Menu Zavřít

Robinhood pozastavil obchodování na GameStopu. Čelí hromadné žalobě ze strany svých zákazníků

29. 1. 2021
Zdroj: Shutterstock
Ve válce drobných investorů s velkými rybami z Wall Street došlo ve čtvrtek k zásadnímu kroku. Na americkou makléřskou společnost Robinhood byla u newyorského soudu podána hromadná žaloba kvůli pozastavení obchodování s akciemi společnosti GameStop. Maloobchodní prodejce videoher díky skupině drobných investorů v posledních dnech zažíval nebývalý růst.

Bitva mezi Davidem a Goliášem. Tak někteří označují kauzu, která už několik dní výrazně hýbe světem akcií. Na jedné straně stojí komunita drobných investorů zvaná WallStreetBets, která má na svědomí raketový růst hodnoty některých doposud strádajících firem, a na straně druhé profesionálové z Wall Street, kteří vlivem drobných investorů přicházejí o peníze.

Mezi firmami, které i přes dlouhodobé finanční problémy díky skupině investorů z Redditu získaly pozornost akcionářů, jsou například řetězec amerických kin AMC, BlackBerry či Nokie. Na pomyslném prvním stupni pak stojí řetězec prodávající videohry GameStop (GME), jehož akcie ještě před měsícem stály kolem sedmnácti dolarů. Ve čtvrtek se jejich cena v jednu chvíli vyšplhala na 492 dolarů.

Akcie GameStopu prudce rostly od 11. ledna poté, co je skupina investorů WallStreetBets začala propagovat. To v posledních dnech zapříčinilo jejich růst o stovky procent. Ve čtvrtek ale přišel strmý pád. Poté, co makléřská firma Robinhood zakázala svým klientům nakupovat akcie GME propagované WallStreetBets, zaznamenal prodejce videoher propad k hranici 191 dolarů, znamenalo pokles proti maximu o více než 60 %.. Kvůli tomuto kroku čelí nyní společnost hromadné žalobě svých zákazníků u newyorského soudu.

Manipulace v neprospěch zákazníků?

Soudní proces přichází několik hodin poté, co Robinhood informoval své uživatele, že kvůli vysoké volatilitě omezí obchodování s vybranými akciemi, včetně titulů GameStop, Blackberry, AMC a American Airlines. Společnost rovněž uvedla, že u některých cenných papírů zvýší maržové požadavky. „Neustále sledujeme trhy a v případě potřeby provádíme změny,“ vyjádřila se společnost, více to její mluvčí odmítl komentovat.

Podle žaloby je Robinhood vinen ze zmanipulování trhu v neprospěch svých zákazníků. „Akce společnosti byly prováděny záměrně a vědomě za účelem manipulace trhu ve prospěch lidí a finančních institucí, které nebyly zákazníky Robinhoodu,“ cituje žalobu zpravodajský web CNN.

Robinhood však není jediná společnost, která obchodování omezila. Podobná opatření zavedl třeba Interactive Brokers, Webull či TD Ameritrade. Na Robinhood se však snesla největší vlna hněvu, a to především kvůli jeho popularitě mezi obchodníky z Redditu.

Stopka, kterou aplikace vystavila svým klientům, upoutala také pozornost celé řady politiků. „Je to nepřijatelné. Potřebujeme vědět víc o rozhodnutí Robinhood zablokovat drobné investory, zatímco hedgeové fondy mohly volně obchodovat s akciemi tak, jak uznaly za vhodné,“ napsala na Twitter americká demokratka Alexandria Ocasio-Cortezová.

„Proč makléřské společnosti jako je Robinhood omezují obchodování na GameStopu? Připadá mi to jako strach z příliš velkého zisku běžných investorů,“ komentoval na svém twitterovém účtu americký kongresman Ted Lieu.

V nejlepším zájmu zákazníků

Aby se společnost vypořádala s masivním nárůstem obchodů s akciemi, získala od svých investorů infuzi ve výši 1 miliardy dolarů, tedy v přepočtu zhruba 21 miliard korun, jak o tom v pátek na svých stránkách informoval deník The New York Times. Generální ředitel Robinhoodu Vlad Tenev pro CNBC uvedl, že kroky, které společnost učinila, byly v jejím nejlepším zájmu, a stejně tak i v nejlepším zájmu milionů jejích uživatelů: „Abychom chránili firmu a naše zákazníky, museli jsme omezit nákup těchto akcií,“ řekl a následně popřel, že by ve firmě existoval nějaký problém s likviditou.

Podle reakcí na sociální síti Twitter přistoupila k pozastavení obchodování s akciemi GME i AMC také platforma eToro, či dokonce Bank of America na své platformě Merrill Edge. A ještě předtím tak učinil i Revolut. Podle deníku E15 hlásila řada uživatelů platformy Revolut potíže s obchodováním i po zrušení zákazu. Objevily se údajně i stížnosti uživatelů, kterým Robinhood prodal dlouhé pozice na akciích GME, na které měli půjčeno, a to bez jejich souhlasu. Tuto informaci ale zatím nelze potvrdit.

„Nejde prodat dům, který nevlastníte, nejde prodat auto, které nevlastníte, ale můžete prodat akcii, kterou nevlastníte! Shortování je relikt (mechanismus, kdy si investor půjčí akcie a prodá je v naději, že je po poklesu ceny koupí za nižší cenu zpět, přičemž rozdíl bude jeho ziskem) a legální podvod,“ vyjádřil se ke kauze na Twitteru Elon Musk.

Odezva na vlnu nevole byla rychlá, ještě ten samý den Robinhood ustoupil s tím, že od pátku obnoví obchodování s cennými papíry v omezeném režimu. Momentálně akcie GameStopu opět rostou. V současnosti titul oproti čtvrtečnímu propadu posiluje o 75 %.

MMF23

Aplikace na obchodování s akciemi Robinhood se do křížku se zákonem dostala už koncem loňského roku, kdy jí Americká komise pro kontrolu cenných papírů uložila pokutu ve výši 65 milionů dolarů (tehdy téměř 1,4 miliardy korun). Robinhood měl zákazníky uvádět v omyl, když jim zatajil, že informace o objednávkách předává firmám z Wall Street. Už dříve předtím čelila společnost obvinění, že svým uživatelům nenabízí nejvýhodnější dostupné nabídky.

  • Našli jste v článku chybu?