Uznává nás i Mastercard, říká Tomašiak ze startupu kevin. Litevský fintech chce připravit karetní monopoly o provize

19. 8. 2022
Zdroj: kevin.
  • Litevský startup kevin. vyvinul technologii, která umožní platit rovnou z účtu na účet. Obchodníci díky tomu ušetří až 75 procent provizí odváděných zprostředkovatelům

  • U nás spolupracuje s e-shopem Slevomat a v následujících měsících chystá plošné spuštění služby na platebních terminálech

  • kevin. má ambice se stát evropskou jedničkou a do konce příštího roku pokrýt 85 procent trhu


Časy, kdy se platilo jen mincemi a bankovkami, dávno minuly. Dnes lidé vykazují při převodu financí značnou kreativitu. Někteří z nich totiž platí nejen kartami a mobily, ale i hodinkami, prsteny, nebo dokonce čipy. Díky fintechům, které se i přes problémy s valuací v poslední době rojí jako houby po dešti, panuje značná svoboda, i co se načasování platby týče. Popularita odložených plateb, alternativních měn a nových přístupů k penězům roste.

„Já bych se ale od fintechů formátu Revolutu odlišil definicí fintechu. My jsme spíš techfin, tudíž technologické řešení, které můžeme nabídnout většině fintechů. Třeba i samotnému Revolutu, mallpay nebo jiným platformám. Klidně se můžeme schovat pod cizí brand, protože využije našich služeb třeba za účelem získání informací o účtu svého klienta nebo iniciace platebního příkazu z účtu na účet,“ říká bývalý šéf startupu kevin. pro Česko a Slovensko Radoslav Tomašiak, který má nyní v rámci společnosti na starost oddělení obchodu pro platební terminály.

České Qerko obdrželo od investorů přes 60 milionů korun. Platbu QR kódem chce ovládnout i u zahraničních sousedů
Přečtěte si také:

České Qerko obdrželo od investorů přes 60 milionů korun. Platbu QR kódem chce ovládnout i u zahraničních sousedů

Všechny bezkontaktní platební metody totiž mají společné, že transakce v konečném důsledku závisí na třetích stranách. Těmi jsou v drtivé většině případů poskytovatelé terminálů a karet, mezi nimiž drží prakticky monopol společnosti Visa a Mastercard. Ty si z každého provedeného obchodu strhávají poplatek, který se v případě menších a středních prodejců pohybuje okolo jednoho procenta, zatímco u těch větších je to díky vyššímu počtu transakcí zhruba o polovinu méně. 

Jestliže tedy průměrná platba na terminálu představuje nějakých sedm stovek, provize z ní dělá sedm korun. To se však zakladatelům zmíněného startupu zdálo moc, a tak se rozhodli vyvinout řešení, jež provizi sníží na čtvrtinu.

Infrastruktura pro 350 milionů lidí

Cíle kevina., totiž jeho zakladatelů rozhodně nepatří k nejmenším. Jako první v Evropě poskytují infrastrukturu, kterou bude možné integrovat do stávajících platebních terminálů na pokladnách kamenných obchodů a která následně umožní posílat peníze přímo z účtu na účet. Bez toho, aby si z částky ukrojili své sousto všichni hráči účastnící se převodu peněz. S kevinem. se obchodníci v e-shopech provizi vyhnou, jelikož platí fixní částku, která začíná na pěti eurocentech s minimálním měsíčním poplatkem pět euro. Podle počtu transakcí se pak procenta z každé z nich snižují.

„Funguje to jako internetové bankovnictví napojené na terminály. Lokálně to znamená, že chceme dosáhnout na co nejvyšší akceptační procento. Zejména chceme udržet platební proces jednoduchý, aby koncový uživatel mohl přiložit telefon k terminálu a zaplatil převodem z účtu,“ vysvětluje Tomašiak. Kartu ale nahradí potvrzení o převodu z jednoho účtu na druhý.

Ekonom Jan Palaščák uvedl na trh nové virtuální platidlo. Je podloženo emisními povolenkami a slouží k záchraně planety
Přečtěte si také:

Ekonom Jan Palaščák uvedl na trh nové virtuální platidlo. Je podloženo emisními povolenkami a slouží k záchraně planety

Myšlenka, která bude v následujících týdnech v tuzemsku uvedena do praxe, vznikla stejně jako kevin. v roce 2018 v hlavě Tadase Tamosiunase a Pavla Sokolovase. Od té doby ji Tomašiakův tým inovuje až do současné podoby, v níž se stala přístupnou 350 milionům lidí napříč Evropou. Usilování o roli jedničky na poli Starého kontinentu je totiž dalším z cílů firmy, která sama sebe prezentuje jako evropskou společnost a která se nyní těší největší oblibě v Portugalsku a Španělsku. Daří se jí však i v pobaltských státech a sousedním Polsku.

„Česká republika je pro nás ideálním trhem, protože banky zde mají dobré rozhraní a existují zde i funkcionality nutné k tomu, abychom mohli službu spustit na platebních terminálech. Populace je u nás obecně otevřená inovativním řešením placení, takže pouze potřebujeme najít správnou cílovou skupinu,“ popisuje Tomašiak svoji stávající snahu implementovat řešení do terminálů na pultech místních obchodů, což je prý na spadnutí.

Jeho práce v současnosti sestává především z oslovování poskytovatelů platebních řešení a prodejců, které se snaží přesvědčit ke spolupráci. Podařilo se to například v případě společnosti Comgate nebo e-shopu Slevomat. Ten kevin. zahrne mezi možnosti platby na svém webu pod vlastní značkou a názvem Slevomat Pay.

Konkurence si nás váží

Obdobná expanze samozřejmě vyžaduje investice – kevinovi. se tu největší podařilo získat v květnu. V rámci série A dostal 65 milionů eur od několika investorů, mezi něž patří i společnost Accel. Nové kolo financování přitom přišlo jen půl roku po seedové investici ve výši deseti milionů. Tým se každopádně od té doby rozrostl na více než 230 zaměstnanců pracujících ve 30 zemích a prudký rozvoj zůstává jeho ambicí i nadále.

Přístup lidí k platbám se v budoucnosti změní, myslí si šéf Mallpay. Míří na post české BNPL jedničky
Přečtěte si také:

Přístup lidí k platbám se v budoucnosti změní, myslí si šéf Mallpay. Míří na post české BNPL jedničky

„Chceme nabrat maximum klientů a dostat tak své řešení k co nejvíc poskytovatelům platebních terminálů, aby mohlo do konce tohoto roku dojít k akceptaci ve výši 35 procent trhu. Do roku 2023 máme za cíl pokrýt až 85 procent všech poskytovatelů,“ popisuje vize firmy Tomašiak.

Ve světle evropské direktivy PSD 2, která otevřené bankovnictví přímo nařizuje, si nového konkurenta všimly i Visa a Mastercard. A rovnou mu věnovaly potlesk. „Ocenění Mastercard Lighthouse Award jsme získali za funkcionalitu přesměrování platby kartou přes platební bránu na účet, což je trochu paradoxní. I Mastercard totiž vidí potenciál ve službách otevřeného bankovnictví a uznává nás,“ uzavírá.

  • Našli jste v článku chybu?