Menu Zavřít

Nové aukce bez levné solární energie? Česko bude stát elektřina víc, varuje Solární asociace

6. 3. 2019
Autor: Hniličková Karolína, Mladá fronta

Ministerstvo průmyslu a obchodu nezařadilo solární energii mezi zdroje, které by mohly soutěžit o podporu v plánovaných aukcích nových projektů po roce 2021. Podle světových i evropských trendů však hrozí, že v aukcích zvítězí dražší zdroje, a spotřebitelé tak zaplatí vyšší cenu, než pokud by mohly soutěžit i solární zdroje. Podle studie zpracované pro Solární asociaci lze v ČR jen do roku 2030 postavit nové sluneční elektrárny o celkovém výkonu nejméně 3,5 gigawattu.

„Smyslem aukcí je nechat jednotlivé projekty soutěžit mezi sebou tak, aby výsledné náklady na výstavbu nových elektráren byly co nejnižší,“ vysvětluje ředitelka Solární asociace Veronika Hamáčková. „Solární energetika prošla v minulých letech velmi dynamickým vývojem a dnes patří k nejlevnějším zdrojům. Vyřazení solární energie z dalšího rozvoje obnovitelných zdrojů nám nedává žádný smysl,“ dodává.

Solární asociace také reaguje na tvrzení ministerstva průmyslu, že solární elektrárny budou v budoucnu konkurenceschopné. To podle Solární asociace však nastane pouze v případě, že bude jasný legislativní rámec jejich dalšího rozvoje. Aukce zajistí například garanci výkupu za stanovenou cenu po určité období. To pomůže zájemcům o výstavbu nových solárních elektráren při získávání dostupného financování nových projektů.

Právě jasný rámec je klíčem k úspěchu solární energetiky na evropských trzích. Poslední aukce pro fotovoltaické elektrárny v Německu v říjnu skončily průměrnou cenou 4,69 eurocentu za kilowatthodinu (1,2155 Kč/kWh). Podobný výsledek přinesly aukce v Polsku.

Do budoucna je celkový potenciál pro fotovoltaiku v Česku mnohonásobně větší. „Podle naší nejnovější studie je v České republice technický potenciál pro 15,3 gigawattu pozemních instalací mimo zemědělskou půdu,“ říká Jan Krčmář, předseda představenstva Solární asociace. Střechy a fasády rodinných a bytových domů podle studie nabízejí místo pro 15 gigawattů. Dalších až 8,75 gigawattu lze instalovat na nerezidenčních budovách.

CONTENT24

„Velký potenciál je i na místech, které nemohou využít zemědělci nebo developeři pro bytovou výstavbu a nejsou vhodné ani pro průmyslovou infrastrukturu či jiné využití,“ dodává Krčmář. Právě na těchto místech mohou vzniknout větší elektrárny, které by mohly pomoci srazit cenu energie v aukcích.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).