Menu Zavřít

USA jsou nejsilnější v historii, chlubí se Trump. Americká vlajka prý brzy zavlaje na Marsu

5. 7. 2019
Autor: čtk

Americký prezident Donald Trump v projevu u příležitosti amerického Dne nezávislosti ve Washingtonu řekl, že Spojené státy jsou nyní silnější než kdy v minulosti s tím, že pro Američany není nic nemožné. Později šéf Bílého domu řekl, že brzy bude americká vlajka na Marsu. Letošní oslavy Dne nezávislosti byly neobvyklé vojenskou přehlídkou, za jejíž uspořádání se Trump stal terčem ostré kritiky, mimo jiné kvůli nákladnosti celé akce.

„Oslavujeme naše dějiny, náš lid a naše hrdiny, kteří s hrdostí bránili naši vlajku,“ řekl prezident u Lincolnova památníku ve Washingtonu. V projevu zmínil řadu amerických úspěchů napříč dějinami, včetně přistání na Měsíci před 50 lety. „Velmi brzy vztyčíme americkou vlajku na Marsu,“ řekl. Tohoto vzdáleného cíle ale bude sotva dosaženo před koncem příštího desetiletí, pokud vůbec, poznamenala agentura AP.

Hlavní část oslavy Dne nezávislosti začala přeletem prezidentského speciálu nad parkovou promenádou National Mall. Začátek programu byl ale kvůli deštivému počasí odložen.

Věříte, že USA v blízké budoucnosti přistanou na Marsu?

Prezidentův projev, při kterém hovořil zpoza stěny z neprůstřelného skla pokryté kapkami deště, prokládaly přelety letounů každé z pěti složek amerických ozbrojených sil. V úvodu Trump řekl, že Spojené státy budou mít brzy i vesmírné síly. Prezident, který se - jak poznamenala agentura Reuters - sám kvůli kostním výrůstkům vyhnul vojenské službě ve Vietnamu, jinak ve své řeči chválil armádu a před jednotlivými přelety vojenských letounů vyprávěl příběhy týkající se každé ze složek ozbrojených sil. Diváci mohli vidět například bombardéry B-2 či akrobatickou letku námořnictva Blue Angels, která vyvolala asi největší nadšení.

„Po 65 let se žádnému nepřátelskému letectvu nepodařilo zabít jediného amerického vojáka, protože nebe patří Spojeným státům americkým,“ řekl Trump. V projevu, jak si povšiml britský list The Guardian, také tvrdil, že americká armáda ve válce o nezávislost „dobyla letiště“, přestože první letadlo se v USA vzneslo do vzduchu až v roce 1903. Navíc si prezident pletl válku o nezávislost (1776-1783) s další válkou s Brity v roce 1812.

Náklady na přehlídku, kterou podle médií zřejmě inspirovala Trumpova předloňská návštěva Paříže, Pentagon nevyčíslil. Trump na twitteru uvedl, že cena přehlídky bude velmi nízká ve srovnání s její reálnou hodnotou.


Všechny zdi světa. „Donaldův val“ má mnoho předchůdců


Před projevem se mnoho skeptiků obávalo, zda bude Trump apolitický. Televize CNN pak prezidentovu řeč označila za vzácný příklad jeho snahy Američany sjednotit. „Pokud opravdu nikdy nepřestaneme bojovat za lepší budoucnost, nebude existovat nic, co by Amerika nedokázala,“ řekl Trump. „USA! USA! USA!,“ křičel v reakci nadšený dav.

Do Washingtonu na oslavu Dne nezávislosti přijely tisíce Trumpových stoupenců, mnozí v čepicích s jeho sloganem „Make America Great Again“ (Vraťme Americe její velikost). „Je to první prezident, který plní sliby - ekonomické i ty vojenské,“ řekla stanici BBC osmapadesátiletá Andrea Stanfordová, která na oslavy cestovala z Floridy 15 hodin i se svými kamarádkami ze spolku Women 4 Trump.

„Trump ze 4. července udělal spíš svůj den,“ řekla agentuře AP devatenáctiletá Daniela Gurayová z Chicaga s heslem „Dump Trump“ (Trumpa do koše). Původně nepřijela do Washingtonu demonstrovat, než ji k tomu přiměla vojenská přehlídka. Demonstranti zároveň před Bílým domem zapálili americkou vlajku, zatímco jiní přišli s transparentem, na kterém bylo napsáno „Trump je vlastizrádce“, popsala agentura Reuters.

Kritikům také vadí, že přesná cena oslav nebyla zveřejněna. Objevují se také informace, že Správa amerických parků (NPS) na financování události dala téměř 2,5 milionu dolarů (přes 56 milionů Kč), což tvoří nemalou část jejího rozpočtu.

Po skončení koncertu, který se na počest svátku konal ve Washingtonu, po jednadvacáté hodině místního času (dnes po 03:00 SELČ) rozzářily oblohu nad hlavním městem pompézní ohňostroje. Trump už dříve avizoval, že budou největší v historii washingtonských oslav Dne nezávislosti.

Čtěte také:

Trump uvalil clo na mexické zboží, vyvolal kritiku v obou zemích

Trump vyhrocuje spor s Íránem. Pohrozil mu zničením

EBF24

Trump odmítl obavy týkající se raketových testů KLDR, Kimovi prý věří

Trump nemůže použít peníze Pentagonu na stavbu zdi na hranici s Mexikem, rozhodl odvolací soud

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).