Jeruzalém a práva Palestinců nejsou na prodej, vzkázal Abbás - Euro.cz

Přihlášení

Jeruzalém a práva Palestinců nejsou na prodej, vzkázal Abbás

, čtk,
Jeruzalém a práva Palestinců nejsou na prodej, vzkázal Abbás
Zdroj: čtk

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás označil za konspiraci mírový plán pro Blízký východ, který v úterý představil americký prezident Donald Trump. Šéfovi Bílého domu a izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi zároveň Abbás podle agentury Reuters vzkázal, že palestinská práva nejsou na prodej.

„Vzkazuji Trumpovi a Netajahuovi: Jeruzalém není na prodej, práva nás všech nejsou na prodej a nejsou k výhodné koupi a vaše dohoda, ta konspirace, neprojde,“ řekl Abbás v televizním projevu odvysílaném z Ramalláhu na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu.

Abbásovy komentáře byly reakcí na Trumpovo úterní představení amerického plánu, který počítá s vytvořením palestinského státu po boku Izraele. Trump uvedl, že hlavní město tohoto státu má být ve východním Jeruzalémě. Netanjahu ale později upřesnil, že palestinská metropole by vznikla v palestinské vesnici Abú Dís, která k Jeruzalému přiléhá, a že Jeruzalém tak zůstane nedělitelným hlavním městem židovského státu.

Zároveň Trumpův plán patrně počítá s izraelskou svrchovaností nad židovskými osadami na Izraelem okupovaném území. Americkou koncepci již odmítli představitelé islamistického palestinského hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, a odsoudil ji také Írán.

Čtěte také:

Zeman otevřel Český dům v Jeruzalémě. Příště už ambasáda, přeje si

Izraeli dochází voda. Vysychající Galilejské jezero se má napájet z moře

Netanjahu chce sestavit sionistický kabinet, Ganc vládu národní jednoty

Izraelští diplomaté po celém světě stávkují kvůli platům a výdajům. Ambasády jsou uzavřeny

Izrael míří k předčasným volbám, Benny Ganc vládu nesestavil

Netanjahu čelí nařčení z korupce. Prokurátor ho obvinil ze tří na sobě nezávislých případů

Diskuze