Menu Zavřít

Videokonference s námi už zůstanou, říká šéf Zoomu Yuan a předvídá jeho další růst

3. 3. 2021
Autor: Depositphotos
  • Během loňského roku přicházelo s komunikační platformou Zoom každý den do styku na 300 milionů lidí

  • Tržby společnosti se meziročně zvýšily o úctyhodných 326 procent a dosáhly hranice 2,65 miliardy dolarů

  • V roce 2021 by podle jejího šéfa měly dále růst, a to až na 3,7 miliardy dolarů


Každá ekonomická krize za sebou zanechá vítěze i poražené. Do jaké z obou skupin se řadí americká společnost Zoom Video Communication, je nejspíš všem jasné hned na první pohled. Ještě předloni používalo její videokonferenční platformu zhruba 10 milionů lidí denně. Zásluhou pandemie se počet uživatelů navýšil hned třicetinásobně.

Takový nárůst se pochopitelně pozitivně podepsal i na samotných tržbách. Ty jen za poslední tři měsíce fiskálního roku 2021, který skončil letos v lednu, dosáhly hranice 882,5 milionu dolarů (necelých 19 miliard korun), což v meziročním srovnání značí zvýšení o 369 procent. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

„Tento bezprecedentní rok jsme díky silnému čtvrtému kvartálu zakončili skvěle,“ zhodnotil šéf americké společnosti Eric Yuan. A skutečně, bilance za celé uplynulé fiskální období je pozoruhodná přinejmenším stejně jako jeho samotný závěr. Za rok 2021 totiž v Zoomu zaznamenali z pohledu celkového obratu nárůst o 326 procent a v absolutních číslech se tak dostali na hodnotu 2,65 miliardy dolarů (téměř 57 miliard korun). Čistý zisk meziročně poskočil z dřívějších 21,7 milionu dolarů na aktuálních 671,5 milionu (přes 14 miliard korun).

Úspěch nadějné vakcíny na covid srazil akcie Netflixu a Zoomu
Přečtěte si také:

Úspěch nadějné vakcíny na covid srazil akcie Netflixu a Zoomu

Čísla jsou o to impozantnější, vezmeme-li v úvahu fakt, že běžný uživatel může Zoom používat zdarma a bez registrace. Délka hovoru nesmí překročit 40 minut a konference může účastnit nanejvýš sto lidí, naprostá většina uživatelů se však do těchto omezení pohodlně vejde. Placenou verzi, která umožňuje, aby se jedné konference účastnilo i tisíc lidí najednou, skutečně využijí až větší firmy. I těch nicméně Zoom eviduje více než dost. Za fiskální rok se může chlubit hned 1644 zákazníky, kteří za služby kalifornské společnosti utratili více než 100 tisíc dolarů. Cena placené verze se aktuálně pohybuje od 150 do 350 dolarů ročně (zhruba 3250 až 7600 korun).

Vedení vyhlíží další růst

Chtělo by se říct, že loňský rok byl v důsledku pandemie ojedinělý a že v následujícím období bude Zoom i ostatní podobně zaměřené komunikační platformy čekat pozvolný pád. Tím spíš, když rychlost očkování nabírá ve světě na intenzitě. Šéf americké společnosti a současně i její zakladatel si nicméně myslí opak.

„Možností pracovat na dálku v podstatě odkudkoliv přibývá, díky čemuž je naše budoucnost tady (na Zoomu). Této nové reality jsme si plně vědomi a pomáháme našim zaměstnancům a zaměstnancům našich klientů přizpůsobit si práci dle vlastních potřeb,“ řekl Yuan. Od letošního roku si slibuje zvýšení tržeb o dalších 40 procent. Tím by se jeho firma mohla teoreticky dostat až na hranici 3,7 miliardy dolarů (80 miliard korun).

Své řeknou i Microsoft a Google

Susannah Streeterová, analytička britské finanční společnosti Hargreaves Lansdown, nicméně Yuanův optimismus krotí. Jak moc se bude jeho komunikační platformě dařit, závisí především na ostatních hráčích v oboru.

„Ačkoliv první měsíce krize hovořily jasně ve prospěch Zoomu, nyní čelí daleko tvrdší konkurenci v podobě Microsoftu a Googlu, jejichž úroveň se podstatně zvýšila,“ sdělila Streeterová webu BBC. Obě společnosti, respektive jejich komunikační programy Teams a Meet, zaznamenávaly podle serveru Techrepublic již v průběhu loňského roku více než 100 milionů uživatelů denně.

EBF24

Apple, Netlix nebo Amazon. Data Googlu ukázala, které značky frčí v jednotlivých zemích nejvíc
Přečtěte si také:

Apple, Netlix nebo Amazon. Data Googlu ukázala, které značky frčí v jednotlivých zemích nejvíc

„Může se stát, že si na své pandemické chování navykneme natolik, že naše virtuální životy budeme žít i nadále, zejména pokud jde o přátelství na dálku a vztahy na pracovišti. O tom, jak velký kus koláče si pro sebe Zoom ukousne, rozhodne skutečnost, jestli se mu podaří dohnat své mocné rivaly,“ dodala britská analytička.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).