Česko bude aktualizovat energetickou koncepci, prodloužení Dukovan zůstává ve hře - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Česko bude aktualizovat energetickou koncepci, prodloužení Dukovan zůstává ve hře

, čtk,
Česko bude aktualizovat energetickou koncepci, prodloužení Dukovan zůstává ve hře
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že Česko bude aktualizovat svou energetickou koncepci v souvislosti se změnami ve světě včetně Evropy. Při dnešních sněmovních interpelacích premiér mluvil o případném prodloužení životnosti jaderné elektrárny Dukovany jako o možnosti.

„Diskutujeme hlavně o tom, kdo v Evropě postavil nějakou jadernou elektrárnu, která funguje,“ uvedl Babiš na dotaz poslance ODS Vojtěcha Munzara (ODS). Munzar označil za hazard s energetickou bezpečností a soběstačností úvahy o odložení rozhodnutí o výstavbě nových jaderných bloků.

„Rozhodnout od boku a jít do nějaké avantury za stovky miliard bez nějaké garance, že to někdo postaví, je hlavně rozhodnutí ČEZ, tam jsou minoritní akcionáři, kteří do toho mluví,“ řekl premiér. Menšinoví akcionáři podle něho poukazují na to, že jde o rizikovou investici, a mohla by poškodit hodnotu společnosti. Kritické záležitosti podle něho vyvstávají i při teoretickém prodloužení životnosti Dukovan. „My jsme si řekli s ČEZ, že se budeme snažit dospět k nějakému závěru do Vánoc,“ podotkl.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) na pozdější Munzarovu interpelaci uvedla, že ona i vláda státní energetickou koncepci respektují. „V rámci energetického mixu určitě zvažujeme variantu prodloužení životnosti prvního bloku v jaderné elektrárně v Dukovanech,“ řekla. Jde podle ní o variantu pro pokrytí rizik. „Tyto projekty, jak tedy projekt, který analyzuje prodloužení životnosti jaderného bloku v Dukovanech, stejně tak jako dostavbu jaderných bloků, tak abychom měli pokryty své potřeby, tak oba dva ty projekty jdou souběžně,“ poznamenala.


České jádro jako priorita. Korejci zesilují lobbing v okolí Dukovan

Jaderná alektrárna Dukovany


Babiš řekl, že je nutné se podívat na to, proč stojí plynová elektrárna Počerady, Česko má podle něho rezervy i ve využití větrné energie. Plánů je několik, není to naše vláda, která rozhoduje, uvedl. Česko se může podle něho vrátit i k solární energii. „Kdyby si to lidé dali na domky, tak to je jedna možnost, ale tentokrát transparentně,“ poznamenal.

Nováková nevidí jako katastrofální, zda se o investorském modelu dostavby jaderných bloků v roce 2037 rozhodne letošního 31. prosince nebo 31. března příštího roku. „To podstatné, co vidím, je, že tedy skutečně o tomto vláda jedná a rozhodovat bude,“ řekla.

Přečtěte si také:

Nesvěřujme dostavbu jaderných bloků Rusům, varuje generál Pavel

100 let republiky: od malých zdrojů k Temelínu a zase zpět

Zemanovi poradci podpořili rozvoj jaderné energetiky i prolomení těžebních limitů

Ohodnoťte tento článek
Diskuze