Francouzská vláda ustoupí žlutým vestám, zvýšení daně z benzinu odloží - Euro.cz

Přihlášení

Francouzská vláda ustoupí žlutým vestám, zvýšení daně z benzinu odloží

, čtk,
Francouzská vláda ustoupí žlutým vestám, zvýšení daně z benzinu odloží
Zdroj: čtk

Francie o půl roku odloží plánované zvýšení daně z pohonných hmot, kvůli kterému zemi v posledních dvou týdnech zasáhla vlna protestů hnutí takzvaných žlutých vest. Oznámil to dnes premiér Édouard Philippe. Zároveň vyzval k ukončení násilností a řekl, že spor o spotřební daň by neměl ohrožovat národní jednotu.

Hnutí žlutých vest organizuje od 17. listopadu protesty vyvolané původně plánem dalšího zvýšení daně z benzinu a nafty, ke kterému chtěla vláda přistoupit od ledna. Hnutí má velkou podporu Francouzů a protesty jsou chápány v širším smyslu i jako vyjádření odporu proti rostoucím životním nákladům. O víkendu tyto protesty provázela nezvyklá míra násilí, k demonstrujícím se připojili i členové krajní levice a pravice. Celkem si protesty vyžádaly přes 900 zraněných, z toho přes 150 policistů.

Podle médií kvůli vlně demonstrací zažívá prezident Emmanuel Macron největší krizi od svého nástupu do funkce v květnu 2017. Protesty jsou totiž zaměřené i obecně proti jeho reformní politce.

„Museli bychom být hluší a slepí, abychom nevnímali ten hněv,“ řekl dnes premiér. Kromě odkladu pro zvýšení spotřební daně na pohonné hmoty premiér slíbil, že vláda nebude v zimě zvyšovat ani cenové tarify u elektřiny a plynu. Půlroční moratorium by podle něj měly obě strany sporu využít k tomu, aby našly konstruktivní řešení.

Ani nečekaný ústupek vlády nejspíš organizátory protestů neuklidní, hnutí žlutých vest plánuje další demonstrace a blokády v Paříži už během následujícího víkendu. „Je to první krok, ale nespokojíme se s pouhými drobky,“ řekl dnes ještě před premiérovým vystoupením jeden z lídrů protestů Benjamin Cauchy. Další výrazná postava hnutí Éric Drouet dokonce vyzval, aby příznivci žlutých vest protesty zesílili. Také opozice je toho názoru, že odklad zvýšení daně je ze strany vlády nedostatečným krokem a že přichází příliš pozdě.

Vláda zvyšování cen pohonných hmot zdůvodňuje globálním navyšováním cen ropy. Pohonné hmoty ve Francii zdražují od roku 2014, v lednu měla daň z nafty dále stoupnout o 6,5 procenta a z benzinu o 2,9 procenta. Konkrétně u benzinu by to znamenalo zvýšení ceny asi o čtyři centy (zhruba o jednu korunu). Nyní benzin v Paříži stojí v průměru 1,42 eur (asi 37 korun) za litr.

Protesty ve Francii si dosud vyžádaly 900 zraněných

17. listopadu – Na 283 tisíc lidí protestovalo na různých místech celé Francie proti plánovanému zvýšení cen pohonných hmot od ledna příštího roku. Lidé z hnutí žluté vesty, které nemá vůdce a ani se nehlásí k žádné politické straně, blokovali nájezdy na dálnice či kruhové objezdy na více než 2000 místech. Tam, kde manifestující blokovali komunikace, došlo k několika vážným dopravním nehodám.

– V Savojsku zemřela nešťastnou náhodou žena, do které najela řidička, která podle francouzských médií zpanikařila. Celkem bylo zraněno 227 lidí, z toho sedm vážně.

– Podobné protesty vypukly i v Belgii.

18. listopadu – Blokády silnic pokračovaly na 150 místech, do ulice vyšlo asi 40 tisíc demonstrantů. Podle nové bilance si protesty vyžádaly nejméně 409 zraněných, z toho 14 těžce.

– Premiér Édouard Philippe řekl, že vzkaz demonstrantů slyšel, ale vláda na plánovaném zvýšení daní na pohonné hmoty trvá.

19. listopadu – Protesty pokračovaly, podle tisku byly hlavně reakcí na výroky premiéra Phillipea. Do ulic vyšlo 27 tisíc lidí.

20. listopadu – Protesty si vyžádaly druhou oběť. Zemřel motorkář, který v pondělí 19. listopadu na východě země utrpěl vážná zranění během silničních blokád. Srazila jej dodávka, která se otáčela.

– Ministr vnitra Christophe Castaner prohlásil, že protesty se zvrhly a jejich účastníci jsou stále radikálnější. Počet zraněných dosáhl 528.

– K protestům se poprvé vyjádřil prezident Emmanuel Macron, proti kterému míří hněv velké části účastníků protestů. Macron, který byl na návštěvě Belgie, vyzval k dialogu. Zdůraznil, že vláda se tímto krokem snaží přimět Francouze, aby upustili od používání fosilních paliv. Vláda již před zahájením protestů oznámila, že zdvojnásobí až na 4000 eur (104 tisíc korun) příspěvek motoristům s nízkými příjmy, kteří se rozhodnou vyměnit svá stará auta za novější.

22. listopadu – Francie vyslala kvůli nepokojům policejní posily na ostrov Réunion, kde se v uplynulých dnech na některých místech rabovaly obchody a protestující se střetli s policií.

23. listopadu – Podle šéfa Francouzské federace maloobchodu (FCD) Jacquesa Creyssela se kvůli protestům žlutých vest snížily denní tržby o 35 procent. Počet zákazníků obchodních center klesl o 47 procent.

24. listopadu – Protestů v Paříži, kde policie použila slzný plyn a vodní děla, se zúčastnilo asi osm tisíc lidí, po celé Francii protestujících bylo asi 23 tisíc. V Paříži se demonstranti původně shromáždili na místě vyhrazeném pro demonstraci u Eiffelovy věže, poté se přesunuli také na Champs-Elysées, kde úřady demonstraci zakázaly.

– Ministr vnitra Christophe Castaner z vyprovokování střetů obvinil „ultrapravicové buřiče“, kteří zareagovali na pobídku šéfky krajně pravicového Národního sdružení. Marine Le Penová se v pátek 23. listopadu pozastavovala nad tím, proč by francouzský lid nesměl demonstrovat po Champs-Elysées. Nyní se podle agentury AFP ohradila, že k žádnému násilí nikdy nevybízela.

29. listopadu – Petici proti drahým pohonným hmotám ve Francii, kterou na internetu založila jedna z vůdčích osobností hnutí, už podepsal více než milion lidí.

30. listopadu – Schůzka francouzského premiéra Édouarda Philippea s delegací mluvčích hnutí žlutých vest skončila nezdarem.

1. prosince – Další protesty v Paříži i v jiných městech, policie použila slzný plyn, zábleskové granáty a vodní děla, bylo zraněno více než 130 lidí, po celé Francii demonstrovalo asi 136 tisíc lidí. Protesty skončily velkými materiálními škodami, v Paříži byl kromě jiného poškozen interiér Vítězného oblouku. Policie uvedla, že původní pařížskou demonstraci asi 5500 lidí infiltrovali radikálové, kteří vyvolávali potyčky s bezpečnostními sbory.

– Podle poslední bilance bylo celkem zraněno přes 900 lidí, z toho přes 150 policistů.

2. prosince – O situaci na krizové schůzce jednala vláda, ministr vnitra Castaner nevyloučil vyhlášení výjimečného stavu.

– Další nepřímou obětí protestů se stal řidič dodávky, který v noci na 2. prosince zahynul v jižní Francii u zátarasu postaveného demonstranty.

3. prosince – Vláda zahájila politické konzultace k řešení krizi vyvolané protesty, které podle vlády těžce zasáhly francouzskou ekonomiku.

4. prosince – Premiér Philippe oznámil, že Francie o půl roku odloží plánované zvýšení daně z pohonných hmot, a zároveň vyzval k ukončení násilností.

Přečtěte si také:

Brutální protesty ve Francii: přes 130 zraněných, policie zadržela 400 demonstrantů

100 tisíc Francouzů v ulicích: demonstrují proti plánu vlády zdražit pohonné hmoty

Macron se opřel do V4. Členské státy by si z EU neměly dělat obětního beránka, řekl