Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: čtk

Chystáte se do Německa? Pozor na svátky, slaví se jindy než v Česku

01. března, 08:00 - tre
 ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: čtk
01. března, 08:00

Státní svátek v zahraničí, s nímž nepočítáme, může nepříznivě ovlivnit naši pracovní cestu či soukromý výlet. Zavřené brány turistického cíle, změněné jízdní řády či zamčené kancelářské dveře určitě nejsou tím, kvůli čemu jsme se do ciziny vydali. Jak jsou v roce 2019 státní svátky rozloženy u našich západních sousedů?

Německo je nejvýznačnějším obchodním partnerem České republiky a také častým turistickým cílem. Proto je dobré mít povědomí o tom, kdy lze počítat například se zavřenými obchody, které mohou nemile zaskočit třeba i při přeshraničním výšlapu na Šumavě. Německé státní svátky totiž nejsou zcela totéž, co státní svátky v Česku.

Prvním svátkem je hned první den v roce 1. ledna. Nový rok je v Německu stejně jako v Česku státním svátkem první kategorie a je držen na celém území spolkové republiky. Dalším svátkem v kalendáři je Svátek tříkrálový 6. ledna, který však neplatí na celém území Německa, ale jen v Bádensko-Württembersku, Bavorsku a Sasku-Anthaltsku. Letos tento den připadl na neděli, takže neměl dopad na pracovní týden.

Pouze Berlín, který má status spolkové země, si jako významný den připomíná 8. března Mezinárodní den žen. Dopad na běžný provoz města to má zanedbatelný.

Státní svátky v Německu kamiony
Mít přehled o tom, kdy jsou v Německu státní svátky, se vyplatí spedičním firmám a řidičům nákladních aut. Ve svátek platí stejný režim jako v neděli, to znamená, že