prosince ujme úřadu.