Vstup zakázán. Kromě Chrenka nikdo do státního lesa nesmí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Vstup zakázán. Kromě Chrenka nikdo do státního lesa nesmí

,
Vstup zakázán. Kromě Chrenka nikdo do státního lesa nesmí
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Státní krušnohorskou oboru u Flájí si pronajímá známý miliardář za 2,2 milionu ročně. Kvůli tokajícím tetřívkům dovnitř nikoho nepustí.

Češi zase začali objevovat krásu procházek v přírodě. Jiné zpestření současná protichřipková karanténa ani nenabízí. I proto se v posledních týdnech množí turisté a cyklisté také u krušnohorské přehrady Fláje nad Litvínovem. „Mysleli jsme, že aspoň teď by mohli otevřít, ale zase nic,“ krčí rameny zhruba pětačtyřicetiletý muž s dcerou, který sem před Velikonocemi dorazil z Mostu. Jejich procházka skončila u masivní brány.

Za ní se skrývá lesnaté území o rozloze 1930 hektarů patřící státnímu podniku Lesy ČR. Dřív oblíbené mezi pěšími, běžkaři a především cyklisty. Od roku 2012 je v pronájmu firmy, jíž po dvou letech fúzoval do své akciové společnosti Zámek Koloděje miliardář Tomáš Chrenek. V posledních letech se obora otevírá v červenci, říjnu a listopadu, pokaždé pouze na tři dny.

A přestože proti takovému oplocení státního lesa, který není národním parkem ani nijak extrémně chráněnou lokalitou, bojují lidé i starostové z okolí, brány ani vysoké ploty to nezbořilo.

Jestli se situace změní od roku 2022, kdy končí současná nájemní smlouva, se rozhoduje nyní. „My chceme, aby lidi mohli chodit do lesa,“ apeluje Petr Červenka, starosta Meziboří. A radní ústeckého hejtmanství Martin Klika (ČSSD) připouští, že pokud budou obce chtít, do věci se vloží i kraj.

Možnosti tu jsou

Pro úplné uzavření lesa u přehrady mají Lesy ČR jako vlastník jednoduché zdůvodnění. Vysoký plot prý chrání zdejší populaci tetřívka obecného přezdívaného černý rytíř. „V celých Krušných horách populace…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?