Dotační eldorádo. Bioplynové stanice loni shrábly osm miliard - Euro.cz

Přihlášení

Dotační eldorádo. Bioplynové stanice loni shrábly osm miliard

,
Dotační eldorádo. Bioplynové stanice loni shrábly osm miliard
Zdroj: Mladá fronta

Provozovatelům bioplynových elektráren se nebývale daří. Ačkoli objem vyrobené elektřiny stagnuje, ze státní kasy tento energetický zdroj odsává stále více peněz na dotacích. A další bioplynové stanice rostou.

Zatímco v roce 2013 stát podpořil provozovatele bioplynových stanic sumou 6,4 miliardy korun, loni částka vystoupala už na 7,9 miliardy. Od schválení státních dotací po nástupu Sobotkovy vlády dotační cifry každoročně narůstají. Objem vyrobené energie se přitom už tři roky drží na zhruba stejné úrovni – kolem 2600 gigawatthodin.

Jak uvádí Energetický regulační úřad, většinu podpory tvoří takzvaný zelený bonus, tedy příspěvek poskytovaný také jiným formám výroby energií z obnovitelných zdrojů. Další peníze proudí do bioplynek z ministerstva průmyslu a životního prostředí či Bruselu.


Kdo potřebuje dotace z EU?

Z evropských fondů čerpají Agrofert, vývojáři her i autoři genderových studií

 euro (ilustrační foto)


„V Operačním programu Životní prostředí 2014-2020 byly dosud vyhlášeny dvě dotační výzvy na podporu výstavby, modernizace či vybavení bioplynových stanic, v rámci kterých jsme obdrželi celkem 13 žádostí. Hodnocením úspěšně prošlo 8 projektů s požadavkem dotace ve výši 528 milionů korun,“ říká mluvčí Státního fondu životního prostředí Lucie Früblingová.

Bioplynové stanice v Česku vládnou seznamu obnovitelných zdrojů. Před solární panely, větrné elektrárny a další alternativní energetické zdroje se v objemu vyrobené elektřiny poprvé dostaly v roce 2013. Podle plánu české vlády mají obnovitelné zdroje v roce 2020 pokrývat 14 procent hrubé spotřeby energie.

 Energetický mix ČR
Energetický mix ČR (Zdroj: OTE)

Podle kritiků ovšem státní dotace pro obnovitelné zdroje, které v souhrnu přesáhly již 200 miliard korun, křiví trh a prodražují elektřinu. Česko kolem roku 2010 zažilo účelové výstavby solárních elektráren, které vznikaly jenom pro čerpání státní podpory. I proto byla v minulosti podpora obnovitelných zdrojů z peněz daňových poplatníků pozastavena.

Změnu přinesla novela energetického zákona, kterou v únoru 2014 prosadilo hnutí ANO. Podporu, která skončila měsíc předtím, přitom využívají také stanice skupiny Agrofert, ve které byl v té době předsedou představenstva místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.


Čtěte více o obnovitelných zdrojích v Česku:

Soumrak obnovitelných zdrojů? ERÚ s jejich podporou nepočítá

Ilustrační foto


Samotný šéf ANO Andrej Babiš přiznal střet zájmů a slíbil, že o návrhu nebude hlasovat. Faltýnkovi už prosazování návrhu na zavedení daňových úlev pro podniky, které řídí, nepřekáželo. Návrh, který vzešel z Babišova hnutí, opravdu uspěl a byl prosazen. V roce 2016 jeho oprávněnost potvrdila také Evropská komise.

Agrofert pro Agrofert

Agrofert provozuje na 30 bioplynek. Do sektoru vstoupil za nejlepšího dotačního období – v lednu 2013, kdy koupil firmu Farmtec.

Bioplynky v roce 2013 získaly v rámci rodiny obnovitelných zdrojů energií titul skokana roku, jak co se týče objemu výroby energie, tak i výše čerpání finanční podpory z veřejných peněz.

Agrofert však účelovost prosazení dotací odmítá. ,,Nárůst objemu dotací je ve skutečnosti převážně způsoben časovou realizací investičních dotací, o nichž rozhodovaly předchozí vlády dávno před vstupem Andreje Babiše do politiky. V naprosté většině případů se jedná o jednorázové dotace do ekologie, které jsou realizovány na základě požadavků Evropské unie.

Dílem je možné příčinu hledat také v nárůstu počtu zemědělských firem v koncernu Agrofert a s tím souvisejícím nárůstem objemu provozních dotací, které jsou nárokové, tedy stejné jako pro všechny ostatní zemědělské firmy v České republice,“ reagoval na kritiku již dříve mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Čtěte také:

Komentář: Miliardářské megagrunty

Česko opět podpoří zelenou energetiku. Ale jen z unijních peněz

Málo foukalo. Podíl zelené elektřiny loni klesl pod 13 procent