Menu Zavřít

Podvod při prodeji AC Milán? Číňané prý zfalšovali bankovní zprávu

21. 9. 2016
Autor: Maarten Van Damme via Wikimedia Commons; CC BY 2.0

Komplikovaný prodej slavného italského fotbalového týmu AC Milán narazil na další problém. Čínské konsorcium investorů se při prvotních jednáních údajně vykázali falešným bankovním dokumentem, který měl demonstrovat jejich solventnost.

Italský mediální magnát a bývalý premiér Silvio Berlusconi, který svůj milovaný klub vlastnil prostřednictví společnosti Fininvest, jednal s čínským subjektem už od dubna a původně se očekávalo, že k dohodě dojde do dvou měsíců. Jednání se však protáhla a ke schválení obchodu došlo až v průběhu srpna. Čínští investoři měli zaplatit 740 milionů eur (20 miliard korun), což je částka za podíl v klubu a splacení dluhů.

Definitivní dotažení transakce však možná narazilo na další překážku. Téměř neznámé konsorcium Sino-Europe Sports Investment Management Changxing se při počátečních jednáních mělo vykázat zfalšovanou bankovní zprávou od Bank of Jiangsu, kterou údajně chtělo demonstrovat svou finanční sílu pro převzetí klubu. Informovala o tom agentura Bloomberg na základě vyjádření od věřitele, jehož jméno se na dokumentu objevilo.

Bankovní zpráva údajně obsahovala datum vydání 25. dubna a vykazovala poslední pohyby na účtu, včetně aktuální bilance ve výši 128 milionů dolarů. Její pravost měla dokládat pečeť Bank of Jiangsu.

Zmiňovaný věřitel pro Bloomberg uvedl, že banka po zrevidování celé věci zjistila, že žádný takový dokument nevydala a patrně se tak jedná o padělek. K celé věci se vyjádřila i druhá strana, vedená podnikatelem Li Yonghongem, která nechce potvrdit, že by takový dokument vůbec kdy někam posílala. Hlavním záměrem konsorcia je nyní dotažení komplikovaného obchodu.

Přečtěte si o novém majiteli Interu Milán:

Fotbalový Milán ovládnou Číňané. Kupují oba rivalské týmy

 Tisková konference společnosti Suning při příležitosti akvizice Interu Milán

Fininvest si solventnost čínského konsorcia kontroloval už skrze jeho kontrakty s čínskými finančními institucemi a i nadále je odhodlaný dotáhnout jednání k oficiální dohodě, ke které by mělo dojít koncem roku. Čínská strana už měla zaplatit i nevratnou zálohu ve výši 100 milionů eur. Podle některých zdrojů ale v době dohody nedisponuje finanční silou na zaplacení celé sjednané částky a v současné chvíli shání další partnery, kteří by jí pomohli obchod do konce roku dokončit.

Do čínských rukou už letos přešel i městský rival Inter, který v červnu koupila společnost Suning. Za 70 procent akcií zaplatil 270 milionů eur. Milánské nákupy jsou však jen částí velké čínské expanze, která v Evropě kromě Anglie či Španělska zasáhla i Českou republiku. Skupina CEFC totiž už před rokem koupila pražskou Slavii.


O čínských investicích do evropského fotbalu dále čtěte:

 Dresy West Bromwiche (Zdroj: Facebook)

Na fotbale nevyděláte, varuje čínské investory nejbohatší z nich

V anglickém fotbale posiluje asijský kapitál

ebf - tip - debata

Dohodnuto. AC Milán nejdražší čínskou fotbalovou akvizicí

Dravá Wanda rozšiřuje portfolio. Plní tím velký čínský fotbalový plán


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).