Menu Zavřít

Stabilní, ziskový a odolný. Rusnok pochválil český pojistný trh

27. 11. 2019
Autor: čtk

Český pojistný trh je jako celek dlouhodobě stabilní, dobře kapitálově vybavený, ziskový a odolný proti případným nepříznivým vlivům. Aktuálním rizikem pro sektor je návrh na zdanění technických rezerv pojišťoven nebo dlouhodobý tlak na odvádění zisků pojišťoven mateřským společnostem v zahraničí. Vyplývá to z vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka na dnešní konferenci věnované pojistnému trhu.

„I když je trh zdravý, tak i jemu se nevyhýbají rizika. Velmi aktuální jsou změny ve zdanění technických rezerv. To je ale jeden z mnoha tlaků, kterým je trh vystaven. Dalším je dlouhodobý tlak na odvádění dividend mateřským společnostem. To může být i důsledkem prostředí záporných úrokových sazeb v eurozóně,“ uvedl guvernér.

Poslanecká sněmovna na počátku listopadu schválila v rámci zvýšení daní u tabáku a alkoholu i zdanění části technických rezerv pojišťoven. Navíc podle návrhu rezervy budou nově daňově uznatelné jen v menší míře než dosud. Pojišťovny místo daně navrhly investovat deset miliard korun do dostupného bydlení a sociálních služeb. Zdanění rezerv přitom patřilo mezi nejvíc kritizované části vládní předlohy. Očekává se, že Senát předlohu vrátí zpět Sněmovně.

„Politika se pro nás stává nepředvídatelným rizikem díky zdanění rezerv pojišťoven,“ uvedl dnes výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek. Dodal, že je to podle něj „hořká zkušenost“.


Nový lídr na pojistném trhu: do konce roku vznikne Generali Česká pojišťovna

Česká pojišťovna


Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký dříve uvedl, že zdanění technických rezerv bude mít na trh jednorázový vliv a stabilitu pojistného tru neohrozí. Nicméně ČNB navrhovala při projednávání zákona, aby se zdanění technických rezerv rozložilo do více let. Technické rezervy pojišťoven jsou peníze klientů, které jsou připraveny pro výplatu budoucích škod.

Rusnok dále upozornil, že většina pojišťoven má zavedený systém indikátorů na odhalení případných problémů. „Bohužel je však tento systém zaveden jen povrchně a formálně. A v řadě případů nedošlo k promítnutí do každodenního fungování pojišťovny,“ uvedl. Dodal, že pojišťovnám chybí často kritický náhled na jejich rizikový profil.

Český pojistný trh letos zrychlil růst na téměř šest procent, pojišťovny vybraly za tři čtvrtletí na pojistném téměř 102,9 miliardy korun, což je meziročně o 5,6 procenta více. Loni trh vzrostl o 4,8 procenta na 129,3 miliardy korun.

Přečtěte si také:

ČSOB se stala jediným vlastníkem ČMSS

Šéf Generali Investments Beneš: Dnešní třicátníci znají jen nemovitosti a kryptoměny

WT100

Generálním ředitelem České pojišťovny bude Roman Juráš. Vystřídá Marka Jankoviče

Ekonomika příští rok zpomalí. Ministerstvo financí i ČNB zhoršily odhad růstu

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).