Menu Zavřít

Vlastník sídla Svobodné Evropy na sebe podal návrh na insolvenci. Dluží 5,8 miliardy korun

20. 5. 2019
Autor: čtk

Vlastník pražského sídla Rádia Svobodná Evropa, americká firma L88 Investments Prague, na sebe podal návrh na insolvenci kvůli dluhům za 5,8 miliardy korun. Uvedl to dnes deník Hospodářské noviny (HN). Už v roce 2015 skončil v insolvenci předchozí vlastník budovy, firma Hagibor Office Building (HOB), která tvrdí, že jí L88 Investments Prague nezaplatila část peněz za budovu rádia.

Právě spor s HOB o platnost prodeje budovy rádia přivedl L88 Investments Prague podle deníku do insolvence. HOB patří developerské firmě Orco (nyní CPI FIM), kterou v roce 2016 koupila skupina CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka. CPI návrh na insolvenci a reorganizaci L88 Investments Prague kritizuje.

L88 Investments Prague podala návrh na insolvenci podle insolvenčního rejstříku koncem března. V návrhu firma uvádí, že má skoro tři desítky věřitelů a že většina ze zmíněných dluhů je déle než měsíc po splatnosti. Největším věřitelem firmy je s pohledávkou přes 4,9 miliardy americká investiční banka Wells Fargo. V soupisu svého majetku L88 Investments Prague ohodnotila svůj nemovitý majetek na 1,4 miliardy korun. V hotovosti nemá firma podle insolvenčního návrhu nic a v ostatním majetku jen přes devět milionů korun.

Společnost v insolvenčním řízení navrhuje svou reorganizaci, při níž chce najít nového investora. To ale kritizuje skupina CPI, která je jako vlastník HOB ve sporu s L88 Investments Prague o budovu rádia. „Opravdovým účelem reorganizace je, zkrátit uspokojení HOB a jejích věřitelů,“ řekl HN mluvčí CPI Jakub Velen.


Šéf CRE Ctibor: Praha zmizela z mapy světa. Globální investory nezajímá


Firma HOB, která budovu Rádia Svobodná Evropa v pražských Strašnicích vlastnila dříve, na sebe podala insolvenční návrh začátkem roku 2015 kvůli dluhům za zhruba čtvrt miliardy korun. V návrhu tehdy uvedla, že za budovu rádia nedostala zaplaceno celou částku. L88 Investments Prague budovu koupila od HOB v roce 2012 za 1,697 miliardy korun (podle tehdejšího kurzu). Hotově však americká společnost zaplatila jen část ceny - 78,9 milionu amerických dolarů. Zbylých 12 milionů dolarů tvořily podle HOB směnky, které však americká firma neproplatila.

MMF24

Insolvenční správce HOB Adam Sigmund kvůli tomu podle deníku úspěšně napadl prodej sídla Rádia Svobodná Evropa v roce 2016 u soudu. Budova tak byla začleněna do majetkové podstaty zkrachovalé HOB a firma L88 Investments Prague poté přišla o výnosy z nájmů. Jediný nájemce budovy - tedy Rádio Svobodná Evropa, patřící vládě USA - podle deníku nevěděl, komu platit nájem, a peníze tak posílal do soudní úschovy. V roce 2017 uspěla L88 Investments Prague u Vrchního soudu v Praze, který pravomocně rozhodl, že není důvod, aby budova byla v majetkové podstatě HOB. Insolvenční správce HOB verdikt napadl u Nejvyššího soudu, který ve věci ještě nerozhodl.

Čtěte také:

Realitní byznys roku: Penta prodala část Waltrovky za 6,3 miliardy Korejcům

Českomoravská Nemovitostní koupila od miliardáře Skaly budovu na Václavském náměstí

Penta chystá na Nákladovém nádraží Žižkov byty za dvě miliardy

Cena za úspěch. Pražské nemovitosti se stávají trofejními aktivy

Vlastník Máje musí při rekonstrukci zachovat fasádu do Národní, říká památkář

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).