Menu Zavřít

Zaměstnanci Facebooku mají napilno. Každý den smažou přes milion falešných profilů, tvrdí Zuckerberg

15. 2. 2020
Autor: čtk

Facebook maže každý den více než milion falešných profilů. Na bezpečnostní konferenci v Mnichově to v sobotu oznámil sám jeho šéf Mark Zuckerberg. Zároveň připustil, že jeho firma hraje roli v polarizaci společnosti a že zpočátku pomalu reagovala na cílené dezinformační kampaně. V posledních letech se ale podle jeho přesvědčení výrazně zlepšila. Sofistikovanější jsou však i původci těchto kampaní.

Zuckerberg řekl, že jen v poslední době Facebook odhalil na 50 koordinovaných dezinformačních kampaní, například z Ruska, Ukrajiny nebo Íránu. Od roku 2016, kdy se hlasovalo o brexitu a také novém americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi, což doprovázela řada podobných kampaní, se podle něj Facebook, který tehdy "byl pomalý", této oblasti věnuje mnohem více.

"Každý den smažeme přes milion falešných účtů. Většina falešných účtů zmizí do několika minut poté, co jsou vytvořeny," poznamenal. Na obsah a bezpečnost nyní dohlíží 35 tisíc zaměstnanců; výdaje na tuto oblast jsou vyšší než tržby celé firmy v roce 2012, kdy šla na burzu. Reakce Facebooku se podle Zuckerberga zlepšila i díky pokrokům v umělé inteligenci. Postupně se podle něj ale mění i chování skupin, které dezinformace šíří. Učí se prý lépe maskovat své stopy.

Pětatřicetiletý podnikatel se dnes vyslovil pro částečnou regulaci obsahu sociálních sítí ze strany států. Měla by se podle něj týkat voleb, soukromí uživatelů, přenosnosti dat a moderace obsahu. Zároveň je ale proti tomu, aby byly sociální sítě zodpovědné za veškerý obsah, který se na nich objeví. Vzhledem ke každodennímu počtu příspěvků na Facebooku je prověřování každého z nich nereálné, upozornil.

"Hrajeme roli v polarizaci (společnosti)," připustil Zuckerberg, podle něhož ale za tento trend nelze svalovat vinu výhradně na sociální sítě.

Čtěte také:

Další rána pro Facebook: Vodafone se stahuje z projektu kryptoměny libra

Messenger přichází o samostatnost. Po čtyřech letech znovu vyžaduje profil na Facebooku

EBF24

Herec Cohen se tvrdě opřel do Facebooku. Hitlera by nechal inzerovat konečné řešení, řekl

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).