Menu Zavřít

Nový hlídač Temelína i Dukovan. Miliardovou zakázku vyhrála firma bratří Bártů

5. 11. 2018
Autor: čtk

Jaderné elektrárny v majetku společnosti ČEZ nově ohlídá společnost Mark2 Corporation Czech v majetku rodiny Bártů. Jedná se o největší zakázku svého druhu v Česku. Ostraha temelínské a dukovanské elektrárny v příštích pěti letech vyjde na více než 1,1 miliardy korun. Vyplývá to z oznámení ve Věstníku veřejných zakázek.

Náročné výběrové řízení trvalo celkem 12 měsíců. Vzhledem k náročným kvalifikačním předpokladům se zúčastnili pouze dva zájemci - Mark2 Corporation a konkurenční G4S, která ostrahu jaderných elektráren zajišťovala v posledních dvaceti letech. Ta ke konci roku o zakázku přijde. Jistým překvapením je i výsledná cena. Jak web Euro.cz uvedl na konci roku 2017, ČEZ počítal s částkou do 650 milionů korun za celé období let 2019 až 2023.

„Co se týká dodavatele těchto služeb, byla formou řádného výběrového řízení vybrána nabídka, která v komplexním posouzení nejlépe vyhověla předem stanoveným kritériím. Důvodem vypsání tendru byla nutnost zajištění poptávaných služeb v co možná nejvyšší rozumně dosažitelné kvalitě a s ohledem na potřebu neustálého zlepšování a zvyšování úrovně bezpečnosti,“ reagoval mluvčí jaderných elektráren ČEZ Petr Šuleř.

Společnost Mark2 Corporation Czech nesla do roku 2012 název ABL. V těch dobách byla spojena s kontroverzním podnikatelem Vítem Bártou, který vstoupil do politiky jako šéf hnutí Věci veřejné. V současnosti jsou vlastníky skupiny Mark2 Corporation jeho příbuzní Matěj Bárta a Stanislava Bártová.


České jádro jako priorita. Korejci zesilují lobbing v okolí Dukovan

Jaderná alektrárna Dukovany

EBF24


Web Euro.cz na konci roku 2017 též upozornil na přísná kvalifikační kritéria. Zájemci museli doložit, že od roku 2015 získali minimálně tři významné kontrakty - každý v hodnotě 70 milionů korun a více. Tím byla vyřazena většina zájemců, až ve hře o prestižní zakázku zůstali jen dva výše zmínění.

Dále čtěte:

Ochranka Dukovan neměla pistole. Velitel dostal padáka

Nesvěřujme dostavbu jaderných bloků Rusům, varuje generál Pavel

ČEZ zvyšuje podíl ve firmě, která počítači ohřívá vodu

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).