Menu Zavřít

Emoce kolem nové hry Wolfenstein. Hitler bez knírku, i politické tažení proti „náckům“

6. 11. 2017
Autor: Bethesda

Nová verze legendární hry Wolfenstein s podtitulem The New Colossus rozvířila emoce i mimo herní komunitu. V Německu se řeší cenzurovaná verze Hitlera bez knírku. Z vůdce se navíc stal léčitel. Tradičně chybí i vyobrazení svastiky, jež je v Německu zakázaná. V zámoří se zase mnohým nelíbí marketingová výzva MakeAmericaNaziFreeAgain, jež má údajně politický podtext jako agitace proti prezidentu Donaldu Trumpovi.

Ve hře plné krvavého násilí Wolfenstein, jejíž první verze vznikla už v roce 1981, se v poslední modifikaci děj přesouvá do Spojených států amerických, kde vládnou v rámci alternativní reality nacisté. Hlavní hrdina W. J. Blazkowitz má za úkol „zachránit Ameriku“ a postřílet co nejvíce nacistů.

Uvedení hry provází mnoho emocí. Za prvé se připomíná cenzurovaná verze pro německý a rakouský trh, kde je zakázáno zobrazovat nacistickou symboliku. Hákový kříž na vlajkách byl nahrazen trojúhelníkem, stárnoucí roztřesený Hitler musel být vyobrazen bez charakteristického knírku a je oslovován se jako „léčitel“.

Místo Hitlera, léčitel bez knírku. Místo svastiky, trojúhelník

Server de.ign.com vysvětlil, že zobrazování hákových křížů a dalších nacistických symbolů v Německu i Rakousku stále znamená porušení trestního zákoníku, ale diví se, proč musel zmizet devadesátiletému Hitlerovi i knírek. Navíc se nechá oslovovat Herr Heiler (Pan léčitel) a není ani „Vůdcem“, nýbrž neškodným „kancléřem“.

Firma Bethesda, která hru prodává, v tiskové zprávě uvedla, že vývoj hry ji stál velké úsilí, a proto nechce být nařčena z propagace nacionálního socialismu a tím z porušení platných zákonů v Německu a Rakousku.

V Německu se ozvali proti uvedení hry i příznivci strany Alternativa pro Německo. Její zástupci se dostali do německého parlamentu, ale ostatní strany je přirovnávají k nacistům a nechtějí je volit do žádných orgánů parlamentu. K tomu se přidává podobná šikana herního průmyslu.


Bohatí Němci mají rádi Tegernsee:

Kam se sjíždějí nejbohatší Němci? K Tegernsee, kde vraždil Hitler

[mf-galerie id=2867]


„V Německu se dostali do parlamentu poprvé od konce druhé světové války pravicoví extremisté, zatímco v bývalé vítězné mocnosti USA jsou voleni autoritativní politici, již fantazírují o stavění zdí. V ulicích pochodují mladíci s pochodněmi, kteří obdivují Hitlera, stejně jako při (nacistických) pogromech,“ napsala německá verze časopisu Wired s tím, že dystopie ve hře Wolfenstein II až příliš připomíná reálný svět.

V Americe se řeší hlavně reklamní hastagy na Twitteru „Make America Nazi-Free Again“, které mají mít politický podtext vztahující se k osobě současného prezidenta. Sám marketingový viceprezident firmy Bethesda Pete Hines nepopírá, že firma nemá ráda nacisty, ať už ty historické nebo současné. Wolfenstein byla podle něj vždy protinacistická hra.

“Nebudeme se stydět za to, o čem ta hra je,“ řekl Hines pro Gamesindustry.biz. Při vývoji hry samozřejmě neočekávali, že se při uvedení na trh stane hra něčím jako politickým komentářem k současné situaci ve Spojených státech. „Pokud nejsi nacistou, není žádný důvod, abys nebyl proti nacistům,“ dodal.

KL24

Dále čtěte:

Ekonacisté a tábory á la Hitlerjugend. Němečtí extremisté navazují na „tradice“

Bývalý esesman odkázal miliony spřáteleným skotským penzistům

Hitler nebyl nemocný. Měl jen absťák


  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).