Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

Emisní povolenky, ilustrační foto
Emisní povolenky, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Ekonomové kroutí hlavami. Německý klimatický balíček podle nich nemůže fungovat

02. října, 15:49  -  František Novák
Emisní povolenky, ilustrační foto
Emisní povolenky, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
02. října, 15:49

S velkými rozpaky hledí ekonomové mnichovského ekonomického institutu Ifo na klimatický balíček německé vlády. Za velmi problematické považují například stanovení pevné ceny za emise skleníkových plynů do roku 2025, což podle nich k požadovanému snížení množství vyprodukovaného CO2 nepovede.

Ekonomové v Německu vyjádřili pochybnosti nad kompromisem, ke kterému dospěli zástupci německé vlády v rámci klimatického balíčku, jímž chce Berlín výrazně snížit emise skleníkových plynů do roku 2030. Největší spor se vedl o cenu za emisní povolenky, které se budou uplatňovat od roku 2021 také v dopravě a při vytápění domácností. Nakonec byla dohodnuta cena ve výši 10 eur za tunu vypuštěného CO2 v roce 2021, do roku 2025 se má cena zvýšit na 35 eur.

To ale považuje mnichovský Ifo-Institut za nefunkční řešení. „Pokud bude cena povolenek pevně stanovena do roku 2025, jedná se o podvod,“ tvrdí Karen Pittelová, jež je v institutu zodpovědná za obor energetiky, klimatu a přírodních zdrojů. Zásadním problémem podle ní je to, že množství CO2 není nijak omezeno, takže se benefity z obchodování s povolenkami ztratí. Navíc pokud jsou ceny nízké, je nepravděpodobné, že by se emise snižovaly. Za účinnější považuje režim flexibilních cen.