Prestižní časopis Time Out vyhodnotil Prahu jako sedmé nejlepší město na světě. Zaujala svou krásou i dostupností - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Prestižní časopis Time Out vyhodnotil Prahu jako sedmé nejlepší město na světě. Zaujala svou krásou i dostupností

,
Prestižní časopis Time Out vyhodnotil Prahu jako sedmé nejlepší město na světě. Zaujala svou krásou i dostupností
Zdroj: Depositphotos
  • Nejpříjemnějším městem k žití na světě je podle Time Out americké San Francisco. A to zásluhou velkého důrazu na životní prostředí, pokrokové myšlení i značnou solidaritu mezi místními obyvateli

  • Praha se v žebříčku umístila na skvělé sedmé pozici z celkových sedmatřiceti

  • Dvaaosmdesát procent Pražanů považuje své město za krásné, ještě více z nich si pak cení skutečnosti, že k pohybu po české metropoli fakticky nepotřebují auto

  • Jediným dalším zástupcem ze střední Evropy je Budapešť, skončila devětadvacátá

Co mají společného Tokio, New York, San Francisco, Amsterdam a Praha? Spolu s dalšími pěti metropolemi společně tvoří desítku „nejlepších“ měst na světě. Přesně tak je totiž vyhodnotil prestižní britský časopis Time Out, zaměřující se na oblast kultury a zábavy.

Na letošní verzi renomovaného žebříčku se podíleli jak redaktoři, tak sedmadvacet tisíc lidí z řad veřejnosti, respektive obyvatel vybraných měst. Těch časopis do výzkumu zahrnul hned sedmatřicet, přičemž mezi hodnotícími kritérii byla mimo jiné úroveň kulturního vyžití, kvalita života nebo také to, jak se aglomerace popasovala s pandemií.

Nejlépe hodnoceným městem se protentokrát stalo San Francisco. Kalifornská metropole, která se v průběhu šedesátých let minulého století významně podílela na rozvoji hnutí hippies, si vysloužila sympatie za své environmentální aktivity, v nichž je zásluhou vlastních rezidentů druhá nejlepší na světě. Zdejší obyvatelé ale podle časopisu tvoří i neobyčejně soudržnou komunitu, jejíž členové si dokážou pomoci navzájem. Nejvíce vidět to bylo během prvních měsíců pandemie, kdy lidé věšeli po stromech sklenice s kváskem, aby si tak ostatní mohli doma upéct místní vyhlášené kváskové pečivo.

V Kodani se bát nemusíte. Dánská metropole byla vyhlášena nejbezpečnějším městem světa, Praha se neumístila

K dosažení prvního místa pomohl této americké aglomeraci se strmými uličkami i její prosperující technologický průmysl, vyhlášená gastronomie se spoustou dobrých restaurací či progresivní myšlení, v rámci kterého se snaží komunální politici i sami obyvatelé hájit a posilovat práva menšin.

Hned za San Franciskem se umístil Amsterdam. Devětaosmdesát procent jeho obyvatel si cení hlavně toho, že ačkoliv jde o největší zastavěné území v zemi, do přírody je to vždy jen kousek. K dispozici mají například slavný Vondelpark, rozkládající se v jižní části metropole na ploše 47 hektarů. Zelené však místní fandí i v jiných ohledech – Amsterdam byl vyhodnocen jako třetí nejudržitelnější město světa.

Anglický Manchester, který v rámci žebříčku Time Out Index obsadil bronzovou příčku, je podle časopisu nejlepším místem pro vyjádření vlastní osobnosti. Stejně tak snadné je zde ale i navázat nová přátelství a seznámit se s lidmi, jejichž kořeny a způsob života se mohou naprosto odlišovat od těch vašich.

Krásná a dobře dostupná Praha

Loňská jarní vlna koronavirové pandemie, a vlastně i ta letošní, zasáhly Prahu velmi tvrdě. Restaurace měly zavřeno, kultura přestala na čas existovat a ulice zely prázdnotou. Avšak právě díky tomu se opět dokonale projevila její krása. Všimlo si toho i 82 procent jejích obyvatel, jejichž zásluhou byla vyhodnocena jako vůbec nejhezčí město světa.

Devět z deseti rezidentů si na české metropoli cení rovněž faktu, že je vcelku snadné dostat se z jednoho jejího konce na druhý hromadnou dopravou. Rovněž míst pro relaxaci je zde více než dost. Dokonce tolik, že je v daném ohledu Praha považována za druhé nejlepší město vůbec.

Novozélandský Auckland zvládl koronu na jedničku a stal se městem s nejlepší životní úrovní. Praha klesla o 27 míst

A které pražské lokality by podle časopisu žádný návštěvník, ale vlastně ani místní usedlík, neměl opomenout opomíjet? Tak například Vyšehrad – ať už kvůli skvělým panoramatům, tak i pro dostatek místa na volnočasové aktivity. Ze stejných důvodů doporučuje Time Out i návštěvu letenského parku, přičemž kdo má zájem okusit něco z místní kultury, měl by se pro změnu vydat do Kasáren Karlín.

Žádné ze zbylých středoevropských měst se v tomto vybraném spolku metropolí neobjevilo. Tedy pouze s výjimkou maďarské Budapešti, která však obsadila až celkovou devětadvacátou příčku.

Žebříček Time Out Index pro rok 2021 (Top 10)

Pořadí Město Země
1 San Francisco USA
2 Amsterdam Nizozemsko
3 Mancherster Velká Británie
4 Kodaň Dánsko
5 New York USA
6 Montreal Kanada
7 Praha Česká republika
8 Tel Aviv Izrael
9 Porto Portugalsko
10 Tokio Japonsko