Byznysmen Hubáček se stahuje z energetiky. Prodal solární elektrárny i rozvodnou síť - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Byznysmen Hubáček se stahuje z energetiky. Prodal solární elektrárny i rozvodnou síť

,

Energetická skupina Unicapital Energy, která během posledních šesti let investovala stovky milionů korun do nákupu distribučních soustav a fotovoltaických elektráren, postupně rozprodává svůj majetek. Nejlukrativnější část – firmu Českomoravská distribuce – podle zjištění webu Euro.cz získal byznysmen Marek Galvas napojený na skupinu J&T.

V únoru vydala firemní skupina olomouckého investora Pavla Hubáčka jen strohé oznámení. „Společnost Unicapital Energy uzavřela dne 28. ledna 2019 smlouvu, na základě které došlo k prodeji 100% podílu ve společnosti Českomoravská distribuce s.r.o.“ Nicméně dnes již lze dohledat v Obchodním rejstříku, že novým majitelem prodané firmy se stala společnost Gomanold podnikatele Marka Galvase. Transakci financovala J&T Banka. Úvěr může dosáhnout výše až 850 milionů korun a je zajištěn zástavou podílu v odkoupené firmě.

Galvasova firma Gomanold o sobě neinformuje a nemá ani webové stránky, ale již několikrát se mediálně zviditelnila. Poprvé v březnu 2013, kdy koupila zkrachovalou automobilku Tatra, aby ji za pouhé čtyři týdny převedla na byznysmeny Jaroslava Strnada a Reného Materu. V loňském roce Galvas odkoupil bývalou pohledávku Komerční banky, a stal se tak největším věřitelem s hlavním slovem ve věřitelském výboru zkrachovalého H-Systemu. V posledních měsících se zkouší „nabourat“ též do oslabené inženýrské společnosti Inekon Group.


Přečtěte si esej Rána řepce na solar


Podle nedávno vydané výroční zprávy skupiny Unicapital Energy jsou již rozprodána i další aktiva. Solární elektrárny FVE Lahošť (1 megawatt) a FVE Jílovice (1,3 megawattu) koupila na konci loňského roku společnost Soller Capital. Nejmenovaný investor pak od Unicapitalu převzal dva fotovoltaické parky v Bulharsku. Výnos z prodeje chce společnost použít k rozvoji podnikání v jiných oborech a také ke splácení dluhu. Jen držitelům dluhopisů dlužil Unicapital Energy ke konci loňského roku 688 milionů korun.

Jak lze dále vyčíst z výroční zprávy za rok 2018, Unicapital Energy dosáhl konsolidovaných tržeb 1,15 miliardy korun a čistého zisku 222 milionů korun. Meziroční nárůst zisku z 92 na 222 milionů byl ovlivněn výše zmíněným prodejem solárních elektráren. Letos prodaná Českomoravská distribuce byla loni nejhodnotnější a také nejziskovější dceřinou společností v rámci Unicapital Energy. Několik dalších provozovatelů lokálních rozvodných sítí (LUDS, LDS Sever aj.) v majetku Hubáčkovy skupiny zůstává.

Dále čtěte:

Creditas zvýší kapitál o stovky milionů. Rozvíjet chce bankovní aplikaci

Příliš drahá levná elektřina. Energie Pro chce prodat pohledávky v kauze neziskovky EPK

Požadují výjimky, podávají žaloby: energetiky tráví rtuť