Lidé mají mít právo koupit si láhev kyslíku, říká miliardář Jan Světlík - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Lidé mají mít právo koupit si láhev kyslíku, říká miliardář Jan Světlík

,
Lidé mají mít právo koupit si láhev kyslíku, říká miliardář Jan Světlík
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Jako si člověk může do obchodu zajít pro vodu, mohl by si koupit i vítkovickou dýchací sadu, plánuje ostravský buditel a miliardář Jan Světlík.

Během onoho červnového odpoledne se Jan Světlík několikrát zmínil o černé labuti, která podle něj v uplynulých měsících přiletěla a paralyzovala celý svět. Své mladé kolegy prý ale uklidňuje, neboť historii lidstva vnímá především jako dějiny mimořádných událostí. A přestože oživení na Západě očekává až od září, vyzařuje z něho optimismus. Jeho skupina Cylinders Holding si loni připsala rekordní zisk.

O sporu s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem i o tom, jak si Poláci koupili láhve s medicinálním kyslíkem původně určené pro české nemocnice, mluvil v rozhovoru s týdeníkem Euro v Ostravě. „Vždycky se brečelo, že Vítkovice jsou už malé, já jsem měl přitom sen, že Vítkovice jako holding nebudou mít víc než padesát lidí,“ říká Jan Světlík.

Nedávno jste mohl ohlásit, že vaše firma Cylinders Holding loni vytvořila rekordní zisk. Laťka je tedy vysoko…

Myslím si, že ten výsledek se dal očekávat. V zásadě je naším cílem dosáhnout půlmiliardy EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů – pozn. red.) a řekli jsme si, že nám to bude chvíli trvat. Těch loňských 410 milionů při našich obratech nepovažujeme za extra výsledek. Dlouhodobé projekty však začínají přinášet své výsledky a letošek zatím vypadá tak, že jsme o dvacet procent nad loňským rokem.

I při masivních protipandemických opatřeních?

Černá labuť je tady a je obrovská. Virů nás už navštívily spousty, ale dosud vlády nikdy nezakročily tak tvrdě…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?