Esej: Migrace jako spektákl - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Esej: Migrace jako spektákl

Marie Heřmanová,
Esej: Migrace jako spektákl
Zdroj: Murat Kula / Anadolu Agency / Profimedia.cz

Jediné mediální gesto tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a EU se cítí „zaplavena\" něčím nezvladatelným. Předchozí uprchlickou krizí nepoučena.

Když koncem léta roku 2015 pochodovaly po maďarských dálnicích tisíce lidí z Blízkého východu, kteří pěšky s batůžky na zádech mířili do Evropy, Česko (a nejenom to) zachvátila panika. Období, které jsme si zvykli nazývat „uprchlickou krizí“ trvalo několik měsíců a efektivně ho ukončila až dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem, kterou sepsali němečtí experti a diplomaticky ji protlačila kancléřka Angela Merkelová.

Počet lidí přicházejících do Evropy takzvanou balkánskou trasou, na které se ocitlo i Maďarsko, klesl v březnu 2016, kdy byla dohoda podepsána, o 90 procent. A s mírnými výkyvy už se čísla příchozích příliš neměnila. Z migrace a uprchlíků, kteří v roce 2015 téměř přes noc začali okupovat přední stránky všech médií, se stalo běžné téma konverzace a jen jeden z mnoha námětů politických debat, který však už zdaleka nevzbuzuje tak vypjaté emoce – alespoň to tak donedávna vypadalo.

Koncem letošního února ovšem Erdogan vypustil skrze turecká státní média a tiskové agentury do éteru několik chytře naaranžovaných videí a následně informaci, že se chystá otevřít hranice.

Mediální a veřejná panika byla zpátky stejně rychle, jako předtím odešla. Fakticky se toho příliš nestalo – hranici EU překročilo pár stovek lidí, nikoli Erdoganem avizované deseti- až statisíce. A záběry na tureckou policii nasazující slzný plyn, těžkooděnce řecké armády a zoufalý dav na pozemní hranici Řecka a Turecka poměrně rychle vystřídaly v médiích titulky s čísly obětí koronaviru. I přesto, že…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?