Izraelští diplomaté po celém světě stávkují kvůli platům a výdajům. Ambasády jsou uzavřeny - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Izraelští diplomaté po celém světě stávkují kvůli platům a výdajům. Ambasády jsou uzavřeny

, čtk,
Izraelští diplomaté po celém světě stávkují kvůli platům a výdajům. Ambasády jsou uzavřeny
Zdroj: Jan Zatorsky / Empresa Media / Profimedia

Izraelské ambasády a konzuláty po celém světě dnes zahájily stávku, důvodem je dlouhodobý spor diplomatů a vojenských atašé s izraelským ministerstvem financí kvůli jejich platům a výdajům. Informoval o tom dnes deník The Times of Israel. Diplomaté ke stávce přistoupili i kvůli hrozbě, že budou muset vracet tisíce dolarů, které už dostali na uhrazení výdajů.

„Nebudou poskytovány žádné konzulární služby a nikdo nebude smět vstoupit na ambasády/konzuláty,“ uvádí se v prohlášení, které by podle deníku The Times of Israel mělo být vyvěšeno na webových stránkách izraelských diplomatických misí v zahraničí. „Doufáme, že tato krize se vyřeší co možná nejdříve,“ citoval z prohlášení izraelský deník. Izraelští diplomaté stávkovali i na jaře 2014, tehdy protest trval skoro dva týdny.

Nynější spor s ministerstvem financí se týká vyplácení výdajů na různé záležitosti od pořádání akcí v rezidencích velvyslanců až po příspěvky na dopravu. Ministerstvo financí chce podle izraelského deníku zavést nový systém a požadovat na jeho základě vrácení některých už vyplacených prostředků.

Izraelští diplomaté si dlouhodobě stěžují na nízké platy a špatné pracovní podmínky. Už v roce 2010 například kvůli tomu protestovali tak, že chodili do práce v košilích černé barvy místo obvyklé bílé a občas docházeli do práce v džínech a sandálech. Představitelé izraelského státu se tehdy v cizině několikrát ocitli bez doprovodu či řidičů. V roce 2011 svým protestem zmařili plánovou návštěvu tehdejšího ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v Izraeli.

První stávku v historii Izraele uspořádali jeho diplomaté v roce 2014, kdy uzavřeli sídlo ministerstva zahraničí v Jeruzalémě i stovku ambasád a konzulátů po celém světě. Ministerstvo financí tehdy uzavřelo s odborovým svazem Histadrut dohodu zahrnující zvýšení platů izraelským diplomatům. Ti ale nyní tvrdí, že ani pět let poté nebyla tato dohoda zcela dodržena.

Konec snu o Palestině? Trumpův mírový plán zvýhodňuje Izrael

Palestinský pochod proti plánu řešení izraelsko-palestinského konfliktu představenému Donaldem Trumpem.

Čtěte také:

Zeman otevřel Český dům v Jeruzalémě. Příště už ambasáda, přeje si

Paraguay ustoupila kritice. Vrací své velvyslanectví z Jeruzaléma do Tel Avivu

Spojené státy si nepřejí vyšetření násilí v Pásmu Gazy. Prohlášení Rady bezpečnosti zablokovaly

Izraeli dochází voda. Vysychající Galilejské jezero se má napájet z moře

Netanjahu chce sestavit sionistický kabinet, Ganc vládu národní jednoty

Ohodnoťte tento článek
Diskuze