Jakou hardwarovou peněženku na kryptoměny? - Euro.cz

Přihlášení

Základy používání hardwarové peněženky na kryptoměny

, David Beck,
Základy používání hardwarové peněženky na kryptoměny
Zdroj: Profimedia.cz

V minulých dílech seriálu o kryptoměnách jsme si řekli, proč investovat do kryptoměn a jak přemýšlet o jejich zabezpečení. Nyní se podíváme na to, jak pracovat s hardwarovou peněženkou.

Zapečetěný obal

Po nákupu hardwarové peněženky vždy zkontrolujte, zda je obal neporušený. Výrobci své peněženky většinou dodávají ve velice dobře zalepeném obalu, který není možné otevřít, aniž by se poškodil. Sám objednávám hardwarové peněženky pouze na stránkách výrobců a ne na e-shopech, které je jen přeprodávají. Nechci, aby do cesty vstupovaly další subjekty, které se k peněžence, kterou koupím, dostaly fyzicky a mohly s peněženkou manipulovat.

Aktuální firmware

Jakmile peněženku vytáhnete z obalu, bude do ní třeba nahrát firmware. Nemusíte mít ale strach, celým procesem vás provede srozumitelný průvodce a za pár minut bude hotovo.

Poté je jednou za čas nutné jej aktualizovat. Dochází k bezpečnostním vylepšením, k přidávání nových kryptoměn a dalším změnám, které je třeba zohlednit při používání peněženky. Proto je třeba používat nejnovější firmware, abyste byli v bezpečí. Vždy, když vám to peněženka nabídne, udělejte to.

Uložený a zálohovaný seed

Při instalaci vás peněženka vyzve k vygenerování tzv. seedu – 12 nebo 24 slov, která budou později sloužit k jejímu obnovení. Může se stát, že peněženku ztratíte, rozbijete nebo vám ji v nejhorším případě někdo ukradne. Od toho je tu právě záloha v podobě seedu. Prostě si koupíte novou peněženku, do které tato slova v přesném pořadí zadáte a tím „starou“ peněženeku obnovíte – včetně kryptoměn, které jste v ní měli uložené.

Hardwarové peněženky Trezor a Ledger Nano

Nejpoužívanější hardwarové kryptoměnové peněženky – Trezor a Ledger Nano

Seed proto mějte pečlivě uložený. V žádném případě si ho ovšem neukládejte v online prostředí (e-mail, cloud apod., nedoporučuje se ani ukládání na počítačový či externí disk, který vám může někdo ukradnout), kam se vám může někdo nabourat.

Dobře se hodí docela obyčejný papír, kam si seed zapíšete a někam ho schováte, já osobně pak doporučuji zakoupit si tzv. Cryptosteel, což je kovová destička s kovovými písmenky, která odolá i ohni. A hlavně – seed si vždy schovávejte na jiné místo, než kde máte peněženku. Nevěřili byste, kolik lidí si ho dává přímo do krabičky spolu s peněženkou.

Správně zvolený PIN

Pro případ ztráty či krádeže peněženky je také dobré mít k ní PIN, nejlépe 8-místný. Zde si samozřejmě dejte pozor na zadávání triviálních kombinací jako 1111 či 1234, které jsou velice časté a dají se lehce uhodnout.

Passphrase

Pokud máte PIN, tak dalším krokem je zvolit si tzv. Passphrase, což je další stupeň zabezpečení. Passphrase je heslo, které odemkne skryté peněženky, které nejsou hned po přihlášení vidět. Funguje to tak, že se přihlásíte a vidíte hlavní peněženku např. s jedním bitcoinem. Když ale zadáte passphrase s názvem např. „moje-prvn1-pen3zenka”, otevře se vám ukrytá peněženka, kde už máte další bitcoiny. Tímto způsobem je možné skrýt nekonečně mnoho peněženek.


Čtěte také: Jak ochránit kryptoměny? Antivir, 2FA a hardwarová peněženka jsou základ

ilustrační foto


Na každou transakci novou adresu

Při běžném používání pak doporučuji generovat na každou transakci, kterou uděláte, novou adresu. Nikdo si pak nespojí, kolik bitcoinů na dané peněžence máte. Princip je takový, že v jedné peněžence můžete mít stovky a tisíce adres, ale ten, s kým si vyměňujete bitcoiny si to nijak nezkontroluje.

Pokud si naopak necháváte posílat všechny bitcoiny na jednu jedinou adresu, lehce se na to každý podívá přes veřejný blockchain.

Závěr

To bylo pár základních tipů, kterých byste se rozhodně při koupi hardwarové peněženky měli držet. Mezi nejpopulárnější hardwarové peněženky na trhu nyní patří Trezor, který vyvinula česká firma Satoshi Labs, a Ledger Nano. Obě přitom mají již několik verzí.

Pokud se rozhodnete zakoupit Trezor, zde je návod , jak krok za krokem postupovat pro maximální bezpečnost. A pokud se rozhodnete pro Ledger, návod je zde.

Čtěte další díly seriálu o kryptoměnách:

Do jakých kryptoměn investovat?

Proč investovat do kryptoměn? Fungují jako uchovatel hodnoty a chrání před inflací

Pro miliardy lidí bez bankovního účtu je globální ekonomika uzavřená. Zapojit se jim pomůžou kryptoměny

Kryptoměny a konec hotovosti

Mikrotransakce a chytré kontrakty. Nový pohled na placení Bitcoinem

Na trh vstupuje generace mileniálů. Co udělají jejich peníze s cenou Bitcoinu?