V Brně vyroste rezidence za půldruhé miliardy. Spojí rodinné bydlení se službami luxusního hotelu - Euro.cz

Přihlášení

V Brně vyroste rezidence za půldruhé miliardy. Spojí rodinné bydlení se službami luxusního hotelu

,
V Brně vyroste rezidence za půldruhé miliardy. Spojí rodinné bydlení se službami luxusního hotelu
Zdroj: Domoplan
  • V brněnských Zábrdovicích bude v roce 2023 stát rezidenční komplex v hodně 1,5 miliardy korun

  • Celý projekt vznikne se záměrem zachovat industriální historii dané oblasti, bude rovněž šetrný k přírodě

  • Kromě bytů a townhousů nabídne také řadu typicky hotelových služeb včetně wellness, fitness, recepce i lounge zóny

Brněnské Zábrdovice kdysi obývali umělci, tiskaři i výrobci nábytku. Dnes bývalá industriální oblast na mnohé působí rozporuplným dojmem, ve kterém se historický odkaz spíše ztrácí. To by se ale do budoucna mělo změnit. Zábrdovice totiž procházejí výraznou rekonstrukcí, jejíž součástí je také projekt společnosti Domoplan.

Developerská a investiční společnost ve spolupráci s architekty ze studií Identity Design a Dimense navrhla rezidenci, která ve formě čtyř propojených bloků nabídne přibližně 250 bytů s 222 parkovacími místy. „Naším cílem je vytvořit residenční čtvrť, která naváže na původní areál, elegantně doplní okolí a nabídne přitom nejvyšší standard bydlení,“ přibližuje majitel společnosti Tomáš Vavřík. Ceny za jednotlivé byty se budou pohybovat přibližně v rozmezí 2,6 až 7 milionů korun. Dostavěny by měly být v roce 2023.

Pekárenský dvůr
Rezidence nabídne střešní terasu s výhledem na Brno. Foto: Domoplan

Inspiraci hledali tvůrci mimo jiné v úspěšných revitalizacích městských průmyslových center a brownfieldů, a to zejména ve Francii a Velké Británii.  Vzorem jim byl rovněž „živelný průmyslový“ urbanismus 19. století. „Od začátku jsme si však kladli za cíl vložit do stávající urbanistické struktury svébytný rezidenční komplex osazený do městské zeleně, která ve stávajících okolních vnitroblocích velice chybí a dává bydlení zcela novou dimensi,“ říká Petr Hovořák, hlavní architekt studia Dimense.

Odkaz na průmyslovou historii

Stavba, jejíž cena se vyšplhá na 1,5 miliardy korun, svou podobou odkazuje na průmyslovou historii areálu Dělnických pekáren, které v Zábrdovicích fungovaly od roku 1907. „Architektura projektu proto využívá kvalitních materiálů, jako jsou pálené cihly použité na obložení domů, velká hliníková okna, okenní portály a dveře průmyslového charakteru, na podlahy budou položené dubové parkety se stromečkovým vzorem,“ popisuje Vavřík.  Historický odkaz ponese i samotný název rezidence – Pekárenský dvůr.

Zvolená architektura inspirovaná bohatým průmyslovým dědictvím má být podle studia Identity Design „oslavou autentičnosti a surovosti“ oblasti Zábrdovic. „Stejně jako kdysi tyto prostory bývalých pekáren je i vstupní lobby navržené jako teplé a příjemné prostředí, a představuje tak rozšíření vlastního obýváku rezidentů,“ komentují projekt Ivana Linderová a Dagmar Zvoníčková, zakladatelky studia Identity Design. Jejich záměrem bylo vytvořit prostor s ojedinělým a výrazným charakterem, jenž bude působit na jednu stranu čistě a chladně, na druhou stranu také teple a příjemně.

„V celém prostoru jsme chtěli vyvolat hravou atmosféru galerie, proto každý z celků disponuje specifickým ústředním designovým prvkem, ať už ve formě umění, textury nebo kusu nábytku, které v prostoru spoludotváří harmonicky celek,‘‘ dodávají.

Jednotlivé byty bude možné zakoupit takzvaně na klíč. Foto: Domoplan

Podle tvůrců projektu se v případě Pekárenského dvora nejedná pouze o luxusní byty. Jde o koncept společného bydlení, který nabízí dostatek soukromí, ale zároveň spoustu sdílených prostor a aktivit. „Rezidence Pekárenský dvůr není dalším typickým rezidenčním domem, jde spíše o komunitu, nový životní styl, který navazuje na dnešní stále rychlejší životní tempo,“ vysvětlují Linderová a Zvoníčková.

Wellness, fitko i vlastní zahrada

V rámci projektu představili architekti také bydlení ve formě townhousů. Ty mají skloubit praktické umístění v centru města s bydlením v rodinném domě, a to díky soukromým zahradám orientovaným do klidného vnitrobloku. „Propojení s exteriérem hrálo důležitou roli také při návrhu layoutu jednotlivých bytů, proto každý byt nejen že disponuje velkými hliníkovými okny průmyslového charakteru, ale také prostornými lodžiemi a balkóny s výhledy do parku,“ popisují zakladatelky Identity Design.

„Díky velkorysosti celého záměru, a tím, že se jedná o přestavbu celého městského bloku, v sobě Rezidence Pekárenský dvůr nabízí veškerý komfort městského bydlení, při zachování zklidněných zelených  vnitrobloků, kapacitního podzemního parkování a příležitostí k bydlení, práci i odpočinku. A to vše v samotném centru města Brno,“ komentuje Hovořák z Dimense.

Pekárenský dvůr
Součástí komplexu budou i townhousy se soukromou zahradou do vnitrobloku. Foto: Domoplan

Součástí rozsáhlého komplexu bude i široká škála vyžití od wellness, fitness a relaxačních zón přes recepci a lounge zónu až po venkovní workoutové hřiště, grill zónu nebo sdílenou střešní terasu. „Představuje tak unikátní místo, s ojedinělou atmosférou, nabízející klidné bydlení přímo v centru Brna s výhodami pětihvězdičkového hotelu,“ dodávají Linderová se Zvoníčkovou.

Podle majitele společnosti Domoplan jsou Zábrdovice místem s velkým potenciálem k rozvoji a silným geniem loci, který se váže na průmyslovou historii města. „Osobně věřím, že budoucnost Zábrdovic bude podobná rozvoji a cestě pražského Karlína, který je dnes moderní vibrující čtvrtí ideální jak k práci, tak bydlení,“ říká.

Budoucí majitelé budou moci rovněž využít koncept zařízení bytu takzvaně na klíč, kdy za zvýhodněnou cenu získají služby designérů i vybavení bytu. Nastěhují se tak už do kompletně vybaveného interiéru.