Sankce a slabý rubl udělaly z ruského rybáře miliardáře - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Sankce a slabý rubl udělaly z ruského rybáře miliardáře

,
Sankce a slabý rubl udělaly z ruského rybáře miliardáře
Zdroj: Euno, CC BY 2.0, Flickr

Obchodní sankce Západu uvalené na Rusko a potravinová válka sice většinu běžných Rusů poškodily, některým podnikatelům ale přinesly pohádkové příjmy. Jedním z nich je i Vitalij Orlov.

Jednapadesátiletý Orlov je šéfem firmy Norebo Holding, která sídlí v přístavním městě Murmansk na poloostrově Kola. Nedaleko hranic s Finskem a Norskem. Právě postavil novou továrnu na zpracování ryb za 30 milionů dolarů (750 milionů korun). K tomu vlastní flotilu rybářských lodí, které loni ulovily 11 procent z 4,75 milionů tun ryb jež podle Federální agentury pro rybolov (Rosrybolovstvo) ruští rybáři chytili.

„Byl jsem si jistý jen jednou věcí. Že můj život bude spojen se severem a s rybářským průmyslem,“ řekl reportérovi agentury Bloomberg Orlov. A jeho podnikání jej už dostalo do Bloomberg Billionaires Index, který jeho majetek odhaduje právě na jednu miliardu dolarů (asi 25 miliard korun).

Sankce a slabý rubl pomohly

S rybolovem se mu daří souhrou okolností. Především zásluhou uvalení sankcí na Putinův režim a oslabení rublu souvisejícím s pádem cen ropy. Tržby Orlovovy firmy pocházejí jen ze 40 procent z ruského trhu, který je závislý na domácí produkci potravin, protože prezident Vladimir Putin zavedl protiopatření ve formě dovozu potravin ze zemí EU a USA. Většinu příjmů tak Orlov má v západních měnách, ale provozní náklady v rublech. Podle Eduarda Klimova z výzkumné společnosti Fishnews je rybolov perspektivní a má vysoké marže. „Ryby jsou obnovitelný zdroj a lidé je budou jíst vždy.“

Firmu Norobo ovládl Orlov během minulého roku, kdy odkoupil podíl od švédského partnera. V roce 2015 měla firma tržby ve výši 600 milionů dolarů.


Cena lososa roste. Dále čtěte:

Cena lososa láme rekordy. Může za to mořská veš

ilustrační foto


Makrely a sledě pro Rusy

Po zavedení ruských sankcí na import potravin se pro Norebo zvedla poptávka po makrelách, sledích a huňáčcích pro domácí trh. „Ukázalo se, že naše ryby nejsou horší než norské,“ komentoval loni Orlov změnu stravovacích návyků Rusů v deníku Kommersant. A navíc ceny ryb stoupají. Treska od roku 2013 zdražila o 13 procent.

Samotný Orlov po rozpadu Sovětského svazu pracoval pro norskou firmu, která prodávala levné ryby z Ruska do Skandinávie. Později si v Norsku založil vlastní firmu Ocean Trawlers, která zprostředkovávala leasing lodí pro ruské rybáře. Nikdy si prý nepředstavoval, že vybuduje tak velký podnik. Stále vidí potenciál směrem ke koncovým zákazníkům, například vybudováním maloobchodního řetězce.

Spotřeba ryb roste

Spotřeba ryb dlouhodobě roste po celém světě. Za posledních 50 let ročně v průměru stoupala o 3,2 procenta a zvýšila se z průměrných 9,9 kilogramů na hlavu v roce 1961 až na 20 kilogramů v roce 2015. Od 80. let pak roste produkce ryb z umělých chovů.

 Produkce ryb roste.

Produkce ryb celosvětově roste. V posledních dekádách hlavně z umělých chovů. Zdroj: FAO

V produkci ryb vede Čína

Podle organizace FAO je největším producentem ryb Čína, v roce 2014 to bylo 14,8 milionů tun ryb. Druhá je Indonésie, třetí Spojené státy a čtvrté je Rusko.

Největší světoví producenti mořských ryb (v mil. tun, za rok 2014)
Čína 14,8
Indonésie 6,0
Spojené státy 4,9
Rusko 4,0
Japonsko 3,6

Zdroj: fao.org

Dále k tématu Rusko čtěte:

Vyšší daně a státní vodka. Rusko hledá řešení propadu životní úrovně

Odliv kapitálu z Ruska se loni opět prudce snížil


Ohodnoťte tento článek
Diskuze