Tahle aplikace pro iPhone vás může zabít - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Tahle aplikace pro iPhone vás může zabít

, dah,
Tahle aplikace pro iPhone vás může zabít

Aplikace pro houbaře s iPhony nazvaná „Mushroom“ má svým uživatelům pomoci rozpoznávat houby na základě snímku. Přírodovědci ovšem před jejím používáním odrazují s tím, že fotografie nestačí a uvádějí příklady snadno hrozících záměn s možným následkem smrti.

Na první pohled jde o dobrý nápad, nad nalezenou houbou občas tápe kdekdo. Potíž je ale v tom, že na základě pouhé fotografie, navíc pořízené za různých podmínek, nemůže proběhnout žádná důsledná identifikace. U záliby, při níž může jít o život, je přesnost docela důležitý parametr.

Nikterak překvapivě se proti problematické aplikaci proto vymezují vědci. Přírodovědec Grant Williamson nešel pro ostrá slova daleko. „To je snad nejsmrtelnější aplikace, jakou jsem kdy viděl,“ napsal tweet, s nímž projevilo souhlas bezmála šest tisíc uživatelů a další tři tisíce jej sdílely.

Houbaři na twitteru byli zajedno – houbu nelze jen na základě snímku, navíc pořízeného kdesi v příšeří lesa, označit zodpovědně za jedlou, nejedlou či jedovatou. Jedlé houby jako žampiony lze snadno zaměnit s jedovatou muchomůrkou jarní či zelenou. K bezpečné identifikaci žampionu tak nelze spoléhat jen na vzhled, ale je třeba posuzovat i znaky z dalších vjemů a řídit se například i čichem.

I malé množství muchomůrky jarní totiž může být smrtelné. Je tomu tak i proto, že oběť záměny postupující otravu v případě této houby zprvu nijak nepociťuje. Počáteční nevolnost totiž odezní a až v později přichází fáze, při níž selhávají orgány, v důsledku čehož následuje smrt.

Aplikaci Mushroom nabízejí obchody Applu za 11 eur (290 korun). Uživatelé telefonů se systémem android se obávat nemusejí, neboť pro jejich přístroje žádná podobná aplikace neexistuje.

Vývojář: Aplikace ani nebyla pro houbaře

Nepoužitelnost aplikace při sběru hub potvrzuje i její autor, vývojář Nicholas Sheriff. Údajně ji pro tento účel vůbec nenavrhoval. Byla podle něj určena „matkám, které se zajímají o to, jaké druhy hub rostou na jejich zahradách,“ dušoval se na webu The Verge Sheriff. Kromě toho se prý měla uplatnit i jako odbytiště pro lanýže. Z americké verze aplikace se také vytratila charakteristika „okamžitě identifikuje houby podle jediné fotografie“ – zřejmě z obavy z hrozících žalob.

Aplikaci otestovali i němečtí mykologové a od jejího používání jednoznačně odrazují. Kdo by se na ni spoléhal, zahrává si se zdravím, varují.

Apple už nechtěně ukázal iPhone 8. Podívejte se na něj a přečtěte si i další články o této technologické firmě:

Zisk Applu ve čtvrtletí vzrostl téměř o 12 procent. Díky iPhonu 8 dál poroste

Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů

Šéf Applu měl slíbit Trumpovi, že postaví v Americe tři velké továrny

Pud sebezáchovy radí Applu vsadit na rozšířenou realitu


Ohodnoťte tento článek
Diskuze