Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Robert Fico
Robert Fico
Autor: čtk

Dárečky od Evropana. Fico by mohl učit, jak si dlouhodobě udržet moc

Jan Novotný 20. října 2018, 06:00  -  Jan Novotný
Robert Fico
Robert Fico
Autor: čtk
20. října 2018, 06:00

Vedle Vladimíra Mečiara je Robert Fico nejvýraznější postavou novodobé slovenské politiky.

Robert Fico (54) vyrostl v politice vlastně jako komunista. Do Komunistické strany Slovenska (KSS) vstoupil v roce 1987 jako vynikající absolvent bratislavských práv i jako syn rodičů dělnického původu – otec byl řidičem vysokozdvižného vozíku a matka pracovala jako prodavačka obuvi. Fico se ovšem vydal na akademickou dráhu a dokonce získal docenturu z práv. Byl komunistou vlastně až do roku 1999. Po zániku KSS se totiž stal čelným představitelem její nástupkyně – Strany demokratické levice. Tu pak opustil a v prosinci 1999 založil novou stranu Smer, která je už téměř dvacet let hegemonem slovenské politické scény a dnes má téměř 16 tisíc členů.

Fico dokázal šikovně vyplnit mezeru na slovenském politickém trhu a dobře využít cennou ideologickou značku „sociální demokracie“. Zbytečně neexperimentoval a novou stranu orientoval osvědčeným směrem k tradičním západoevropským socialistickým partajím. A sázka mu vyšla. Premiérem byl s dvouletou přestávkou celkem deset let až do letošního března, kdy musel odstoupit kvůli obrovskému veřejnému tlaku po vraždě mladého novináře Jána Kuciaka. Nikdo zatím takhle dlouho premiérský post na Slovensku nezastával.

Premiér naděluje

Z jeho umění udržovat si dlouhodobě moc by se mohli mnozí čeští politici učit. Fico dokáže kombinovat několik zdánlivě nekompatibilních směrů. Jeho levicový program zaměřený na pravidelné sociální úlevy mu zajišťuje stabilní voličskou podporu. Fico si doslova předsevzal, že každý rok představí jeden sociální dáreček pro své voliče. Už v roce 2014 zavedl vlaky pro studenty a důchodce zdarma, čímž se nyní inspirovala Babišova vláda v Česku. Polovina všech cestujících na Slovensku tak za veřejnou dopravu neplatí.

Pro slovenské dopravce to znamenalo potřebu výrazně navýšit kapacitu vlaků a pro státní pokladnu více než 300 milionů korun ročně na nových výdajích. Voliči jsou ale spokojeni, cestují více a jejich peněženky zůstávají plné. Fico navíc argumentuje tím, že důraz na železnici a její modernizaci přitáhl do vlaků i platící cestující a celé tohle opatření podle něj vytáhlo slovenské dráhy z hluboké ztráty.


Přečtěte si rozhovor:

Byl to pokus o převrat, říká o pádu své vlády Robert Fico


Před třemi lety přišel Fico s dalším sociálním dárečkem: se 150 eury, které stát posílá každému žákovi základní i střední školy na zimní lyžařský výcvik. Podle Fica má opatření pozitivní dopad na cestovní ruch.

Od ledna příštího roku navíc Fico počítá s tím, že zaplatí také obědy všem školákům na základních školách. Slovenští penzisté si zase zvykli na „vánoční důchod“, tedy jakýsi třináctý důchod, který jim stát vyplácí na konci roku. A pak je tu také dynamické zvyšování slovenské minimální mzdy. Ta je už několik let vyšší než v Česku, ačkoliv slovenská průměrná mzda tu českou stále sleduje jen zpovzdálí. Přesto konkurenceschopnost slovenské ekonomiky rozhodně netrpí.

Ačkoli taková rozhazovačnost není ani mezi levicovými politiky běžná, není Fico úplně čistokrevným socialistou. Po svém nástupu k moci v roce 2006 nezrušil úplně předchozí Dzurindovy liberální reformy, které zajistily Slovensku dlouhotrvající hospodářský růst. Ponechal například i tak neoliberální opatření, jako je rovná daň.

Vnější nepřítel

Fico zároveň dbá i na národovecký aspekt, například odmítáním uprchlíků či kritikou nadací George Sorose. Právě tento americký finančník maďarského původu, kterého si za největšího strašáka vybral maďarský premiér Viktor Orbán, teď děsí i Fica. Soros svými miliony už od dob komunismu podporuje rozvoj demokracie ve střední a východní Evropě. Právě se Sorosem Fico spojuje organizátory letošních protivládních demonstrací. Šikovně označuje tyto demonstranty za „lidi placené ze zahraničí“, což je rétorika dobře známá ze stránek komunistického Rudého práva, případně ze současného Kremlu. Na slovenské voliče by ovšem mohla zabrat.

Viktor Orbán a Robert Fico ( Autor: Profimedia.cz )

Viktora Orbána a Roberta Fica spojuje mimo jiné i kritika George Sorose.

V nacionální rétorice Fico působí skoro jako dvojník maďarského vůdce Orbána. Vztahy Slovenska s Maďarskem jsou dnes asi nejlepší v dějinách. Mimo jiné i proto, že Fico s Orbánem našli svého společného nepřítele, byť je více méně imaginární. Fico svým národovectvím zčásti tlumí značnou poptávku po krajně pravicovém řešení, které by jinak plně dokázal využít neofašistický lídr a bývalý bánskobystrický župan Marián Kotleba, který mimo jiné už ohlásil kandidaturu na slovenského prezidenta.

Fico se přesto všechno hlásí k jádru Evropské unie, hájí přijetí společné evropské měny a podporuje další integraci členských států. Podle jeho názoru je to pro Slovensko prostě výhodné. Tím se liší od některých českých politiků, kteří by byli ochotni vystoupit z Unie i za cenu dramatického zchudnutí. Aktivní role Slovenska v jádru Evropské unie je pro Fica dokonce důležitější než spolupráce ve středoevropské skupině Visegrádské čtyřky. Fico je tedy proevropštější než většina českých politiků. A na Slovensku mu to přitom přináší politické body.

Catch-all Fico

Když chcete oslovit až třetinu všech voličů, musíte číst myšlenky různého druhu voličů. Jestli někdo na Slovensku splňuje definici catch-all party, pak je to jedině Ficův Smer. Právě jeho strana si jako jedna z mála sociálnědemokratických stran v Evropě udržuje stabilní voličskou podporu, zatímco tradiční levice v Česku i jinde na západ od našich hranic po finanční krizi trpí odlivem popularity.

Ficovi samozřejmě nahrává dlouhotrvající příznivá ekonomická situace na Slovensku. V kontextu všech postkomunistických ekonomik v regionu dokázalo Slovensko velmi dobře ustát deset let starou finanční krizi a po Polsku z ní vyšlo ze všech středoevropských států nejlépe. Polsko dokázalo mezi lety 2008–2017 zvýšil svůj HDP ročně v průměru o 3,5 procenta, Slovensko o 2,4 procenta a Česko jen o 1,4 procenta. Takové hospodářské výsledky a bohatnutí slovenských domácností Ficovi výrazně zlepšují image.

Vzpomínka na zavražděného Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovou ( Zdroj: čtk, Autor: čtk )

Robert Fico patři mezi objekty zájmu zavražděného novináře Jána Kuciaka.

Až letos se Fico setkal s něčím, s čím si neuměl poradit. Vražda novináře Jána Kuciaka otřásla zemí jako nic jiného v novodobé historii. Fico přitom patřil mezi objekty Kuciakova zájmu. Zejména kvůli své hlavní asistentce Márii Troškové, která dříve pracovala pro italského podnikatele Antonina Vadalu. Ten podle informací slovenského deníku SME spolupracoval se členy italské mafie ‘Ndrangheta. Fico zejména kvůli těmto vazbám musel nakonec odstoupit z funkce předsedy vlády. Šéfem Smeru ale zůstal a v parlamentních volbách v roce 2020 chce znovu vyhrát a do premiérského úřadu se vrátit. Je možné, že v boji o vládu změří síly se stávající hlavou státu Andrejem Kiskou, který už poněkud překvapivě oznámil, že příští rok nebude podruhé kandidovat na prezidenta, ale v politice hodlá zůstat. Kiska by tak mohl zabojovat přímo o post předsedy vlády.

Dále čtěte:

Kiska kritizoval poměry na Slovensku, zmínil i vraždu novináře

Esej: Našim lidem dovoleno vše. Dvojnásobná vražda vytrhává Slovensko z cynismu

Slovenský autoland se rozrůstá: Jaguar Land Rover otevírá nový závod za týden


Čtěte také

 Ilustrace k eseji Freedom for Tibet y Catalunya

Esej: Freedom for Tibet y Catalunya

Proč jsou podpora nezávislosti Tibetu a názor, ze české národní zájmy jsou zpozdilým …

před 8 hodinami

Praha „Véčko“ na Pankráci

Vídeň, náš vzor. O osudu Prahy v UNESCO se rozhodne na jejím horizontu

Praha je v ohrožení. Kdo to nevěděl, mohl se to dočíst nejpozději na konci října ve…

před 8 hodinami

Miloš Zeman

Zeman pochybuje o pomníku pro vlasovce: Praze pomohli, ale byli to zrádci

Vlasovci sice pomohli v roce 1945 osvobodit Prahu, předtím se ale spoluprací s nacisty…

před 12 hodinami

Zdeněk Tůma

Zdeněk Tůma: Zatím se neříká, které země jsou ty špinavé

Zdeněk Tůma v sobě nezapře klasického makroekonoma, jímž byl celý profesní život od…

6. prosince 2019

 Otevření Konfuciova institutu na VŠFS se účastnil i hradní kancléř Vratislav Mynář.

Konfuciův institut v Praze povede 28letá expertka na Čínu

Posel čínského vlivu ve světě, síť Konfuciových institutů, zřídí od ledna příštího roku…

6. prosince 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jak připravit auto na zimu
Stres je všudypřítomný. Jak se jej zbavit?
Pro koho se příští rok sníží limit doplatků za léky?
Do čeho Češi nejčastěji spoří a investují
Nechodíte rádi do banky? Nevadí, již nemusíte
Auta
Nová studie ukázala, že výroba baterií je ekologičtější. Je…
Ford vyrábí autodíly z kávového odpadu od McDonald’s
Dähler vyladil nové BMW X3 M a X4 M až na 449 kW a 760 Nm. A to je prý teprve začátek
Nový mýtný systém v provozu
Tři roky, čtyři značky: Jozef Kabaň se ve skupině BMW neprosadil, vrací se pod křídla koncernu
Hry pro příležitostné hráče