Menu Zavřít

Trump v Hanoji Kima otevřeně vyzval, aby odevzdal USA jaderné zbraně

30. 3. 2019
Autor: čtk

Americký prezident Donald Trump během únorového summitu s Kim Čong-unem v Hanoji předal severokorejskému lídrovi kus papíru, na němž ho otevřeně vyzval, aby předal Spojeným státům severokorejské jaderné zbraně a palivo.

Trump Kimovi americké požadavky sepsané v angličtině i korejštině předal 28. února v hanojském hotelu Metropole, řekl agentuře Reuters nejmenovaný zdroj. Jejich schůzka skončila předčasně a bez výsledků. A zatímco ani jedna ze stran později pořádně nevysvětlila, co vedlo ke krachu jednání, nynější dokument by do věci mohl vnést jasno, poznamenala agentura Reuters.

O jeho existenci se poprvé zmiňoval poradce Bílého domu pro národní bezpečnost John Bolton v rozhovorech, které poskytl médiím dva dny po hanojském summitu. Neprozradil však zásadní požadavek Washingtonu, aby Severní Korea své jaderné zbraně a štěpný materiál předala přímo Spojeným státům.

O tomto způsobu jaderného odzbrojení Severní Koreje mluvil Bolton už v roce 2004 a k této myšlence se vrátil loni, když ho Trump jmenoval poradcem pro otázky národní bezpečnosti. Trump se v minulosti od tohoto přístupu, zvaného „libyjský model“, distancoval a řekl, že Spojené státy k němu přistoupí jen tehdy, pokud se jim nepodaří dospět s Pchjongjangem k dohodě.


Za co utrácí Kim? Armáda, stadion pro 150 tisíc lidí i gigantický opuštěný hotel

 Stadion May Day v KLDR


Mezi požadavky, které Trump předložil Kimovi, bylo také, aby KLDR poskytla komplexní informace o svém jaderném program a umožnila USA a mezinárodním inspektorům plný přístup k jaderným zařízením. Dále pak USA chtěly, aby Pchjongjang zastavil výstavbu nových jaderných zařízení, zrušil veškerou jadernou infrastrukturu a vědce a techniky podílející se na jaderném programu převedl do komerční sféry.

Zástupci Bílého domu se k dokumentu nevyjádřili. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že nebude komentovat něco, co má zůstat v režimu utajení.

Podle odbornice na Severní Koreu z washingtonského Stimson Center není obsah dokumentu překvapivý. „Tohle Bolton chtěl od samého začátku,“ připomněla. „Pokud to Spojené státy s jednáním myslely vážně, tak už jim muselo být jasné, že takovým způsobem to nepůjde,“ řekla. Takové požadavky KLDR už dříve odmítla a „přicházet s nimi znova (…) je celkem urážlivé,“ dodala.

EBF24

Po nezdařeném únorovém summitu přední severokorejská diplomatka obvinila Boltona a šéfa americké diplomacie Mika Pompea, že přišli s „gangsterskými požadavky“ a prohlásila, že Pchjongjang zvažuje zastavení rozhovorů o jaderném odzbrojení s USA a že může přehodnotit i zákaz svých raketových a jaderných testů.

Čtěte také:

Kimovi je 35 let. Režim jeho narozeniny neslaví

Se samopalem v Koreji. Zapomenutá historie české armády v KLDR

Ruští a čínští vojáci na území KLDR? Auvajs

Komentář: Jak Kim Čong-un všechny převezl

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).