Nepotopitelná idea: australský Trump už zase staví repliku Titaniku - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Nepotopitelná idea: australský Trump už zase staví repliku Titaniku

,
Nepotopitelná idea: australský Trump už zase staví repliku Titaniku
Zdroj: Blue Star Line

Australský miliardář, těžařský magnát a politik Clive Palmer obnovil svůj plán postavit repliku lodě Titanic, která se potopila v roce 1912. Dokončení projektu několikrát odložil kvůli nedostatku financí. Nyní hovoří o roce 2022, kdy by měla být replika zaoceánského parníku hotová.

Parník Titanic měl být nepotopitelnou lodí, ale již při první plavbě v roce 1912 ze Southamptonu do New Yorku ztroskotal, když najel na ledovou kru. Jeho slávu hodlá obnovit australský miliardář Clive Palmer, který od roku 2012 plánuje postavit jeho repliku.

Kopie lodi má být samozřejmě vybavena dostatečným počtem záchranných člunů a její trup nebude nýtovaný, ale svařovaný. Bude vybavena i moderními navigačními technologiemi a radary.

V roce 2015 Palmer projekt zastavil po sporech s čínskou vládou. Loď měla postavit státní loděnice CSC Jinling Shipyard. Australský podnikatel měl ale neshody s firmou Citic Limited. Státem vlastněná společnost dlužila Palmerově těžební firmě Mineralogy stovky milionů dolarů za železnou rudu, kterou v západní Austrálii vytěžila, tvrdí miliardář.

V roce 2017 australský nejvyšší soud rozhodl, že Citic musí zaplatit 150 milionů dolarů Palmerově firmě zpět.

To umožnilo podnikateli obnovit projekt, který zastřešuje dceřiná firma Mineralogy Blue Star Line. Závazný termín dokončení luxusního parníku mluvčí firmy Blue Star Line nechtěl potvrdit.

Palmer, který zbohatl na těžbě niklu, železné rudy a uhlí, je australskou verzí Donalda Trumpa, jako konzervativní politik hlásá heslo „Make Australia great“. Palmer byl v roce 2013 zvolen do australského parlamentu za stranu Palmer United Party.

Replika Titaniku má mít stejný interiér jako původní loď, včetně tureckých lázní. Pasažéři by měli nosit dobové šaty, aby byla navozena původní atmosféra. Palmer vzbudil pozornost i svým prohlášením, že firma Blue Star Line, která má nový Titanic postavit, svou londýnskou pobočku přesune do Paříže, protože Londýn přestane být po brexitu součástí Evropy.

Jak má vypadat replika Titaniku:

Titanic II by mohl být hotov v roce 2022. Měl by kopírovat první a zároveň poslední trasu původního plavidla. „Loď popluje po původní trase ze Southamptonu do New Yorku, ale bude také plout kolem celého světa, inspirovat lidi a přitahovat jejich pozornost v každém přístavu, ve kterém zakotví,“ zdůraznil Palmer. Plavba na luxusním parníku umožní mnoha lidem si splnit dávný sen, dodal.

Není jisté, zda a kdy se projekt podaří dokončit. Odhad nákladů na stavbu lodi pro dva tisíce pasažérů se v roce 2013 pohyboval ve výši 500 milionů dolarů. Není ani známo, kde má být replika slavného parníku postavena. Mluvčí firmy Blue Star Line pouze uvedl, že by to mělo být na severní polokouli.

Dále čtěte:

Výlet za miliony. Cestovka nabízí ponory k vraku Titaniku

Fascinace Titanikem stále vynáší. Dopis z parníku jde do dražby za miliony

Love story století. Milostný příběh milenců Kate Winsletové a Leonarda DiCapria v kulisách katastrofy legendárního zaoceánského
parníku láká diváky i téměř patnáct let po premiéře