Když nemohou lidé za uměním, musí umění za nimi. Která muzea a galerie si můžete prohlédnout z pohodlí gauče? - Euro.cz

Přihlášení

Když nemohou lidé za uměním, musí umění za nimi. Která muzea a galerie si můžete prohlédnout z pohodlí gauče?

,
Když nemohou lidé za uměním, musí umění za nimi. Která muzea a galerie si můžete prohlédnout z pohodlí gauče?
Zdroj: CC0 via Pixabay

Pracovníci z Google Arts And Culture spojili své síly se stovkami muzeí a galerií po celém světě, aby ve snaze zpříjemnit tyto těžké časy nejen všem vyznavačům umění, společně vytvořili celou řadu unikátních virtuálních prohlídek. Díky virtuálním prohlídkám si vybrané sbírky můžete prohlédnout i ve chvílích, kdy mají technicky vzato zavřeno. Tímto způsobem můžete nyní navštívit například Britské muzeum v Londýně, Guggenheimovo muzeum v New Yorku či Van Goghovo muzeum v Amsterdamu.             

Ve světle nastalé situace, kdy se po celém světě kvůli řádícímu koronaviru uzavírá vše, bez čeho se člověk dokáže obejít, se naplno projevuje potenciál internetu. Ne že by snad o něm bylo v minulosti potřeba pochybovat, pravda je však taková, že díky existenci online světa provozují lidé zejména v těchto dnech věci, které by za jinak normálních okolností nejspíš nedělali. Jednou z nich je například virtuální návštěva světoznámých muzeí a galerií.

Vždycky totiž bude platit, že možnosti vidět díla Moneta, van Gogha či Gauguina na vlastní oči se zkrátka žádné jejich, byť sebelepší virtuální zpracování, nevyrovná. Když ale není nazbyt, je potřeba se spokojit s tím, co je aktuálně k dispozici. Kam všude se tedy můžete za pomoci svého počítače nebo chytrého telefonu vydat, aniž byste museli opouštět vlastní obývák?

Láká vás virtuální návštěva muzea?

Britské muzeum v Londýně

Jak připomíná server Boredpanda.com, jedním z muzeí, jehož sbírku si můžete prostřednictvím tohoto online světa zadarmo prohlédnout, je například věhlasné Britské muzeum v Londýně, které vás dokáže, obrazně řečeno, vrátit v čase nazpět, a to až do období dva tisíce let před naším letopočtem.

Rijskmuseum v Amsterdamu

Neméně zajímavé je ale rovněž nizozemské Rijskmuseum, jež se nachází v Amsterdamu a v jehož útrobách jsou vystavována díla z takzvaného Nizozemského zlatého věku. Právě v tomto období, které časově spadá do šestnáctého a sedmnáctého století, zažívala země tulipánů svoji zřejmě neslavnější éru. A to nejen v umění, ale také v obchodu, válečnictví i vědě. K vidění tu jsou třeba díla významného barokního malíře Jana Vermeera či ještě známějšího Rembrandta.

Guggenheimovo muzeum v New Yorku

Zvnějšku připomíná vjezd do nadzemní garáže u obchodního domu, ve skutečnosti je to ale jedna z nejvíce ikonických budov v celém New Yorku. Řeč je pochopitelně o věhlasném Guggenheimově muzeu, jenž se nachází hned vedle obřího Central Parku v samém srdci Manhattanu. I zde je toho k vidění spousta, impresionismem počínaje, modernou konče.

Národní muzeum moderny a současného umění v Soulu

Jednou ze zemí, které jsou pandemií koronaviru zasaženy nejvíce, je v tuto chvíli Jižní Korea. Skrze virtuální svět se sem, respektive do jejího Národního muzea moderny a současného umění v Soulu, nicméně vydat můžete a žádné zdravotní riziko to pro vás představovat nebude. Muzeum má celkem šest podlaží, a proto si na jeho prozkoumání vyhraďte o něco více času.

Galleria degli Uffizi ve Florencii

Říká vám něco rod Medicejů? Pokud ano, určitě zavítejte do známé Galleria degli Uffizi. Ta se ve skutečnosti nachází v italské Florencii, díky internetu si ji však společně se všemi jejími exponáty, za které vděčí právě této slavné šlechtické rodině, můžete vychutnat z pohodlí vašeho domova.

Van Goghovo muzeum v Amsterdamu

Na 200 obrazů, 500 kreseb a více než 750 osobních dopisů jednoho z nejvýznamnějších umělců celé historie. Vším tím se může pochlubit amsterdamské Van Goghovo muzeum, které podle dostupných statistik navštívilo v roce 2016 přes dva miliony lidí. Jako takové patří mezi 25 nejpopulárnějších muzeí na světě, a díky společnosti Google Arts And Culture sem nyní můžete zavítat i vy.

Muzeum Orsay v Paříži     

Je libo nějaký umělecký skvost od Moneta či Gauguina? Pakliže je vaše odpověď na tuto otázku kladná, můžete virtuálně navštívit Muzeum Orsay, jež je situováno v samém srdci magické Paříže. Čekají vás zde celá tři podlaží plná těch nejvýznamnějších francouzských malířů žijících v devatenáctém a na počátku dvacátého století.

Národní muzeum v Praze

A nakonec, nikoliv však v poslední řadě, je potřeba zmínit, že svoji vlastní virtuální prohlídku nabízí rovněž naše pražské Národní muzeum. V rámci ní můžete obdivovat nejen jednotlivé expozice, ale zároveň se také lze projít po významných prostorách její historické budovy a nechat se okouzlit zdejší dechberoucí výzdobou.