Menu Zavřít

Nejvíce volného času mají Norové, naopak Arabové jsou přepracovaní, tvrdí studie zaměřená na work-life balance

13. 7. 2022
Autor: Pixabay
  • Nová statistika společnosti Kisi měří intenzitu pracovní zátěže napříč stovkou světových měst. Výzkumníci hodnotili například přístup k dovolené, podporu péče o duševní zdraví nebo covidové kompenzace

  • Výsledky ukazují, že nejlépe se rovnováha mezi prací a volným časem hledá obyvatelům Skandinávie a Švýcarska, naopak nejhůře jsou na tom Arabové

  • Autoři studie si kladou za cíl firmy podpořit v nabízení nejrůznějších zaměstnaneckých benefitů, aby zvýšili psychickou pohodu svých pracovníků

Den by měl mít 48 hodin. Minimálně. Čas vyměřený dvěma půlnocemi totiž zoufale nedostačuje, pokud má člověk zvládat práci, rodinu, koníčky, sociální život a občas se taky vyspat. Jak se doba zrychluje a tlak na to, abychom byli neustále na příjmu a v pohotovosti, roste, stále častěji se ve společnosti skloňuje spojení work-life balance, tedy křehká rovnováha mezi povinnostmi a prostým žitím.

Snaha ji udržet občas připomíná chůzi po ostří nože, nicméně dle nové studie společnosti Kisi, jež se zaměřuje právě na přístup k práci, existují města, kde je to snadnější než jinde. Firma sestavila žebříček míst, která jsou volnému času nakloněna nejvíce. První příčky v něm obsadily norské Oslo, švýcarský Bern a Helsinky ve Finsku. Všechna města spojuje bezproblémové vybírání dovolené, ohledy firem vůči rodičům nebo péče o duševní zdraví jakožto firemní benefit. Za pozicemi vítězů následují ještě Curych, který rovněž leží ve Švýcarsku, a první pětku uzavírá dánská metropole Kodaň.

Dovolená pod Pražským hradem patří k nejlevnějším památkovým destinacím na světě
Přečtěte si také:

Dovolená pod Pražským hradem patří k nejlevnějším památkovým destinacím na světě

Jak si lze všimnout, nejlépe se mají zaměstnanci v Alpách a ve Skandinávii. Zajímavý je však i nedávno zahájený experiment vědců ve Velké Británii, který sleduje, jaký vliv bude mít na produktivitu a psychickou pohodu pracovníků zkrácení pracovního týdne na čtyři dny. Podobné snahy se objevují i u nás, kde je prosazuje šéf pobočky Welcome to the Jungle Honza Klusoň.

Nicméně pokus se v obou případech týká pouze vybrané skupiny dobrovolníků, a tak se první britské město objevuje až na 24. místě žebříčku. Jedná se o Liverpool, který předběhl 25. Glasgow a 27. Londýn. Praha do výzkumu nebyla zahrnuta vůbec. Co se týká Nového světa, nejvíce volného času si nárokují obyvatelé Seattlu umístivšího se na 32. pozici. Naopak přetížení prací jsou dle Kisi obyvatelé Dubaje, hlavního města Spojených arabských emirátů, autonomní oblasti Hongkong, malajského Kuala Lumpuru a Montevidea v Uruguayi.

Pracuj a šetři, ale v klidu

Výzkumníci hodnotili situaci v celkem stovce měst, jež vybrali na základě získaných dat jakožto nejžádanější místa, kde lidé touží pracovat. Poté je srovnali dle intenzity práce, již posuzovali v závislosti na množství dovolené, jaké místní firmy v průměru zaměstnancům poskytují, příznaků vyhoření mezi obyvateli, možnosti pracovat vzdáleně u zaměstnání, která to umožňují, nebo délky mateřské dovolené.

V potaz však vzali i demografické a ekonomické ukazatele, jako je nezaměstnanost, nebo naopak počet lidí docházejících do dvou a více prací současně, a míra inflace. Dále se zaměřili na dostupnost zdravotní péče, a to v rámci tělesného i psychického stavu. Zajímala je ale i kompenzace dopadu pandemie ze strany vlád a zaměstnavatelů. Nasbírané informace poté zasadili do kontextu celkové životní úrovně v jednotlivých městech.

Pořadí Město Země
1. Oslo Norsko
2. Bern Švýcarsko
3. Helsinky Finsko
4. Curych Švýcarsko
5. Kodaň Dánsko
6. Ženeva Švýcarsko
7. Ottawa Kanada
8. Sydney Austrálie
9. Stuttgart Německo
10. Mnichov Německo
11. Stockholm Švédsko
12. Melbourne Austrálie
13. Amsterdam Nizozemí
14. Tokio Japonsko
15. Lipsko Německo
16. Vancouver Kanada
17. Auckland Nový Zéland
18. Hamburk Německo
19. Toronto Kanada
20. Frankfurt Německo

„Poslední roky představovaly pro podpůrné struktury určené zaměstnancům zkoušku ohněm,“ sdělil serveru Positive News Bernhard Mehl, generální ředitel Kisi. „Naše studie ukazuje na města, která obyvatelům poskytují nejlepší přístup k vysoce kvalitní péči o duševní zdraví, ale také města, kde jsou zaměstnanci povzbuzováni k tomu, aby si brali co nejvíce dní dovolené. Doufáme, že města, která v těchto oblastech zaostávají, najdou inspiraci u lídrů indexu,“ dodal.

Nicméně sám uznává, že v současné době vysoké inflace (u nás aktuálně 17,2 procenta), kvůli níž stav účtu mnoho lidí nutí řídit se Rašínovým heslem ‚pracuj a šetři‘, které vzniklo přesně před sto lety, tedy rovněž v době výrazného znehodnocování koruny, může být těžké vyvážit pracovní stres adekvátním odpočinkem. „S ohledem na tuto skutečnost musí společnosti a vlády věnovat více pozornosti potřebám zaměstnanců,“ zdůrazňuje Mehl. V praxi to může znamenat například zákaz přesčasů, vypínání pracovních mailů po skončení směny nebo zavedení prázdnin na podporu duševního zdraví.

Nejšťastnější národy?

Server Positive News však připomíná, že Mehl se při studii dopustil zásadní chyby – zahrnul jen sto měst, z nichž navíc polovina leží v USA. Vynechání milionů dalších nevyhnutelně vede k neúplnému výsledku. I ten však poskytuje zajímavý vhled do problematiky psychické pohody, je-li vnímán v kontextu dalších studií zmíněného tématu.

EBF24

Praha patří mezi 10 nejoblíbenějších kongresových destinací světa. Čechům se daří i v pořádání online akcí
Přečtěte si také:

Praha patří mezi 10 nejoblíbenějších kongresových destinací světa. Čechům se daří i v pořádání online akcí

Na předních příčkách statistik mentálního zdraví dle oblasti se totiž tradičně objevují stejná města, která zvítězila tentokrát. Existuje ale například i studie, jež hodnotila nejlepší země z hlediska sociálního pokroku. I jí dominovalo Norsko, Švýcarsko, Finsko, Dánsko, Německo a Kanada. Dá se tedy říct, že už se objevuje jistý vzorec. A že ze Skandinávie by si mohli brát příklad nejen Číňané nebo Uruguayci, ale i Češi.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).