Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Pomozte ochránit uživatele internetu a zachovat svobodný internet

12. září se bude v Evropském parlamentu hlasovat o evropské směrnici o autorském právu.…

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Kanceláře se čím dál rychleji mění, práce v nich stejně tak. Jak funguje moderní…

Konec výmluvám a začátek mluvení anglicky se blíží!

Lidský druh je mistrem ve vymlouvání se. Vymlouváme se na počasí, na únavu, na děti, na…

Putinovi přátelé? Američané jen opsali žebříček boháčů, zlobí se Kasperskij

02. února, 18:24  -  frn
02. února, 18:24

Ministerstvo financí USA zveřejnilo seznam ruských oligarchů, kteří jsou napojeni na ruského prezidenta Vladimira Putina. V budoucnu jim mohou hrozit americké sankce. Problém je v tom, že seznam úředníci okopírovali od časopisu Forbes a zahrnuli do něj i ty, kteří svůj majetek nezískali privatizací ruských firem. Jevgenij Kasperskij, který založil softwarovou bezpečnostní firmu Kapsersky Lab, nechce být s termínem oligarcha spojován.

Úředníci amerického ministerstva financí se vydali cestou nejmenšího odporu. Při sestavování seznamu ruských oligarchů, kteří jsou napojeni na administrativu Vladimira Putina, vyšli z jednoduché úvahy. Kdo má majetek vyšší než jedna miliarda dolarů (20,2 miliardy korun) a je Rusem, je automaticky oligarchou napojeným na okolí ruského prezidenta.

Fakticky tak okopírovali seznam miliardářů časopisu Forbes, který žebříčky každý rok vydává. „Forbes si prošel seznamem oligarchů. Potvrzuje, že seznam ministerstva financí je přesnou kopií Rusů ze seznamu miliardářů, který časopis sestavuje,“ napsal časopis.

Americké ministerstvo ke 114 představitelům ruského státu „přihodilo“ i 96 jmen ruských miliardářů bez ohledu na to, jak ke svému majetku přišli. Zveřejnění seznamu má být odvetou za ruské vměšování do amerických voleb prezidenta a bylo schváleno americkým Kongresem loni v září.

Mluvčí ministerstva financí tvrdí, že dokument není tajný, a proto úřad vycházel při sestavování seznamu z veřejných zdrojů. „Neexistuje žádná zákonná definice oligarchy. Ministerstvo financí zahrnulo prahovou hodnotu jedna miliarda dolarů jako rozumné číslo, které je podobné kritériím obsaženým v americkém seznamu časopisu Forbes,“ uvedl mluvčí. Například podle online slovníku Oxford Dictionaries ale musí mít takový člověk kromě majetku i významný politický vliv.

Ne všichni privatizovali

I když většina miliardářů v Rusku zbohatla privatizací ruských firem po rozpadu Sovětského svazu, ne všichni se dostali k pohádkovému majetku pochybným způsobem.

Zařazení na seznam ruských oligarchů se části podnikatelů nelíbí, poškozuje to jejich pověst v zahraničí. Mohli by mít problémy u zahraničních bank s poskytováním úvěrů.

Jako první se ohradil Jevgenij Kasperkij. Zakladatel firmy Kasperky Lab, jež poskytuje ochranu před kybernetickými útoky, tvrdí, že jeho firma slouží klientům bez ohledu na to, jaké jsou národnosti.

Navíc zdůraznil, že nechce být spojován s negativním významem slova oligarcha. „Lidé, kteří sestavovali seznam (ministerstva financí USA), nerozumí slovu oligarcha. Pokud ano, tak by mě ani další úspěšné podnikatele bez vazeb na vládu neumístili na tento seznam.“ V tom případě by mohli být takto označeni i Bill Gates, Warren Buffett nebo Jeff Bezos, napsal Kasperskij na Twiiter.

Podobně se může cítit i Arkadij Volož, který založil vyhledávač Yandex, nebo Valentin Gapontsev, který má americké občanství a vlastní firmu IPG Photonics vyrábějící vláknové lasery.

Podnikatelé na seznamu americké vlády za prvních 24 hodin od zveřejnění přišli kvůli poklesu akcií jejich firem o 1,06 miliardy dolarů, vypočítal ruský deník RBK.

Šéfredaktor ruské verze časopisu Forbes Nikolaj Mazurin si postěžoval, že se seznam stal pro podnikatele „toxickým“ zbožím. Navíc se bohatí ruští podnikatelé přestali s časopisem bavit. Volož ani Gapontsev se nemohou nazývat lidmi, kteří mají blízko ke Kremlu, zdůraznil Mazurin.

Dále čtěte:

Poráží Google i Uber. Jubileum vyhledávače Yandex oslavil i Putin

Šéf Lukoilu počítá s tím, že protiruské sankce potrvají 10 let

Sankce a slabý rubl udělaly z ruského rybáře miliardářeSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máte alergii na podzim?
Studenti a podnikání: 6 věcí, na které si dát pozor
Kolik vás bude stát, když vám ukradnou peněženku?
Nabídka ropy roste na rekordní úrovně
O kolik se od ledna zvýší důchody?
Auta
Elektrický VW I.D. Buzz Cargo zastane roli řidiče i…
Od Felicie po Octavii RS: 10 nejlepších ojetin značky Škoda
Opel Combo Life je zajímavá alternativa k MPV (české ceny + první jízdní dojmy)
Jaguar E-Type, Range Rover a Land Rover Series I: Za volantem britských klasiků
Práva poškozených při dopravní nehodě: Krácení odškodnění pro nepřivolání policie
Technologie
Nvidia GeForce RTX 2080 a RTX 2080 Ti definitivně venku. Co o nich říkají recenze?
Sony vzkřísilo legendu: znovu vydá první PlayStation s HDMI a dvacítkou her
Jaké funkce Microsoft odstraní z Windows 10 v rámci aktualizace October 2018 Update?
Vyjdou 7nm procesory AMD s jádry Zen 2 až v druhé polovině roku 2019?
Vyšel Chrome OS 69. Podporuje linuxové aplikace a předvádí nový kabát
Hry pro příležitostné hráče