Menu Zavřít

Prémiové Androidy pošlou SMSku i bez signálu. Nová technologie zajistí jejich připojení k satelitům

12. 1. 2023
Doba čtení: 3 minuty
Zdroj: Depositphotos
  • Americký výrobce čipů Qualcomm uzavřel partnerství s firmou Iridium, která vyrábí satelitní telefony
  • V místech bez signálu se tak mobily napojí na družice, přes ty mohou následně odesílat a přijímat textové zprávy
  • Podobnou novinku už loni v listopadu zavedl i Apple, ale jen u svého nejnovějšího modelu iPhone 14

Ačkoliv pokrytí mobilním signálem se každým rokem zlepšuje, na naší planetě je stále mnoho odlehlých míst, odkud se v případě nutnosti nikomu nedovoláte. Vlastnit satelitní telefon je však pro většinu lidí zbytečné, a proto se společnosti snaží nainstalovat potřebné technologie i do klasických mobilů.

Tento záměr nyní ohlásila i firma Qualcomm, která dodává čipy do mnoha zařízení s operačním systémem Android. Společnost se podle BBC spojila s výrobcem vybavení pro satelitní komunikaci Iridium, jenž provozuje soustavu 75 komunikačních družic. Ty pokrývají celou zeměkouli a létají na nízké oběžné dráze, asi 780 km nad naší planetou. Jednotlivé satelity spolu umí komunikovat a předávají si tak mezi sebou různá data.

Připojí se tablety, notebooky i vozidla

Qualcomm uvedl, že nejprve bude nová funkce nazvaná Snapdragon Satellite začleněna pouze do jeho prémiových čipů. Je tedy nepravděpodobné, že se technologie objeví v levných a nejčastěji používaných zařízeních. V budoucnu by však upravené čipy měly získat také tablety, notebooky, a dokonce i vozidla. Služba poté nebude omezena jen na nouzovou komunikaci, ale její běžné použití bude pravděpodobně zpoplatněné.

Do vesmíru zamíří obří deštník. Britský satelit má spočítat, kolik váží lesy na naší planetě
Přečtěte si také:

Do vesmíru zamíří obří deštník. Britský satelit má spočítat, kolik váží lesy na naší planetě

První verze této nové funkce má být podle plánu obou společností spuštěna v druhé polovině letošního roku. Technologie však zatím zvládne pouze odesílání a přijímání základních textových zpráv v případě nouze. I tak by ale připojení k satelitům mohlo zachránit lidské životy v mnoha oblastech bez mobilního signálu. V případě nulového pokrytí totiž nefungují ani tísňové linky. Například k vytočení té evropské (112), která je běžně dostupná i bez SIM karty, musí být vždy k dispozici alespoň omezený signál některého z operátorů.

Ve Spojených státech amerických je s pokrytím problém třeba ve Skalnatých horách či v pouštních oblastech Nevady. Nejhorší situace je pak podle webu Cellular Status ve státě Montana, kde čtyři největší operátoři pokrývají průměrně jen 54 procent území. V České republice je mobilní signál dostupný na více než 90 procentech území.

Službu nabízí i Apple, ale jen někde

I kvůli nedostatečnému pokrytí se zavedením satelitního připojení do klasických telefonů zabývalo už několik společností. Jako první toto řešení uvedl na trh britský výrobce chytrých telefonů Bullitt, na konci loňského roku pak podobnou funkci představil i Apple. Satelitní spojení je ale zatím dostupné jen v nejnovějším modelu iPhone 14 a využít ho lze pouze na území Spojených států, Kanady, Francie, Německa, Irska a Spojeného království.

chytré podnikání - tip témata

Mnohé firmy ale věří, že systém se brzy rozšíří také do dalších zemí. Úspěch satelitních technologií podle nich potvrzuje i projekt Starlink amerického miliardáře Elona Muska, který v současnosti poskytuje přístup k internetu třeba na válkou zmítané Ukrajině. Satelitní širokopásmové připojení je podle odborníků rychlé a spolehlivé, jeho nevýhodou jsou však vysoké náklady na provoz systému.

Lepší předpověď počasí i výstraha před nejhoršími bouřemi. Nový evropský satelit má zachránit lidské životy
Přečtěte si také:

Lepší předpověď počasí i výstraha před nejhoršími bouřemi. Nový evropský satelit má zachránit lidské životy

Většímu rozvoji této technologie brání kromě ceny i vládní zákazy. Třeba v Indii je používání satelitních telefonů nelegální, protože je ke vzájemné komunikaci využívali teroristé, kteří stáli za bombovými útoky v roce 2008. Podobný zákaz pak platí i v sousední Číně.

  • Našli jste v článku chybu?