Úspěch kryptokomunity: firmy v Ohiu mohou platit daně bitcoinem - Euro.cz

Přihlášení

Úspěch kryptokomunity: firmy v Ohiu mohou platit daně bitcoinem

, adk,
Úspěch kryptokomunity: firmy v Ohiu mohou platit daně bitcoinem
Zdroj: Profimedia.cz

Zatímco některé státy před používáním kryptoměn varují a další vyvíjejí své vlastní virtuální měny, americký stát Ohio se rozhodl jít vlastní cestou – povolil firmám platit daně bitcoiny. Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) se tak Ohio stalo prvním státem světa, který to umožňuje.

Rozhodnutí se může stát důležitým pro budoucnost kryptoměn, protože virtuálním měnám dodává dlouho chybějící legitimitu. „Vnímám bitcoin jako legitimní měnu,“ řekl listu WSJ ministr financí Ohia Josh Mandel. Ještě v březnu přitom zástupce americké centrální banky Fed Raphael Bostic varoval před investicemi do kryptoměn. „Jsou to spekulativní trhy a ne měny,“ prohlásil tehdy Bostic. Podobně se podle agentury Bloomberg vyjádřili také další zástupci Fedu.

Platby probíhají skrze blockchainovou platformu BitPay, která zajišťuje převod bitcoinů na dolary. V současné době je takto možné zaplatit 23 různých daní. Ohio do budoucna plánuje umožnit tyto platby i fyzickým osobám a chce také rozšířit okruh přijímaných kryptoměn, uvedl WSJ. Podobné iniciativy se objevily i v Arizoně, Georgii a Illinois, upozornil web TechCrunch.

Čtěte: Jak bezpečně platit bitcoinem?

Možnost platit daně bitcoinem je součástí snahy Ohia prezentovat se jako stát, který je nakloněn inovacím a novým technologiím. Stát chce rozvíjet technologický hub v Columbusu a také v Clevelandu, který hodlá tamní blockchainová komunita přejmenovat na Blockland ve snaze učinit město celonárodním kryptoměnovým centrem.

Zájem o zavedení vlastních digitálních měn panuje zejména v Evropě. Již dříve se v tomto směru vyjádřily Rusko, Velká Británie, Švýcarsko nebo Norsko. Švédsko začátkem listopadu oznámilo, že příští rok spustí pilotní projekt E-krona. Světové prvenství drží Venezuela s měnou petro, jež je kryta zásobami ropy.

Přečtěte si:

Bitcoinový detektiv Aleš Janda: Banky ani státy nemohou mít vlastní kryptoměny

 Aleš Janda

O virtuálních měnách čtěte v rubrice Kryptoměny:

Blockchain jako záruka. Rwanda chce technologií hlídat těžbu vzácného tantalu

Maduro zamyká Venezuelu. Nový pas stojí čtyři mzdy, platit lze jen kryptoměnou

Investor NXMH posiluje v kryptoměnách, kupuje internetovou burzu Bitstamp

Norským těžařům kryptoměn vyhrožují bombovým útokem. Kvůli hluku

Dobývání bitcoinu spotřebuje dvakrát více energie než těžba zlata

 těžba kryptoměn, ilustrační foto