Březina za rady ministryni bral statisíce. S čím radil? To se neví - Euro.cz

Přihlášení

Březina za rady ministryni bral statisíce. S čím radil? To se neví

, čtk,
Březina za rady ministryni bral statisíce. S čím radil? To se neví
Zdroj: čtk

Pražský zastupitel Karel Březina (ČSSD), jehož jméno se objevilo v kauze možného zneužití sportovních dotací z ministerstva školství, si za externí poradenství na tomto ministerstvu dosud vydělal od loňského července 212 tisíc korun.

O jeho práci na úřadě ale neexistuje žádný záznam, služby prý poskytoval formou ústní konzultace. Informoval o tom dnes server iRozhlas.cz. Podle aktuálních informací ministerstvo dnes rozhodlo o ukončení dohody o pracovní činnosti s Březinou.

Informace o práci Březiny pro školství získal server od úřadu na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Současně ho požádal o kopie veškerých dohod o pracovní činnosti, respektive smluvních vztahů uzavřených s Březinou a písemností, podkladů a dalších výstupů, které Březina v rámci svého poradenství pro ministerstvo odevzdal. Od ministerstva obdržel dvoustránkovou odpověď, ale bez požadovaných kopií pracovních dohod a Březinových výstupů.

„Co se týče předmětu výkonu práce, poradenská činnost byla prováděna formou ústních oponentur a konzultací,“ uvedla k tomu ředitelka odboru právního a správního na ministerstvu Martina Postupová.


Čtěte dále:

Kratochvílová byla zproštěna všech funkcí na ministerstvu školství, kvůli policejnímu vyšetřování

 Simona Kratochvílová byla zproštěna všech funkcí na ministerstvu školství


Březina se stal poradcem pro oblast sportu a tělovýchovy na ministerstvu školství loni v červenci. Coby poradce měl působit na zkrácený úvazek a na starosti měl mít komunikaci s regiony, Březina ale tehdy uvedl, že jeho agenda bude širší, bude se věnovat i sportu. Na základě tehdy uzavřené dohody o pracovní činnosti měl Březina podle zjištění serveru za své služby stanovenou hodinovou sazbu 400 korun. Rozsah jeho pracovní činnosti byl podle informací ministerstva maximálně 20 hodin týdně.

Od července 2016 do konce loňského roku si tak Březina přišel na 192 tisíc korun. Stejnou smlouvu uzavřelo ministerstvo s Březinou i do června letošního roku. Podle ní se prý věnuje „obdobné poradenské činnosti“, za kterou mu bylo dosud vyplaceno 20 tisíc korun, uvedl web.

O Březinu se zajímá policie v rámci vyšetřování dotací z ministerstva školství pro sport a tento týden ho spolu s náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou a předsedou České unie sportu Miroslavem Janstou zadržela. Policie vyslýchala i bývalého šéfa odboru sportu ministerstva Zdeňka Břízu. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že tři osoby a jedna firma byly obviněny ze zneužití pravomocí, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení při správě cizího majetku.

O kauze dále čtěte:

Kauza dotací do sportu: deset zadržených, dva návrhy na vazbu

Vyšetřovatelé začali vyslýchat předsedu FAČR Peltu

Policejní úder kvůli financování sportu: zadrženi byli Pelta, Jansta a Březina