Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Ministerstvo průmyslu poradí, jak podnikat na vnitřním trhu EU

Ministerstvo průmyslu a obchodu zve na cyklus regionálních seminářů Vnitřní trh EU z…

7 bodů, jak vybrat to správné MBA studium a nenaletět

Každý, koho zajímá celoživotní vzdělávání nebo jehož kariérní metou jsou manažerské…

Hledáte vysokou školu s jistotou uplatnění v oboru? Zaměřte se na studium cestovního ruchu!

Vystudovat vysokou školu se u nás stalo prakticky nutností, kdo nemá titul, na toho je…

Ruský hacker si hraje na Robina Hooda. Obírá kasína na automatech

10. srpna 2017, 06:07  -  frn
10. srpna 2017, 06:07

Programátor Alex žije v Petrohradu. Naplno se vrhl na programování, jež dokáže oblafnout výherní automaty. Jeho lidé za týden po celém světě umí "vydělat" i 250 tisíc dolarů. Hazardní průmysl si to prý zaslouží.

Matematik a programátor Alex zvolil zajímavou exit strategii po osmi letech podnikání. Místo najímání a řízení nových lidí, se vydal na cestu, která je v mnoha zemích za hranicí zákona.

Vymyslel způsob, jak vydělat peníze na výherních automatech po hernách na celém světě. Alex má zálibu pro reverzní algoritmy, které pseudonáhodně generují čísla (angl. PRNG). Tyto algoritmy řídí na první pohled nepředvídatelné chování výherních automatů.

PRNG
Generátor pseudonáhodných čísel (Pseudorandom number generator - PRNG) je efektivní deterministický program, který generuje posloupnost čísel, statistickými testy pokud možno nerozlišitelnou od náhodné. Byť existují zdroje skutečně náhodných jevů (kvantové generátory, šum), pseudonáhodné generátory (a postupy jakými se vytvářejí) jsou klíčovým prostředkem moderní kryptografie. Na nich se zakládají pravděpodobnostní kryptosystémy s veřejným klíčem, digitální podpisová schémata, bit-commitment protokoly a interaktivní zero-knowledge důkazové systémy.

Zdroj:cs.wikipedia.org/wiki/Generátor_pseudonáhodných_čísel

Ruský hacker dokáže předpovědět, kdy bude automat s vyšší pravděpodobností vyplácet výhru. Špinavou práci v terénu pro něj dělají najatí lidé. O jeho příběhu informoval časopis Wired.

Čtyři spolupracovníci dokáží z automatů po celém světě týdně (od kasín v Macau až po Peru) vytáhnout okolo 250 tisíc dolarů (5,5 milionu korun). Na prolomení algoritmu potřebují natočit video automatu v akci na telefon a pak jej pošlou do Petrohradu. Alex zanalyzuje video a předpoví, kdy automat vyplatí výhru. Lidem u automatu zavibruje telefon a jim stačí jen zmáčknout knoflík na automatu, který jej roztočí. V různých kasínech pak tým sbírá jednotlivé výhry.

Moderní Robin Hood

Alex tvrdí, že svým hackováním neporušuje ruské zákony, a dělá ze sebe moderního Robina Hooda. Bohatým kasínům bere a sobě dává. „Výrobci automatů tvrdí, že poskytují zábavu, ale známe povahu této „zábavy“. Vše co dělají, je jen o pohybu peněz,“ odpověděl e-mailem redaktorovi Wired ruský programátor.

„Jejich úkolem je pomáhat kasínům brát peníze od lidí. Moje práce je pomoci sobě (a lidem) vzít peníze kasínům,“ hájí svůj přístup.

Každopádně ne všude jeho filosofii sdílejí. Ve Spojených státech byli jeho čtyři spolupracovníci už v roce 2014 obviněni a odsouzeni z podvodu, když „dojili“ kasína v Missouri, Illinois a Kalifornii. Odseděli si několik měsíců.


Češi rádi sází. Loni to bylo 200 miliard:

Nový rekord. Češi loni prosázeli téměř 200 miliard


Hacker loni nabídl australskému výrobci automatů Aristocrat Leisure, že za příslušný poplatek zastaví své lidi, aby tyto zranitelné mašiny obírali o peníze a ničili firmě pověst. Technická data o výherních automatech a jejich slabiny chtěl v případě odmítnutí zveřejnit na internetu.

Nakonec Tracy Elkertonová, šéfka regulace a produktů firmy, navrhla schůzku na neutrální půdě v Americe, aby firma pochopila, proč některé její automaty vyplácejí více peněz než jiné. Alex ale na léčku neskočil a do Ameriky neodletěl, kde by riskoval zatčení.

Akademie FSB

Časopisu prozradil něco ze svého soukromí. Vystudoval matematiku a programování na nejmenované ruské univerzitě a pak dva roky strávil na akademii ruské bezpečnostní služby FSB (nástupce KGB), která školí ruské agenty. Měl také učit kryptografii a hacking na vojenské univerzitě v Petrohradě.

V té tobě jej hazard nezajímal, považoval jej za „zdanění hlouposti“. Před deseti lety ale začal pracovat pro jedno ruské kasíno jako hacker na volné noze, aby dokázal přijít na slabiny výherních automatů rakouské firmy Novomatic a pomohl změnit jejich nastavení, kdy vyplácely 90 procent majiteli a hráčům jen 10 procent. Tak se dostal k algoritmům postavených na PRNG a studoval je tak dlouho, až jim dokonale porozuměl.


Heren v Česku ubývá, ale roste počet automatů:

Heren v Česku proti loňsku ubylo šest procent


Automaty Novomatic v současné době vydělávají peníze v 50 zemích světa a společnost měla obrat v roce 2016 2,3 miliardy eur (60 miliard korun).

Stupňování požadavků

Tracy Elkertonová nabídku ruského hackera odmítla v obavě, že by stupňoval své nároky. Takové jednání hackerů potvrdil i Steve Stone z IBM, který radí firemním klientům, jak se chovat při podobném kybernetickém vydírání. Firmy často litují, že s takovými lidmi začaly jednat.

Alexe to ale neodradilo, nyní se snaží dohodnout na odměně s firmou IGT, jejíž dceřinou firmou je Atronic, další rakouský výrobce automatů.

„Jejich přístroje jsou o něco robustnější a některé jejich stroje prolomit bylo výzvou. Obecně je ale jejich zabezpečení slabé,“ chlubí se.

Konstruktéři automatů podle něj nechávají spoustu dvířek, kterými se hacker s nelineárním uvažováním do automatů stejně nakonec dostane. Někdy sní o tom, že své know-how zveřejní zdarma pro každého. Tento scénář pojmenoval jako zombie apokalypsu, která by mohla zničit průmysl výherních automatů a svět učinit o něco lepším.

Související články:

Hackeři zaútočili na bitcoinovou burzu. Ukradli miliony a data uživatelů

Cvičiště Ukrajina. Země slouží Rusům jako testovací polygon pro kyberválku

Šifrovací síť Telegram bude blokovat radikální obsahSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 2 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kdo vlastní naše mobilní operátory?
Kam se pohne cena elektřiny? A je lepší fixace, nebo aukce?
Chcete si pořídit zbrojní průkaz? Musíte zvládnout přísné testy
Silniční daň: 7 praktických otázek a odpovědí
Test: víte, jakou daňovou slevu můžete použít?
Auta
Videodojmy: Ford Mustang Bullitt
Galerie: Podívejte se, jak v průběhu času rostly ledvinky na BMW řady 7
Nejvíce a nejméně prodávané značky na evropském trhu v roce 2018: VW je suverénní
Dvojitá premiéra: Berlingo Van a Partner
Modernizovaná Škoda Superb prozrazena. Podívejte se, jak jí to sluší s novými světly
Technologie
Plán na zabití Flashe pokračuje. Firefox 69 ho úplně vypne
Japonci vyrobili robota s cílem zničit člověka… v ping-pongu
LHC možná dostane nástupce. Nový urychlovač CERNu bude dlouhý 100 km
Turing bez ray tracingu vyjde jako GeForce GTX 1660 Ti. Ponese 1536 shaderů a GDDR6
Stell SHO 8055 Pro: pověste na zeď i ten největší televizor (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče