Menu Zavřít

Solek podepsal v Rumunsku dohodu s E.ON za půl miliardy korun

18. 12. 2019
Autor: CC0 via Pixabay

Česká skupina Solek, která se specializuje na realizaci projektů fotovoltaických elektráren, uzavřela v Rumunsku desetiletou dohodu o závazném odběru elektřiny s firmou E.ON Romania. Předmětem smlouvy je odběr elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů ze čtyř solárních parků, které Solek v zemi vlastní a provozuje. Celková hodnota transakce činí podle firmy přibližně půl miliardy korun.

Rumunské solární parky společnosti mají celkový instalovaný výkon 8,5 megawattu (MW) a byly vybudovány v letech 2012 a 2013. Jsou umístěné na jihu Rumunska, což je podle firmy oblast s nejvyšším slunečním zářením a zároveň se snadnou dostupností z Bukurešti. Solek uvedl, že na území Rumunska zrealizoval od roku 2012 už 11 projektů, z nichž zmíněné čtyři provozuje a dalších sedm prodal investorům.

„Rumunsko má pro fotovoltaiku dostatečný sluneční osvit a do budoucna i šanci na nový efektivní systém její podpory. Zatím tedy na trhu zůstáváme a zvažujeme i další investice,“ řekl dnes zakladatel a většinový majitel skupiny Zdeněk Sobotka.


Solek Holding v Chile roste. Od příštího roku tam chce stavět 20 fotovoltaických elektráren ročně

 Čištění solárních panelů v Chile


Společnost Solek podle svého webu od založení v roce 2010 uvedla do provozu fotovoltaické elektrárny s výkonem více než 36 MW a dalších 250 MW má v plánu v nejbližších letech. Hlavní sídlo firmy je v Praze, pobočky má také na Slovensku, v Rumunsku, v Chile a v Argentině.

V Česku instalovaný výkon solárních elektráren od roku 2012 stagnuje nebo mírně roste. Podle Energetického regulačního úřadu bylo na konci třetího čtvrtletí v Česku instalováno asi 2045 MW zdrojů, které energii ze slunce vyrábí. Při takzvaném solárním boomu na přelomu desetiletí se instalovaný objem solárních elektráren v Česku zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, z 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010.

Čtěte také:

Úspěšný byznys v Chile: český Solek Holding prodává solární elektrárnu Francouzům

Jde to i bez sítě. Český Solek Group chce v Chile prorazit s kombinací fotovoltaiky a baterií

Skupina Solek založila investiční fond, chce z něj financovat výstavbu solárních elektráren

Uspět v Latinské Americe je těžké, spoléhat jen na kvalitu produktů nestačí

CONTENT24

Čeští solárníci v Íránu. Solek je na exotických trzích zatím ve ztrátě

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).