Dobrý překladatel musí být dobrý čtenář, říká laureát Magnesie Litery Ladislav Nagy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Dobrý překladatel musí být dobrý čtenář, říká laureát Magnesie Litery Ladislav Nagy

,
Dobrý překladatel musí být dobrý čtenář, říká laureát Magnesie Litery Ladislav Nagy
Zdroj: Jan Mihaliček/Euro

Význam překladu krásné literatury již osmnáct let oceňuje výroční knižní cena Magnesia Litera v kategorii Překladová kniha. Letošním laureátem tohoto ocenění se stal překladatel, vysokoškolský pedagog a publicista Ladislav Nagy za překlad prvního dílu pentalogie Edwarda St Aubyna Patrick Melrose I. Porota ocenila věrnost překladu a schopnost vystihnout vhodně zvolenými slovy podivnou nesnesitelnost příběhu hlavního hrdiny. Právě o to podle Nagye v této profesi jde.

Existují pro hodnocení překladu nějaká objektivní kritéria?

Kritéria určitě existují, ale jsou jasná a zároveň nejasná. Překlad by měl být rozhodně věrný, ale je otázka, co to vlastně je. Nesmí být doslovný, musí však respektovat ducha originálu. Musí být věcně a sémanticky správný. Měl by být ale správný i ve stylistické rovině.

To znamená, že věci, které v originále působí zvláštně, by měly působit zvláštně i v českém převodu. Věci, které jsou v originále bezpříznakové nebo úplně běžné, by takové měly být v češtině. Překlad by měl být věrný v tom smyslu, aby čtenáři v cílovém jazyce poskytl stejnou zkušenost jako dobrému čtenáři v jazyce originálu.

Měl by mít překladatel nějaké formální vzdělání, nebo je nezbytný spíše cit pro jazyk?

Myslím si, že formální vzdělání je třeba ve smyslu vzdělání obecně kulturního a k tomu ten zmíněný cit pro jazyk. Jak jsem si ověřil na svých studentech, klíčové pro překladatele je mít dobrou čtenářskou zkušenost. Přitom ne nutně s veledíly evropské literatury, která učíme. Viděl jsem brilantní výkony v podání studentů, kteří získali čtenářskou zkušenost třeba z fantasy literatury nebo fanfiction.

Proto je…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?