Menu Zavřít

USA vyhlásily zdravotní stav nouze. Akcie kvůli koronaviru prudce oslabily

1. 2. 2020
Autor: čtk

Americké akcie v pátek prudce oslabily, klíčový Dow Jonesův index má za sebou nejhorší den od loňského srpna. K propadu cen přispěly zejména obavy z ekonomických dopadů nového koronaviru, který se dál šíří. Vliv ale měly také nepříznivé statistiky z americké ekonomiky a horší výsledky hospodaření některých velkých firem. Dow Jonesův index a širší index S&P 500 zároveň smazaly veškeré zisky, které nabraly od začátku roku.

Dow Jones v pátek klesl o 2,09 procenta na 28 256,03 bodu. Index S&P 500 odepsal 1,77 procenta na 3225,52 bodu, zatímco index Nasdaq Composite, v němž je řada firem z odvětví vyspělých technologií, odepsal 1,59 procenta a obchodní den zakončil na 9150,94 bodu.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve čtvrtek vyhlásila kvůli současné epidemii nového koronaviru globální stav zdravotní nouze. Učinila tak přitom teprve pošesté ve své historii. Spojené státy vyhlásily stav zdravotní nouze v pátek, kdy oznámily, že zabrání ve vstupu do země cizincům, kteří v posledních 14 dnech navštívili Čínu.


Dopad koronaviru na byznys: Facebook ruší cesty zaměstnanců, Tesla čeká propad tržeb

Čínu ochromil koronavirus

Kvůli viru, který od konce minulého roku nakazil už téměř 10 tisíc lidí a vyžádal si minimálně 213 životů, například Mongolsko nebo Rusko uzavřely hranice s Čínou a některé státy a firmy upravily či zrušily letecká spojení.

Co se týče hospodářských výsledků, akciové indexy stáhly dolů nepříznivé výsledky například ropných společností ExxonMobil a Chevron. Akcie obou podniků odepsaly zhruba čtyři procenta.

Na devizových trzích oslaboval dolar. Investoři naopak měli zájem o měny, které považují za bezpečnější v dobách nejistoty. Posiloval proto například japonský jen a švýcarský frank.

ebf 24 - tip duben

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vykazoval v pátek kolem 22:30 SEČ pokles asi o 0,5 procenta na 97,38 bodu. Ztráty prohloubil, když letecká společnost American Airlines oznámila, že se přidá k aerolinkám, které ruší spoje do Číny. Euro k dolaru přidávalo přes půl procenta a pohybovalo se kolem 1,1093 dolaru. Dolar ke švýcarskému franku ztrácel 0,6 procenta na 0,9633 franku, k japonskému jenu odepisoval půl procenta na 108,35 jenu.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).