Menu Zavřít

Polská policie prý špehuje demonstranty a opozici

27. 7. 2017
Autor: čtk

Polská policie, podřízená konzervativní vládě, špehuje opoziční politiky a občanské aktivisty organizující demonstrace proti kontroverzní soudní reformě. Tvrdí to opoziční list Gazeta Wyborcza. Policie obvinění odmítla: nešlo prý o nezákonné sledování, ale o zajištění ochrany a bezpečí dotyčných osob v situaci, kdy snadno mohlo dojít ke konfliktům.

Deník tvrdí, že obdržel elektronickou poštou od neznámého odesilatele důkazy, že podřízení ministra vnitra Mariusze Blaszczaka se dopouštějí nelegálního špehování oponentů vlády, jako je Ryszard Petru, Wojciech Kinasiewicz a Tadeusz Jakrzewski. E-mail konkrétně obsahoval nahrávky rozhovorů policistů, kteří sledovali oponenty vlády během protestů v době, kdy poslanci schvalovali návrh zákona o nejvyšším soudu. Podle právníků mohli strážci zákona překročit své pravomoci, jestliže „sledování opozice odporuje demokratické kultuře i cílům zákona o policii“.

Sami aktivisté tvrdí, že vědí o tom, že je „tajní“ sledují už několik měsíců.

„Teď už si žádný občan nemůže být jist, zda ho nelegálně nesleduje špicl,“ zdůraznil deník, podle kterého stát v podání vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) přistupuje k občanům a opozičnímu poslanci, využívajících ústavního práva na protest, jako k „veřejným nepřátelům“.


Češi policii věří. Nejvíce za 25 let

 Policie (ilustrační foto)


„Posílá na ně špehy, kteří pak sepíší hlášení. Například s kým se Petru stýkal, jak se choval a co říkal. Hlášení si přečte ministr Blaszczak a - pokud v něm najde něco zajímavého - bude to moci pošeptat do ucha předsedovi (PiS Jaroslawu Kaczyńskému), a vládní média ve vhodné chvíli 'odhalí skandál',“ napsal deník. Varoval, že soudy, podřízené ministrovi spravedlnosti, budou moci zanedlouho takové špiclování povolovat. Demokratické Polsko se tak mění ve stát policejní, všemocný a beztrestný vůči bezbrannému občanovi.

Závěrem deník připomněl, že si počíná stejně jako v březnu 1993 tehdy opoziční poslanec Jaroslaw Kaczyński, když zveřejnil důvěrné nařízení tajné služby, které podle něj mělo sloužit k infiltraci politických stran.

Velitelství varšavské policie v následném prohlášení ujistilo, že policisté se nepokoušeli o žádné sledování opozičního poslance či organizátorů demonstrací, ale výlučně o zajištění bezpečí dotyčných osob, jakož i všech demonstrantů, kolemjdoucích a obyvatel Varšavy, bez ohledu na politické sympatie. Předběžná zjištění prý nesvědčí o porušení předpisů, nicméně vše má ještě prověřit tým kontrolorů.

EBF24

Opozice se nicméně domáhá od premiérky Beaty Szydlové a ministra vnitra podrobného vysvětlení.

Dále čtěte:

Evropská komise přitvrdila. Polsko má měsíc na nápravu justiční reformy

Bruselská inkvizice neuspěje. Orbánovo Maďarsko stojí za Polskem

Přijdete o dotace, hrozí Jourová Polsku kvůli zákonu o nejvyšším soudu


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).