Žebříček dvaceti nejlepších aerolinek světa doznal kvůli covidu značných změn. Na jeho špici se umístily Qatar Airways - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Žebříček dvaceti nejlepších aerolinek světa doznal kvůli covidu značných změn. Na jeho špici se umístily Qatar Airways

,
Žebříček dvaceti nejlepších aerolinek světa doznal kvůli covidu značných změn. Na jeho špici se umístily Qatar Airways
Zdroj: Qatar Airways
 • Společnost Qatar Airways byla prestižním webem AirlineRatings.com vyhodnocena jako nejlepší aerolinka současnosti

 • Z evropských zástupců se do první dvacítky vešly pouze British Airways, Lufthansa, Finnair a KLM

 • V rámci hodnocení editoři poprvé přihlédli i k tomu, jak se letecké společnosti popasovaly s bezpečnostními opatřeními, jež si vyžádala přetrvávající koronavirová pandemie

 • Mezi nejlepšími nízkonákladovkami se ocitl i irský dopravce Ryanair

V důsledku koronavirové pandemie se svět v mnoha oblastech změnil k nepoznání. Sektor letecké dopravy zažil zemětřesení, jaké za zhruba sto let své existence nepamatuje. Řada aerolinek se ocitla na hraně zániku, některé dokonce až za ní. Problémy mají i tradiční dopravci, což jasně dokládá například situace kolem tuzemských ČSA, které čeká v důsledku rozsáhlých finančních potíží reorganizace. Společnost se přitom řadí mezi pět nejstarších aerolinek na světě.

Stejně jako koronavirus zacloumal s celým odvětvím, sehrál rovněž jednu z klíčových rolí i při sestavování tradičního žebříčku nejlepších aerolinek za tento rok, jenž pravidelně publikuje server AirlineRatings.com. Ten letecké dopravce hodnotí dle několika základních kritérií. Patří k nim stáří flotily, počet fatálních a jiných vážných nehod v poslední době, recenze pasažérů, nabídka služeb či zjištění vládních auditů.

Pro letošek k nim však nově přibyl i jeden další aspekt, a sice to, jak aerolinky zareagovaly z hlediska bezpečnosti právě na zmíněnou pandemii. „Covid měl na žebříček dopad ve dvou ohledech,“ přiblížil šéfredaktor AirlineRatings.com Geoffrey Thomas. „Aerolinky musely splňovat naše covidové standardy a také jsme pro letošek vyškrtnuli kritérium ziskovosti,“ dodal s ohledem na finanční potíže mnoha leteckých dopravců.

Konec krize v letectví? Největší aerolinky světa nabírají více než tisíc pilotů

A jak si tedy jednotlivé společnosti aktuálně vedou? Aerolinkami roku 2021 se dle nově sestaveného žebříčku stal dopravce Qatar Airways. Na vedoucí příčce se podle Thomase ocitl mimo jiné proto, že jako první na světě splnil podmínky bezpečnostního auditu Mezinárodního sdružení leteckých dopravců (IATA), jenž hodnotí systémy řízení a kontroly provozu aerolinek jako takových. Společnost byla rovněž první, kterou servery AirlineRatings i Skytrax (oba mají své vlastní žebříčky) vyhodnotily jako „covidově bezpečnou“, a jednou z mála, která provozovala dálkové lety i ve chvíli, kdy letouny ostatních aerolinek jen nečinně stály na zemi.

Na druhém místě přehledu, jehož vyhlášení se kvůli pandemii muselo o osm měsíců odložit, se umístila letecká společnost Air New Zealand. Ta jej shodou okolností v roce 2020 opanovala – a stejně tak i několikrát předtím. Trio nejlepších doplnily Singapore Airlines, které se pro změnu na samém čele žebříčku objevily naposled předloni.

Nejlepší letecké společnosti pro rok 2021

 1. Qatar Airways (posledně 9.)
 2. Air New Zealand (1.)
 3. Singapore Airlines (2.)
 4. Qantas (4.)
 5. Emirates (6.)
 6. Cathay Pacific (5.)
 7. Virgin Atlantic (7.)
 8. United Airlines (-)
 9. EVA Air (8.)
 10. British Airways (17.)
 11. Lufthansa (11.)
 12. All Nipon Airways (3.)
 13. Finnair (12.)
 14. Japan Air Lines (13.)
 15. KLM (14.)
 16. Hawaiian Airlines (16.)
 17. Alaska Airlines (18.)
 18. Virgin Australia (10.)
 19. Delta Air Lines (19.)
 20. Etihad (20.)

Ryanair mezi nejlepšími nízkonákladovkami

Nejlepší první třídu si pasažéři dle uvedeného webu užijí na palubě letadel společnosti Singapore Airlines. Oproti tomu nejlepší obsluhou, respektive stewardkami a stewardy se mohou pyšnit ve Virgin Australia, zatímco nejlépe hodnoceným letištními salónky disponuje dopravce Qantas.

Letecké společnosti se měly omezení cestování bránit rázněji, myslí si šéf jejich asociace

Server AirlineRatings se ve svém hodnocení zaměřuje vedle tradičních dopravců i na nízkonákladovky. Těch ve vlastní databázi eviduje na čtyři stovky. Na rozdíl od hlavního žebříčku ale nesestavuje konečné pořadí, nýbrž pouze oznamuje, které z nich se vešly do první desítky. Letos to podle abecedy byly společnosti EasyJet, Jetstar, Frontier, Jetblue, Ryanair, Scoot, Southwest, VietJet Air, Volaris, and Westjet.

Česká společnost Smartwings mezi nejlepších deset nízkonákladových dopravců nepatří, třebaže v rámci dílčích hodnocení si nijak špatně nevede. Jenže zatímco například zmíněný Ryanair se může v oblasti bezpečnosti pyšnit sedmi hvězdičkami ze sedmi možných, tuzemskému dopravci k dokonalosti jedna chybí. To samé se dá říct i o bezpečnosti aerolinek z hlediska covidu – byť v tomto ohledu je s Ryanairem nastejno. Mírně ve prospěch irské společnosti nicméně hovoří jiná kategorie, a sice produktová. Ta se zaměřuje na servis, pohodlí i zábavu na palubě. Zde Ryanair dosáhl 2,5 hvězdiček z pěti, Smartwings jen dvou celých.