Hi-tech obojky, psí Airbnb. Nové technologie oslovují i pejskaře - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Hi-tech obojky, psí Airbnb. Nové technologie oslovují i pejskaře

, adk,
Hi-tech obojky, psí Airbnb. Nové technologie oslovují i pejskaře
Zdroj: Actijoy

Na chytré náramky, Airbnb i geneticky modifikované potraviny jsme si již zvykli. Moderní technologie ale najdou uplatnění i mimo mainstreamové obory. Některé startupy vycítily příležitost a zaměřily se na svět kynologie.

Příkladem je český Actijoy, který si vzal za své zdraví psů. Sada chytrých misek, čidla na obojek a mobilní aplikace umožňují monitorovat aktivitu zvířete, odpočinek a také příjem krmiva i vody. Zařízení mezi sebou komunikují a díky strojovému učení jsou schopná odhalit anomálie a tím prodloužit psovi život až o dva roky. Startupu se povedlo získat od investorů 1,2 milionu dolarů a v roce 2017 se umístit v žebříčku TOP 15 EU Startups.

Boj proti množírnám psů není tématem jen v Česku. Platforma Wuuff propojuje registrované chovatele se zákazníky. Umožňuje například přímý kontakt s chovatelem či zabezpečenou platbu a zobrazuje také zdravotní vyšetření i výsledky z výstav rodičů.

 Systém Actijoy

Nizozemská platforma PetBNB se nejen názvem inspirovala ubytovací službou Airbnb. Spojuje majitele s hlídači psů. Podobně jako Airbnb umožňuje vyhledávání podle data, kdy majitel potřebuje pohlídat svého mazlíčka.

Platforma nyní funguje pouze v Nizozemsku, ale podobné společnosti začínají vznikat i v dalších státech. Je pouze otázkou času, kdy vznikne celoevropská platforma, upozornil web 150sec.com.

Kontroverznímu byznysu se věnuje jihokorejská Sooam Biotech Research Foundation, která nabízí klonování psů. Procedura za 50 tisíc dolarů nejen vytvoří kopii mazlíčka, ale také vyléčí zlomená srdce, chlubí se firma na svém webu.

Dva klonované psy od Sooamu si pořídila americká herečka Barbra Streisandová. Svého klonu se dočká také bývalý první pes Islandu Sámur, který patří exprezidentovi Ólafuru Ragnar Grímssonovi.

Přečtěte si o sibiřském neúspěchu Sooam Biotech:

Neschopné klony: korejští psi ze zkumavky na Sibiři kolabovali

Trojice klonovaných psů z jihokorejských laboratoří Sooam Biotech během listopadového předání do rukou ruských psovodů.

Čtěte dále:

ČEZ zvyšuje podíl ve firmě, která počítači ohřívá vodu

Revoluce v navigaci nabírá na síle. Třem slovům místo adresy věří Daimler i DB Schenker

Věda v zemi Sovětů: omlazující transfúze, křížení člověka s opicí

 Věda v zemi Sovětů, ilustrační foto