Menu Zavřít

Software se potkává se stromy. Společnost Y Soft investuje miliony do městské zeleně

15. 11. 2021
Autor: Arbo Technologies
  • Původem česká firma Y Soft Ventures poskytne velkou investici společnosti Arbo Technologies

  • Ta se zabývá péčí o stromy na základě dat vyhodnocených počítačem

  • Cílem Arbo Technologies je zajistit bezpečnost městské zeleně a prodloužit stromům život


Y Soft Ventures, kapitálová platforma spadající pod původem brněnskou firmu Y Soft Corporation, oznámila investici do společnosti Arbo Technologies. Ta se zabývá softwarovým i hardwarovým řešením bezpečnosti mimolesní zeleně. Jakkoliv spolu počítače a stromy navenek nesouvisí, dokážou moderní technologie zlepšovat péči o zeleň a zvyšovat tak užitek, který dřeviny nabízí celé společnosti. Technologie Arbo na základě dat o stromu radí člověku, jak se o něj správně starat. To může zabránit kácení nebo předčasnému uhynutí rostliny. Firma pomáhá se správou a údržbou rostlin především městům a dalším veřejným organizacím. Y Soft věnuje stromům částku ve stovkách tisíc eur.

Zástupci Arbo Technologies se pěstování stromů věnují již přes dvacet let, a tak se umí efektivně starat o stromovou populaci tak, aby se dožívala co nejvyššího věku. Prvním produktem, který firma začala nabízet dalším arboristům a správcům, byl program Adbian, který umožňuje efektivně analyzovat stabilitu stromů a navrhovat zásahy, které předchází zbytečnému kácení.

Vědci zmapovali všechny solární elektrárny na světě pomocí umělé inteligence. Chtějí předpovídat jejich výnos
Přečtěte si také:

Vědci zmapovali všechny solární elektrárny na světě pomocí umělé inteligence. Chtějí předpovídat jejich výnos

„Na Arbo nás zaujalo nejen samotné technologické řešení a jeho hodnota pro zákazníky, ale i širší dopad, které jejich produkty ve výsledku mají na životní prostředí a klima. S Arbo jsme průběžně pracovali téměř rok před vlastním uzavřením investice a díky tomu jsme měli možnost přesvědčit se  o schopnostech týmu kolem Ondry Kolaříka a vidět, jak na jejich produkty reagují odborníci z Česka i zahraničí,“ řekl Miloš Sochor, Managing Partner Y Soft Ventures.

Aktuální investice má podle Sochora startupu pomoci doplnit produktové portfolio a etablovat se na středoevropském trhu. Už teď se přitom společnost podílí na několika milionových zakázkách týkajících se sběru dat o stromech v okolí komunikací napříč Českou republikou.

Samotná metoda získávání potřebných údajů je zcela neinvazivní. K žádnému odlamování kůry ani podobným zásahům do stromu nedochází, vše je prováděno s využitím moderních technologií. „Analýza probíhá na základě vytvoření digitálního dvojčete stromu ve 3D prostředí a následným výpočtem, jak různé vnější vlivy působí na strom,“ objasnil redakci Euro.cz Kolařík. „Například zodpoví otázku, jestli strom určitých rozměrů může bezpečně růst v dané větrné oblasti. Nebo při opakování analýzy odhalí stromy, které se postupně vyvracejí (mění vlastní náklon oproti terénu).“

Chytré řešení pro stromy

Růst společnosti spojený s rozšířením využívání moderních technologií zároveň sběr dat zrychluje a zlevňuje, takže ho lze provádět častěji. Díky dalšímu zefektivňování programu arboristé získají větší objemy informací a analyzují je podrobněji. Výsledky zkoumání jsou potom interpretovány a vizualizovány tak, aby bylo možné stromu poskytnout co nejlepší péči. V ideálním případě to vede k tomu, že se strom dožije maximálního možného věku. Kromě toho nástroje Arbo Technologies umožňují správcům zeleně naplňovat své zákonné povinnosti.

„Samotná finanční investice pro nás byla až druhotnou motivací. Hledali jsme zejména partnera, který náš tým obohatí o know-how budování globálních produktů, což Y Soft Ventures bezesporu splňuje,“ uvedl Kolařík, zakladatel a CEO Arbo Technologies. „Díky jejich silným byznysovým i technologickým kompetencím, v kombinaci s naší expertízou v oblasti mimolesní zeleně věříme, že budeme schopni vytvořit globální produkty,“ doplňuje ředitel.

ebf 24 - tip duben

Y Soft je, jak název napovídá, především softwarově zaměřená platforma. Nabízí chytrá řešení pro digitalizovaná pracoviště malých a středních podniků a působí i ve vzdělávacím sektoru. Firma se zabývá i tiskem a 3D tiskem, který zahrnuje do výukových plánů škol. Společnost sídlí v Brně, celosvětovou sítí poboček pak pokrývá Severní a Latinskou Ameriku, Evropu, Blízký východ a Afriku a region Asie a Pacifiku včetně Austrálie.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).