Kauza CzechTourism: Agentura podle auditu uzavřela 48 problematických smluv - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kauza CzechTourism: Agentura podle auditu uzavřela 48 problematických smluv

, čtk,
Kauza CzechTourism: Agentura podle auditu uzavřela 48 problematických smluv
Zdroj: čtk

Státní agentura CzechTourism uzavřela 48 problematických smluv, vyplývá to ze zjištění interního auditu. Informovala o tom v pondělí Česká televize. Mluvčí agentury Renata Kasalová uvedla, že šlo o pochybení jednotlivce. Podle České televize jím je bývalý ředitel odboru regionálního partnerství v CzechTourismu Aleš Pangrác, který byl odvolán právě kvůli výsledkům auditu. Pangrác se k tomu odmítl vyjádřit.

Audit kritizuje, že více než 50 procent peněz na akce v regionech mířilo do krajů Plzeňského, Karlovarského a do Prahy. Pětinu zakázek pak zajišťovaly čtyři firmy. „V případě (…) vztahů uzavíraných mimo režimy zákona o veřejných zakázkách je volba dodavatele neprůhledná,“ stojí podle České televize v závěrech auditu. Řada zakázek pod 200.000 korun byla podle něj také v rozporu s předpisy uzavírána jen ústně.

Za problematickou považuje audit například smlouvu za 120 tisíc korun na propagaci Česka na běžkařských závodech City Cross Sprint v Ostravě. „Objednávka byla vystavena 44 dní po realizaci plnění (…) Jde o uzavření (…) smluvního vztahu bez předběžného schvalovacího procesu,“ cituje Česká televize z auditu.

Ve druhé polovině loňského listopadu policisté kvůli kauze zajišťovali důkazy například v sídle ministerstva pro místní rozvoj, v sídle CzechTourismu, na autodromu v Mostě nebo v agentuře Sport Invest. Služební počítač odnesli také z bytu ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO), která v případu podle České televize patří mezi hlavní podezřelé.


Andrej I. Nedotknutelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se natahuje

 Premiér Andrej Babiš


V soudním příkazu k domovní prohlídce u Dostálové stojí, že ministryně rozhodovala v roce 2016, kdy byla náměstkyní, o výdajích CzechTourismu ve prospěch vyvolených osob zprostředkovaně a mimo standardní úřední postup. Dostálová to odmítla. V auditu se její jméno neobjevuje.

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v prosinci ministryně zastal. Řekl, že kauzu vysvětlila, má jeho podporu a k jejímu konci ve vládě nevidí důvod. Dostálová prohlásila, že se cítí absolutně nevinná, nepochybila, všechno může zdokumentovat a plně spolupracuje s policií.

Čtěte také:

Kauza CzechTourism: ODS a TOP 09 vyzvaly ministryni Dostálovou k rezignaci

Komentář: Koalice dotačního podvodu

Neber dotace, neber dotace, neber dotace…

Ohodnoťte tento článek
Diskuze