Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Víte, jak sedět, aby vám práce nezničila zdraví?

Nedostatek pohybu a špatné pracovní podmínky vážně ohrožují naše zdraví. To sice všichni…

Můžeme od nového roku očekávat zdražení povinného ručení?

Povinné ručení se díky mnoha změnám v pojišťovnictví bude nejspíše nadále zdražovat.…

Výměna výtahu a potřebná povolení

Životnost výtahu v bytových domech je 15–25 let (doba životnosti je ovlivněna prováděnou…

Putinovi přátelé? Američané jen opsali žebříček boháčů, zlobí se Kasperskij

02. února, 18:24  -  frn
02. února, 18:24

Ministerstvo financí USA zveřejnilo seznam ruských oligarchů, kteří jsou napojeni na ruského prezidenta Vladimira Putina. V budoucnu jim mohou hrozit americké sankce. Problém je v tom, že seznam úředníci okopírovali od časopisu Forbes a zahrnuli do něj i ty, kteří svůj majetek nezískali privatizací ruských firem. Jevgenij Kasperskij, který založil softwarovou bezpečnostní firmu Kapsersky Lab, nechce být s termínem oligarcha spojován.

Úředníci amerického ministerstva financí se vydali cestou nejmenšího odporu. Při sestavování seznamu ruských oligarchů, kteří jsou napojeni na administrativu Vladimira Putina, vyšli z jednoduché úvahy. Kdo má majetek vyšší než jedna miliarda dolarů (20,2 miliardy korun) a je Rusem, je automaticky oligarchou napojeným na okolí ruského prezidenta.

Fakticky tak okopírovali seznam miliardářů časopisu Forbes, který žebříčky každý rok vydává. „Forbes si prošel seznamem oligarchů. Potvrzuje, že seznam ministerstva financí je přesnou kopií Rusů ze seznamu miliardářů, který časopis sestavuje,“ napsal časopis.

Americké ministerstvo ke 114 představitelům ruského státu „přihodilo“ i 96 jmen ruských miliardářů bez ohledu na to, jak ke svému majetku přišli. Zveřejnění seznamu má být odvetou za ruské vměšování do amerických voleb prezidenta a bylo schváleno americkým Kongresem loni v září.

Mluvčí ministerstva financí tvrdí, že dokument není tajný, a proto úřad vycházel při sestavování seznamu z veřejných zdrojů. „Neexistuje žádná zákonná definice oligarchy. Ministerstvo financí zahrnulo prahovou hodnotu jedna miliarda dolarů jako rozumné číslo, které je podobné kritériím obsaženým v americkém seznamu časopisu Forbes,“ uvedl mluvčí. Například podle online slovníku Oxford Dictionaries ale musí mít takový člověk kromě majetku i významný politický vliv.

Ne všichni privatizovali

I když většina miliardářů v Rusku zbohatla privatizací ruských firem po rozpadu Sovětského svazu, ne všichni se dostali k pohádkovému majetku pochybným způsobem.

Zařazení na seznam ruských oligarchů se části podnikatelů nelíbí, poškozuje to jejich pověst v zahraničí. Mohli by mít problémy u zahraničních bank s poskytováním úvěrů.

Jako první se ohradil Jevgenij Kasperkij. Zakladatel firmy Kasperky Lab, jež poskytuje ochranu před kybernetickými útoky, tvrdí, že jeho firma slouží klientům bez ohledu na to, jaké jsou národnosti.

Navíc zdůraznil, že nechce být spojován s negativním významem slova oligarcha. „Lidé, kteří sestavovali seznam (ministerstva financí USA), nerozumí slovu oligarcha. Pokud ano, tak by mě ani další úspěšné podnikatele bez vazeb na vládu neumístili na tento seznam.“ V tom případě by mohli být takto označeni i Bill Gates, Warren Buffett nebo Jeff Bezos, napsal Kasperskij na Twiiter.

Podobně se může cítit i Arkadij Volož, který založil vyhledávač Yandex, nebo Valentin Gapontsev, který má americké občanství a vlastní firmu IPG Photonics vyrábějící vláknové lasery.

Podnikatelé na seznamu americké vlády za prvních 24 hodin od zveřejnění přišli kvůli poklesu akcií jejich firem o 1,06 miliardy dolarů, vypočítal ruský deník RBK.

Šéfredaktor ruské verze časopisu Forbes Nikolaj Mazurin si postěžoval, že se seznam stal pro podnikatele „toxickým“ zbožím. Navíc se bohatí ruští podnikatelé přestali s časopisem bavit. Volož ani Gapontsev se nemohou nazývat lidmi, kteří mají blízko ke Kremlu, zdůraznil Mazurin.

Dále čtěte:

Poráží Google i Uber. Jubileum vyhledávače Yandex oslavil i Putin

Šéf Lukoilu počítá s tím, že protiruské sankce potrvají 10 let

Sankce a slabý rubl udělaly z ruského rybáře miliardářeSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Dnes slavíme 17. listopadu, obchody zůstanou otevřené
Hypotec?ni? sazby leti? nahoru. Ceny bytu? poprve? vystoupaly nad 3 miliony
Jak moc je opravdu výhodné vaše stavební spoření
10 morových ran české krajiny: sucho a chemie
Jen obyčejná bolest hlavy, nebo migréna?
Auta
Los Angeles zavádí nákladní dopravu na vodík
Subaru poslalo na trh nejrychlejší WRX STI v historii. Nás to bohužel zajímat nemusí
Toyota Corolla přichází ve 12. generaci. Prohlédněte si historii nejprodávanějšího auta světa
Na výstavu Czechbus do Holešovic míří autobusy dvaceti značek
Vše, co jste chtěli vědět o dvouspojkové převodovce DQ200
Technologie
AMD přidává dvě nebo tři hry zadarmo k Radeonům RX 580 a RX 570 a Vegám
KVÍZ: Vynalezli počítače, mobily i internet. Poznáte je?
14 věcí, které na vás čekají, když koupíte auto na CNG
Hynix má první paměti DDR5, běží na 5200 MHz. Do počítačů přijdou až v roce 2020
Milník pro digitální rádio. V Evropě budou auta muset povinně nabízet DAB+
Hry pro příležitostné hráče