Robot, který vám pomůže usnout - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Robot, který vám pomůže usnout

,

Spánková deprivace může vést k závažným zdravotním problémům, je spojována i s Alzheimerovou nemocí. Recept na nespavost mají v Nizozemsku. Robot Somnox ve tvaru polštáře, jenž dýchá, má pomoci lidem, kteří nemohou usnout.

Robotický polštář ve tvaru velké fazole napodobuje pravidelné dýchání člověka. Projekt se inspiroval dýchacími technikami buddhistických mnichů. Pokud chce člověk usnout, dýchání musí být pravidelné a pomalé.

V případě, že dýcháte rychle a nepravidelně, spánek naopak nepřichází. Čím déle to trvá, tím více znervózníte. Strach dech zrychluje a to dále ztěžuje usínání. Spánková deprivace je kromě jiných zdravotních problémů spojována i s rozvojem Alzheimerovy nemoci.

Nespavostí trpí každý pátý člověk. Řešením má být robot. Pokud budete držet v náručí chytrý polštář Somnox, dech se vám zklidní a pomůže vás přenést do říše snů. Na prototypu začali pracovat inženýři na technologické univerzitě Delft v Nizozemsku v roce 2015.

„Sami jsme byli jako inženýři robotiky vystaveni spánkové deprivaci. Navrhli jsme měkký robotický prototyp, abychom pomohli sobě a členům našich rodin,“ prozradil o vzniku robotického uspávače spoluzakladatel společnosti Somnox Julian Jagtenberg.

Podívejte se, jak vypadá první robot na světě, který vás uspí:

Dýchající polštář pomohl tvůrcům rychleji usnout a spánek byl delší. „Začali nás oslovovat lidé, kteří sami měli problémy s usínáním. To byl moment, kdy jsme se rozhodli, že projekt nebude jen akademickou aktivitou,“ doplnil nizozemský inženýr.

Projekt loni v listopadu začal vybírat peníze přes crowdfundingovou platformu Kickstarter. Po měsíci už měl dvojnásobek než cílových sto tisíc eur od více než pěti set lidí. Termín dodání polštářů je stanoven na červenec 2018. Polštář stojí pro ty, kteří se kampaně zúčastnili, 500 eur (12 650 korun).

Kontrolované dýchání je klíčem k relaxaci a vede rovněž k usnutí. Metoda dýchání 4-7-8, kdy vdechujete nosem čtyři vteřiny, na sedm sekund zadržíte dech a osm vteřin vydechujete ústy, je podle týmu z Delft příliš složitá. Jednodušší je přizpůsobit pravidelné dýchání jiné osobě. Takový způsob simuluje robot-polštář.

Chytrý kamarád pro usínání může být ovládán přes mobilní aplikaci. Lze nastavit, co bude přehrávat. Zda pouze šum, meditační melodii, srdeční rytmus nebo audio knihu. Upravit lze i rytmus dýchání. V rámci aktualizací naplánovaných na tento rok má být doplněn o funkci buzení tím, že se polštářek začne vrtět a mumlat místo toho, abyste byli násilně vzbuzeni umělým vyzváněním mobilního telefonu.

Dále čtěte:

Zatímco svět kráčí v očekávání nástupu robotů, Češi se učí stavět ubytovny

5 velkých kroků umělé inteligence v roce 2017

Roboti vezmou práci mladým. Bez technického vzdělání bude práce málo

Město podle Googlu: roboti a minimum aut. Začíná se v Torontu