Dovolená pod Pražským hradem patří k nejlevnějším památkovým destinacím na světě - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Dovolená pod Pražským hradem patří k nejlevnějším památkovým destinacím na světě

,
  • Ze srovnání hypoteční společnosti Uswitch vyplývá, že Pražský hrad je památkou se 13. nejlevnějším ubytováním v okolí, co se týče Evropy. V rámci světa se umístil 20.

  • Statistici v rámci výzkumu sbírali data o počtu, hodnocení a průměrné ceně jednotlivých inzerátů na portálu Airbnb, jež se nachází do dvou kilometrů od hodnocené památky

  • Nejlevnější je dle žebříčku indický Taj Mahal, kde jedna noc vychází na přibližně 700 korun

Když před dvěma lety zmizeli z centra Prahy turisté, dodalo to uličkám okolo Staroměstského náměstí a Karlova mostu skoro nadpozemský nádech. Místní hotely zvyklé ubytovávat majetné hosty, již si rádi připlatí za luxus, zely prázdnotou, a aby přežily, improvizovaně se měnily v penziony. Nyní se však situace opět blíží původním poměrům a prázdný Karlův most lze zahlédnout jen zhruba mezi čtvrtou a sedmou hodinou ranní.

Navzdory stížnostem místních na zdražování úplně všeho patří české hlavní město dle dat společnosti Uswitch stále mezi 15 nejlevnějších populárních dovolenkových destinací Evropy. Konkrétně se ve srovnání umístilo na 13. pozici, jelikož noc v apartmá s výhledem na Pražský hrad vyjde na 2389 korun. Firma zaměřená na hodnocení hypoték ve svém žebříčku analyzovala celkem 45 573 inzerátů na portálu Airbnb, které se nachází do dvou kilometrů od některé z 85 zkoumaných památek. V potaz brali i průměrná hodnocení pokojů, jichž sesbírali 2,5 milionu.

Ve Vídni by chtěl žít každý. Rakouská metropole je podle The Economist nejlepším městem pro život, ty novozélandské se propadají

Výzkumníci zjistili, že nejdostupnější z evropských zajímavostí je přespání na tisíciletém popelu Pompejí – pár set metrů od sopkou spáleného města se nachází 325 možností ubytování, které uživatelé Airbnb průměrně hodnotili 4,77 bodu z pěti. Cestující pak zaplatí za noc v přepočtu 1357 korun. Celé archeologické naleziště, jež ročně přiláká asi čtyři miliony turistů, se nachází přibližně 42 kilometrů od Neapole.

Itálie ovládla žebříček

O zhruba 250 korun víc si připlatí návštěvníci památky z druhého místa, což je řecká Akropole v Aténách. V jejím okolí je na výběr ze 699 apartmánů a pokojů, jež cestovatelé hodnotí v průměru 4,82 bodu, tedy nejlépe z celého žebříčku. Bronzovou medaili si pak odnesli poskytovatelé ubytování v blízkosti španělské Alhambry, kteří si účtují za přespání s výhledem na město Granada v průměru 1626 korun.

V top pětce se pak ocitlo ještě Koloseum a Sixtinská kaple, obojí stojící v Římě, respektive ve Vatikánu. Dvě třetiny ubytování zde nabízí i vlastní koupelnu a připojení k internetu, což je, zdá se, velmi žádané, protože na Instagramu se jen pod hashtagem #colosseum nachází 1,5 milionu příspěvků.

Umístění Památka Město Stát
1. Pompeje Neapol Itálie
2. Akropole Atény Řecko
3. Alhambra Granada Španělsko
4. Koloseum Řím Itálie
5. Sixtinská kaple Vatikán Itálie
6. Šikmá věž v Pise Pisa Itálie
7. Ponte Vecchio Florencie Itálie
8. Bazilika sv. Petra a Pavla Vatikán Itálie
9. Arena di Verona Verona Itálie
10. Piazza del Campo Siena Itálie
11. Florentský dóm Florencie Itálie
12. Sagrada Familia Barcelona Španělsko
13. Pražský hrad Praha Česká republika
14. Hrad Bran Bran Rumunsko
15. Bazilika sv. Marka Benátky Itálie

Itálie v rámci Evropy žebříčku jednoznačně kraluje. Kromě úspěchu Pompejí a Kolosea se na pátém a osmém místě objevují lokality z Vatikánu, šestá je pak Šikmá věž v Pise, sedmý most Vecchio přes řeku Arno, devátá Arena di Verona a první desítku uzavírá náměstí Piazza del Campo. Pro zajímavost, na 11. místě následuje katedrála ve Florencii. I u ní lze bydlet za 2250 korun.

Na třináctý Pražský hrad lze do půl hodiny dojít pěšky z celkem 528 Airbnb pokojů, jež byly hodnoceny průměrně 4,74 bodu, což je sedmé nejlepší skóre mezi všemi hodnocenými pamětihodnostmi. V celosvětovém srovnání však Praha klesá na, stále úctyhodné, dvacáté místo.

Z Indie do New Yorku

Památkou s jednoznačně nejlevnějším ubytováním poblíž je totiž indický Taj Mahal, byť je to způsobeno pravděpodobně celkovou ekonomickou situací v zemi, jež zdejší produkty a služby v očích cizinců zlevňuje. Ve městě Ágra, kde v 17. století nechal mogul Šáhdžahán své manželce slavný pomník postavit, je možné v některém z 53 Airbnb složit hlavu za 710 korun. Jejich hodnocení se ustálilo okolo 4,61 bodu. Druhou nejlevnější památkou jsou pak egyptské pyramidy v Gíze, kam se lze vypravit s rozpočtem 940 korun na noc a najít si postel v jednom ze 122 ubytování. Stupně vítězů uzavírá malajská dvojice mrakodrapů Petronas Tower a čtvrté skončily již zmíněné Pompeje.

Elektrokoloběžky měly spasit Řím. Teď ale vytváří nové problémy, stěžují si na ně nevidomí i taxikáři

Z oblasti Afriky, Asie a Oceánie se na předních příčkách srovnání objevují ještě Tokyo Tower, Sydney Harbour Bridge a opera v tomtéž městě. Přespání v bezprostřední blízkosti každého z míst se dá pořídit průměrně za 4028 korun, přičemž na výběr je ve všech případech z více než 200 Airbnb inzerátů. Amerika má v top desítce jen jednu zajímavost – sochu Krista v Riu de Janeiru.

Co se památek týče, tak totiž třeba Niagarské vodopády, Grand Canyon nebo New York zní sice lákavě, ale patří naopak mezi nejnákladnější destinace světa. Velké jablko spolu s Kodaní a Eiffelovou věží zabírá opačný konec 50 zveřejněných příček žebříčku, jelikož za probuzení pod Empire State Building turisté zaplatí 4680 korun.