Menu Zavřít

Stihne ministerstvo obrany utratit všechny peníze? Zase má problém

17. 7. 2019
Autor: čtk

Sedmdesátimiliardový rozpočet, s nímž letos hospodaří ministerstvo obrany, je zatím nad síly resortu. V polovině roku si před sebou tlačí více než sedm miliard korun.

“K 30. červnu 2019 dosáhlo čerpání úrovně 39,85 procenta peněžních prostředků,” počítá Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany. To znamená, že v pololetí činilo “zpoždění” deset procent rozpočtu, tedy zhruba sedm miliard korun.

“Relativně nižší procento čerpání za první pololetí souvisí s plněním dodávek, během kterých bude rozhodující objem peněz vyčerpán až ke konci kalendářního roku,” dodává. Jinými slovy - resort očekává, že peníze k dodavatelům budou z rozpočtu odcházet především v druhém pololetí.

Souhlasíte s tím, aby výdaje na obranu ve výši 2 procent HDP byly zakotveny v zákonu?

Těžko ale říct, jestli se ministerstvu letos podaří zlomit trend, kdy každý rok přebývá v kase několik neutracených miliard korun. V roce 2017 zbylo 4,37 miliardy, v roce 2016 pak 4,05 miliardy. A kvůli tomu, že loni obrana nedokázala utratit 3,5 miliardy korun, povyskočil letošní rozpočet - po připočtení nevyužitých peněz - nad rekordních 70 miliard korun.


Přečtěte si také komentář k tématu:

Dárek Metnarovi k výročí? Obrali ho o dvě miliardy


Právě dlouhodobá neschopnost ministerstva obrany využít veškeré finanční prostředky je jedním z hlavních důvodů, proč vláda nechce obranný rozpočet citelně navyšovat, jak žádají spojenci a NATO. To se ukázalo už několikrát při projednávání návrhů nové legislativy. Proti zákonu, který by ukotvil každoroční růst rozpočtu, se nečekaně postavil i tehdejší ministr obrany Martin Stropnický (ANO), který se bál cokoliv nakoupit a čtyři roky jen přešlapoval - a s ním celá armáda - na jednom místě.

Dnes obrana pod vedením Lubomíra Metnara (za ANO) působí suverénnějším dojmem. Doufá, že letošní peníze utratí všechny. “V současné době nejsou známy žádné skutečnosti, které by měly zásadním způsobem negativně ovlivnit využití prostředků, a proto předpokládáme jejich dočerpání,” věří Caletka.

MMF24

Hra na nakupování: armádní kontrakty jsou nad síly hnutí ANO

Přečtěte si také:

V českých stopách: i Slovensko chce koupit 3D radary z Izraele

Nesmiřitelní. Zbrojařské klany se perou o stomiliardové zakázky

Do hry se vrátili spekulanti, komentuje soupeření Zbrojařů Hynek

Komentář: Armádní nákupy: než se obchod schválí, technika je zastaralá

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).